משרד הכלכלה מעכב אישור של 15 הסכמי שכר עליהם חתמה ההסתדרות הלאומית

כך עולה מתביעה שהגישה הלאומית נגד הממונה על יחסי עבודה במשרד הכלכלה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
חיים ביאור

הממונה על יחסי עבודה במשרד הכלכלה, , מעכב את רישומם ואת אישורם של לא פחות מ-15 הסכמי שכר קיבוציים עליהם חתמה בשנים האחרונות הסתדרות העובדים הלאומית. כך עולה מתביעה שהגישה הלאומית נגד יצחקי ואשר תתברר מחר בבית הדין הארצי לעבודה.

הנימוק של יצחקי לאי אישור ההסכמים הקיבוציים הוא בכך שההסתדרות הלאומית לא הציגה בפניו הוכחה לכך שהיא הארגון היציג במקומות עבודה שבהם נחתמו ההסכמים.

בתביעה נגד הממונה יצחקי מבקשת ההסתדרות הלאומית שבית הדין יחייב את יצחקי לאשר הסכם קיבוצי עליו חתמה ביוני 2013 עם חברת הניקיון הגדולה בישראל – שהוגש על ידי הלאומית ליישום הממונה, שסירב לרשמו. "זה לא מקרה ראשון שהממונה על יחסי העבודה מחבל בהסכמים קיבוציים להם ההסתדרות הלאומית היא צד – משיקולים פסולים וזרים במסגרת חבירה שלו לארגון העובדים המתחרה, הסתדרות הכללית - כדי לייצר דה לגיטימציה ללאומית", טוענת ההסתדרות הלאומית בתביעה שהגישה באמצעות עורכי הדין שבתאי מיכאל ודניאל חדש ממשרד ליפא מאיר ושות'.

עו"ד שלמה יצחקיצילום: יוסי זמיר

לטענת הלאומית, הממונה נמנע מלאשר את הסכמי השכר למרות שלא הוגשה כל התנגדות להסכמים וזאת כאשר האמתלות לסירוב הן דרישות לתצהירים, למסמכים והוכחות, כדי לנהל חקירה על אופן ההתארגנות של העובדים במסגרת הלאומית באותם מקומות עבודה.

"בכל פעם, הממונה מעמיד דרישות נוספות למסמכים ותצהירים, שלא ניתן לעמוד בהם, אף כי אין לו את הכלים והמומחיות כדי לנהל הליך שיפוטי ולהכריע נורמות במשפט העבודה הקיבוצי וביחס לארגוני עובדים", טוענת הלאומית ומעירה כי במהלך עשרות שנות כהונתו, הממונה לא פעל באופן דומה כלפי ההסתדרות הכללית.

בתביעתה מאזכרת הלאומית כי הממונה יצחקי קיבל את טענתה של עמותת קו לעובד שלפיה יש לפסול את הסכם השכר הקיבוצי עליו חתמה ההסתדרות הלאומית בחברת ISS, מכיוון שהלאומית אינה מייצגת באמת את עובדי החברה, אלא היא ארגון מטעם המעסיק.

בהתבסס על טענה זו של קו לעובד, הממונה סירב לאשר את ההסכם. ואולם לטענת הלאומית, התארגנות העובדים ב-ISS היתה אותנטית והיא פעלה למען העובדים עוד לפני שנחתם ההסכם, ובניגוד לנטען על ידי קו לעובד זהו הסכם חוקי וכשר ולא רק שאינו פוגע בעובדים, אלא מיטיב עמם.

עוד טוענת הלאומית שהיא נכנסה לענף הניקיון "על רקע מחדליה של ההסתדרות הכללית בשמירה על זכויותיהם הכספיות של העובדים בענף זה. סירוב הממונה לרשום הסכם קיבוצי מסוים פוגע בזכויות יסוד חוקתיות של ארגון העובדים ושל העובדים עצמם", טוענת הלאומית בתביעתה.

בתגובה על התביעה שהגישה הלאומית, אמר הממונה יצחקי: "אני ממלא את תפקידי ברישום הסכמים קיבוציים ובאישורם בלא קשר לזהות של ארגון העובדים החותם עליהם. יש הסכמים מסוימים עליהם חתומה הלאומית שלא אישרתי, מכיוון שאנשיה לא הציגו לי נתונים ולפיהם הלאומית היא ארגון יציג באותם מקומות עבודה. באחד המקרים הובא לאישורי הסכם קיבוצי עליו חתמה הלאומית עם תאגידי הבנייה. ההסתדרות הכללית הגישה התנגדות מנומקת להסכם זה - והשתכנעתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker