דו"ח חמור: חקלאים ישראלים מעסיקים מאות ילדים פלסטיניים בהתנחלויות

דו"ח שפורסם לאחרונה על ידי הארגון הבינלאומי לזכויות האדם Human Rights Watch קובע כי חקלאים ישראלים מעסיקים ילדים פלסטינים בני 11 ומעלה בהתנחלויות שונות, ובעיקר בבקעת הירדן ■ ראש המועצה האזורית בקעת הירדן: "שקר מחריד. הדו"ח של ווטש שם לו מטרה אחת: להוציא את דיבתה של מדינת ישראל רעה ולהשחיר פניה בעולם"

טלי חרותי-סובר

בקעת הירדן היתה מאז ומתמיד המערב הפרוע בכל מה שקשור לתחום דיני העבודה הישראלים. מצד אחד זהו שטח בשליטה ישראלית, שבו חיים ועובדים ישראלים המעסיקים פלסטינים, מצד שני אין לפקחי משרד הכלכלה דריסת רגל במקום, כיוון שחוקים אמורים להיאכף בו בצו אלוף (מחשש שמא אכיפה ישראלית תוכיח סיפוח), מה שהופך את המנהל האזרחי לאחראי על חוקי העבודה. מובן שאלה אינם מיושמים במקום, ואין אכיפה או פיקוח.

לפני שנה בדיוק פירסמנו ב-TheMarker תחקיר שהוכיח ניצול מחפיר של עובדים פלסטינים על ידי חקלאי הבקעה. אלה מועסקים גם 16 שעות ביום תמורת 8 שקלים לשעה, כשליש משכר המינימום.

בעקבות התחקיר התכנסה ועדת העבודה של הכנסת לדיון מהיר שם הובטח כי תקנות מיוחדות אמורות להיכנס לתוקף, ולהיאכף. בימים האחרונים פירסם ארגון Human Rights Watch, ארגון מוערך הפועל בארבעים מדינות שונות בעולם, דו"ח קשה מאוד ובו עדויות העוסקות בעסקת ילדים בחקלאות.

חקלאים פלסטינים מעבדים את אדמתם בשומרון, ארכיון
חקלאים פלסטינים מעבדים את אדמתם. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

"מאות ילדים מועסקים אצל חקלאי השטחים הכבושים, רובם בבקעת הירדן", קובע הדוח וממשיך, "הילדים הם בני 11 ומעלה. הם משתכרים 19 דולר ליום עבודה, נושרים מבתי הספר וסובלים מפגיעות תנאי עבודה קשים, הכוללים נושאי בטיחות וכמובן חום כבד. ילדים עובדים בהתנחלויות הישראליות, קוטפים, מנקים ואורזים אספרגוס, עגבניות, חצילים ופלפלים, בצלים, תמרים ועוד. הם מתחילים לעבוד בחמש וחצי-שש בבוקר, למשך שמונה שעות, שישה וגם שבעה ימים בשבוע. בתקופת הקטיף דיווחו ילדים על 12 שעות עבודה ביום ועל לחץ של המעסיקים לעבוד ללא מנוחה".

על אף שהחוק הבינלאומי מתיר עבודת ילדים מגיל 15 בלבד, מתארות עדויות בדו"ח  38 ילדים ובני נוער מבקעת הירדן, שהחלו לעבוד כבר בגיל 13, ואחד מהם אף תיאר כי עבד לצד ילד בן 10. צעיר המדווחים היה בן 11. 20 עדויות מתוך 38 היו של ילדים צעירים מגיל 15.

הדיווחים כוללים עדויות על פציעות שונות הן מחתכים בגלל שימוש בלהבים חדים, והן בעיות עור שנובעות מריסוס לא מוגן. את הטענות האלה שמענו לפני שנה גם מהמבוגרים שתיארו כיצד הפציעות אינן מטופלות על ידי המעסיקים, והעובד אינו מתוגמל עבור ימי מחלה שנבעו מן הפגיעה בעבודה. כיוון שביטוח לאומי אינו מכיר אותם – גם לא יכולים לתבוע נכות בשל פציעות בעבודה. נוסף על כך, לאף אחד מהילדים או המבוגרים אין ביטוח רפואי.

העדויות, כפי שמופיעות גם בבלוג של עידן לנדו, קשות מאוד: "במאי 2013 התעלפתי חמש פעמים, יום אחרי יום, בזמן שעבדתי בחממת הפלפלים. ביום הראשון הקבלן לקח אותי הביתה. כשזה קרה למחרת, הלכתי לבד. ביום השלישי שזה קרה, הלכתי הביתה ואז לבית חולים ביריחו. נתנו לי כדורים נגד כאב ראש ואמרו לי שזאת מכת חום. אחרי חמש פעמים פיטרו אותי. ביום השישי הלכתי למעסיק חדש. קיבלתי זריקות לחודש… לעזור לי עם מכת החום. הייתי מתעלף ל-2-3 דקות. כשבחוץ יש 40 מעלות, בתוך החממה זה 50 מעלות או יותר בזמן הקיץ, אז רוב הילדים עובדים, כי אין בית ספר". (מ', בן 16, פועל במושב תומר).

מתוך סרט שהוצג בבלוגצילום: עמוד ה-Youtube של MA'AN

עדות נוספת של ח', בן 15 שעובד במושב פצאל: "מי שנפצע בעבודה צריך לחכות עד סוף היום שהוואן יאסוף אותו… עובד אחד חתך את האצבע שלו בתאונה. הדביקו לו אותה חזרה ונתנו לו לחכות עד סוף יום העבודה… אם אתה נפצע, אתה לא מקבל  משכורת על השעות שהחסרת".

חקלאי הבקעה, שהכחישו את טענותינו לפני שנה בעניין ניצול מבוגרים, מכחישים גם העסקת ילדים. ראש המועצה האזורית בקעת הירדן דוד אלחייני מצוטט כמי שטוען כי מדובר ב"שקר מחריד". "הדו"ח של ווטש שם לו מטרה אחת: להוציא את דיבתה של מדינת ישראל רעה ולהשחיר פניה בעולם".

הכנת הטיוטה נעצרה כתוצאה מהתפזרות הכנסת והקדמת הבחירות

ממשרד הכלכלה נמסר: "בג"ץ גבעת זאב קבע הלכות במישור משפט העבודה האזרחי. פסיקת בג"ץ בפסה"ד הנ"ל הייתה כי עובדים פלסטינים המועסקים אצל מעסיקים ישראלים יועסקו תחת אותם תנאים בהם מועסקים עובדים ישראל המבצעים עבודה דומה. המשמעות היא כי עובד פלסטיני רשאי לתבוע את מעסיקו הישראלי בבית דין לעבודה אם לדעתו המעסיק ביצע הפרות של חוקי העבודה החלים בישראל.

"יחד עם זאת, בג"ץ פסגת זאב לא החיל את חוקי העבודה הישראלים באיו"ש (דובר על בקעת הירדן בבלוג), ולא העניק למשרד הכלכלה סמכויות אכיפה באזור.

"נכון להיום סמכות האכיפה של משרד הכלכלה היא פלילית בלבד, וחלה רק על חוק שכר מינימום, חוק עבודת נשים וחוק עובדים זרים. באשר לילדים, עליהם חל חוק עבודת נוער הכולל בסעיפיו התייחסות לשכר עבודה של נוער, אך כאמור, חוק זה, אינו בין החוקים החלים באיו"ש.

"לאור קביעת בית המשפט העליון בבג"ץ גבעת זאב, בוצעה במהלך השנים האחרונות עבודת מטה להחלת חוקי העבודה הישראלים באזור יהודה ושומרון באמצעות תחיקת הביטחון.

"צוות בינמשרדי שעסק בנושא הכין טיוטה של חוקי העבודה שהממשלה מבקשת להחיל באיו"ש, אולם העבודה נעצרה כתוצאה מהתפזרות הכנסת והקדמת הבחירות. השלמת העבודה וחתימת אלוף הפיקוד על הצו, יתבצעו ככל הנראה עם כינון הממשלה הבאה".

ח"כ דב חנין התייחס גם כן לנושא וציין כי ״ממצאי הדו"ח ועדויות הילדים חייבים להוביל לחשבון נפש אמיתי ובעיקר לשינוי חד במדיניות. למרות הביקורות שכבר הושמעו בעבר, איזור הבקעה ממשיך להתנהל כשטח הפקר במה שנוגע לצורת ההעסקה ולזכויות העובדים. בכוונתי לדרוש דיון מקיף בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, במטרה לגבש בו תכנית עבודה עם לוח זמנים מחייב לשינוי הגדול המתחייב. אני קורא לרשויות המנהל האזרחי לפתוח מייד בחקירה של הטענות הקשות, וככל שהן תתבררנה כנכונות - להביא את האחראים לדין״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker