ביהמ"ש המחוזי בת"א פסל מכרז אבטחה לחופי הכנרת: פוגע בעובדים

החברה שזכתה במכרז - ש.נ.ל כוח אדם ושמירה - הגישה הצעה זולה מהאומדן של עלות הביצוע

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסל בשבוע שעבר מכרז במיליוני שקלים שפירסם איגוד ערים כנרת, לאחר שהוא קבע כי החברה שזכתה במכרז הגישה הצעה זולה מהאומדן של עלות הביצוע - דבר שהיה פוגע בזכויות העובדים.

סגן הנשיאה של בית המשפט, השופט קובי ורדי, החליט להתערב במכרז שפורסם במארס האחרון ולפסול אותו, חרף המדיניות של בתי המשפט למעט להתערב בהחלטות של ועדות מכרזים.

את העתירה נגד איגוד ערים כנרת וכנגד החברה שזכתה במכרז, ש.נ. ל. כוח אדם ושמירה, הגישה חברת האבטחה כנפי עטלף שהתמודדה אף היא במכרז. כנפי עטלף טענה, באמצעות עו"ד גילי שפר ממשרד בן ארי פיש סבן ושות', כי החברה שזכתה באספקת שירותי שמירה הגישה הצעה זולה ב-23% לעומת האומדן של ועדת המכרזים לביצוע העבודה, וזול בהרבה מכל ההצעות האחרות שהגישו חברות שהתמודדו במכרז.

נופשים בכנרתצילום: גיל אליהו

החברה העותרת טענה שההצעה הזולה שנבחרה במכרז היא גירעונית ויש לפסול אותה. "הצעה גירעונית כזו שמשקפת את העלות של אספקת שירותי האבטחה ללא רווח ואפילו בהפסד, יוצרת חשש ולפיו הגורם שייאלץ לכסות את הפער בעלויות הם העובדים, הנחשבים לחוליה החלשה בשרשרת", טענה כנפי עטלף.

תחילה קבע בית המשפט שוועדת המכרזים בעצמה תדון בטענות נגד ש.נ.ל. כוח אדם. באותם ימים חל חג הפסח וחופי הכנרת היו גדושים בנופשים ומי שהחל לספק את שירותי האבטחה היתה חברת ש.נ.ל. כוח אדם. במהלך חול המועד הוועדה אישרה שוב את החלטה ולפיה חברת ש.נ.ל. תהיה הזוכה במכרז. עם זאת הוועדה הודתה שההצעה של ש.נ.ל. היא גבולית מבחינת הרווח ולכן היא חייבה את החברה הזוכה להגדיל ב-50% את ערבות הביצוע שתפקיד לשם הבטחת התחייבויותיה כלפי העובדים. החברה התרצתה מדבריו של מנכ"ל ש.נ.ל. ולפיהם לא ייפגעו תנאי השכר והנלווים של העובדים.

לאחר שוועדת המכרזים קיבלה החלטה זו, חזר הדיון לבית המשפט, וזה קבע כי לא השתכנע מהסיכומים של הוועדה עם חברת ש.נ.ל. השופט פסק כי אין לו ברירה, אלא להתערב ולפסול את המכרז שבו זכתה החברה, עקב העובדה שההצעה אינה יכולה להבטיח את זכויות העובדים. השופט קיבל את טענותיה של כנפי עטלף ולפיהן הדרישה להגדלת הערבות מצד ועדת המכרזים היתה שינוי חד צדדי ובדיעבד של תנאי המכרז. הוא קבע כי הדבר מעיד על חשש לאי עמידת החברה בהתחייבויותיה.

לדברי גורמים משפטיים, מכרזי אבטחה נחשבים לעתירי כוח אדם ופוטנציאל הפגיעה בזכויות העובדים עקב הצעה גירעונית הוא רב. "בית המשפט המחוזי נעמד לצד העובדים וחיזק בפסיקתו את מחויבותן של רשויות להימנע מללכת שבי אחר מחירים נמוכים של קבלני כוח אדם, המכנים את זכויותיהם של עובדי הקבלן", הם אמרו. לדבריהם, זהו פסק דין חשוב בדיני מכרזים ובמכרזים עתירי כוח אדם במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker