זהו יום הפועל

ההסתדרות מציגה: המכון למנהיגות ולמינוי מקורבים

בעוד פעילותו של המכון הבינלאומי למנהיגות של ההסתדרות, שנועד להכשיר ועדי עובדים, מתערפלת ומתרחקת מהמטרה שלשמה הוקם, תקציבו ממשיך להתנפח על חשבון חברי ההסתדרות, והגיע השנה ל-3.3 מיליון שקל ■ "יש רצון לשמר את הארגון הזה גם כשפעילותו נמוכה, כדי להעסיק בו אנשים ולשמור אותם בתוך המערכת - שיטת הכיסאות המוזיקליים"

טלי חרותי-סובר

9 בפברואר היה יום חג לעובדות הניקיון של המכון הבינלאומי למנהיגות של ההסתדרות החדשה. באותו יום הודיעה ההסתדרות כי העובדות ייהפכו בפעם הראשונה מעובדות קבלן למועסקות בהעסקה ישירה.

מתברר כי הגוף שדורש מן המדינה בכל תוקף לעצור עבודת קבלן, העסיק עד לפני חודשיים את עובדות הניקיון שלו במה שנקרא באופן אירוני בית הספר לוועדים, בדיוק בשיטה הבעייתית הזו.

זה אינו המקום היחיד. ברשת בתי האבות משען, השייכת גם היא להסתדרות, שירותי הניקיון בוצעו במשך שנים רבות באמצעות קבלנים. ואולם במקום שבו ועדים אמורים ללמוד את עבודתם, מדובר בציניות שאין כדוגמתה.

עם זאת, לו היתה העסקת עובדי קבלן הבעיה היחידה של הגוף המשונה הזה, ניתן היה לברך על המוגמר. בדיקה מעמיקה מגלה כי המוסר הכפול של ההסתדרות הוא הבעיה הקטנה בארגון.

אבי ניסנקורן ועופר עיניצילום: עופר וקנין

3.3 מיליון שקל מכספי משלמי דמי החבר להסתדרות, השכר של חלקם נמוך, יועברו ב–2015 למכון הבינלאומי למנהיגות של ההסתדרות בבית ברל - עלייה של 10% לעומת התקציב בשנה שעברה. לשם השוואה, רק לפני עשור תקציבו של המכון, הניתן על ידי ההסתדרות (לא כולל הכנסות עצמיות, שככל הנראה 
אינן קיימות), היה 300 אלף שקל בשנה.

"המכון, שהוקם בשנות ה–50 סיים את תפקידו במחצית שנות ה–80, אבל מישהו החליט, מסיבותיו, להמשיך להחזיק אותו", אומר מקורב להסתדרות. "לכאורה, מדובר בבית ספר לוועדים של ההסתדרות, מקום שאמור לטייב את יכולותיהם של אנשי הוועד כדי שיכירו 
את תפקידם מעבר לקניית מתנות בחגים.

"בעבר הוא גם היה זרוע נוספת של המדינה, כשמשרד החוץ נעזר בהסתדרות ליצירת קשרים עם מדינות עמן התקשתה ליצור קשרים רשמיים, למשל אמריקה הלטינית, אלא שכבר שנים שהמכון כמעט לא פועל בתחום שלשמו הוקם. רק הכשרות בודדות מתתקיימות במקום לוועדי עובדים, ופעילותו הבינלאומית, המוזכרת בשמו, כמעט שאינה קיימת. מדובר בפעילות כל כך שולית שאם ייסגר מחר — איש לא ישמיע ציוץ", הוסיף המקורב.

"למכון תפקיד בקידום סדר יום חברתי"

כששאלנו את ההסתדרות באשר לתפקידו של המכון, קיבלנו תשובה מורכבת: "המכון הבינלאומי למנהיגות משמש בית הספר הרשמי לוועדי עובדים של ההסתדרות. במסגרת המכון נערכים קורסים והשתלמויות למען העובדים. המוסד גם מקיים סמינרים בינלאומיים ומארח משלחות ואיגודים מקצועיים מהעולם, עם דגש על אמריקה הלטינית.

"בנוסף לפעילותו הענפה של המקום בטיפוח הרמה המקצועית של חברי ועדים, המכון ממלא תפקיד חשוב בקידום סדר יום חברתי — החל בארגון כנסים שמעודדים שילוב עובדים עם מוגבלות בתעסוקה, עבור באירוח אלמנות צה"ל להתמודדות עם השכול, אירוח חיילים בודדים ושיתופי פעולה עם ארגוני המגזר השלישי, וכלה בהשתלמויות ייחודיות להעצמת סוכני שינוי בקרב מהגרי עבודה".

אירוח אלמנות צה"ל, ארגוני מגזר שלישי או חיילים בודדים הם בהחלט מטרות חשובות, אך לא ברור מדוע מממנים את הפעילות הזאת דמי החבר שגובה ההסתדרות מהעובדים, ומדוע התקציב עולה בכל שנה, אף שרק עשור קודם, אז באמת אירח המכון עשרות ועדים בשנה לשני ימי לימודים, תקציבו היה עשירית מהתקציב הנוכחי.

יתרה מזאת, כשמנכ"ל המכון מתפאר ב"סמינרים מקצועיים בדגש על אמריקה הלטינית", הוא מתכוון לשאריות של פעילות מן העבר, שאין קשר בינן לבין עבודה מאורגנת, ואחראי עליהם עובד ותיק אחד בלבד.

המרכז הבינלאומי למנהיגותצילום: עופר וקנין

כיום, כך על פי אתר המכון, הוא "משמש שלוחה של המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי (מש"ב) במשרד החוץ, ומתמחה בפרויקטים בתחום משטרה וקהילה, שילוב נוער בסיכון בחברה וקורסים בנושאים של איגודי עובדים בינלאומיים. אל המכון מגיעות קבוצות של שוטרים, עובדים סוציאליים, עיתונאים ומקבלי החלטות, שעוברים סדנאות והיכרות עם המדינה ומוסדותיה".

מה הקשר בין כל הדברים האלה, הקורים בתדירות נמוכה מאוד, לתפקידו של המכון כ"בית הספר לוועדים"? ומדוע חברי הסתדרות צריכים לממן פעילות של המדינה בתחומים כמו חקלאות למי שמגיע בעזרת משרד החוץ מדרום אמריקה?

"אין קשר, ואכן לא צריך לממן אף לא אגורה, גם אם משרד החוץ משלם עבור הפעילות הזו", אומרים מקורבים להסתדרות. "הסכומים שמוזרמים למכון, ועולים בכל שנה, מופרכים לחלוטין. מדובר בתקצוב ענקי ולא סביר בעליל, שמגיע על חשבון פעילות אמיתית שצריכה להינתן לחברי ההסתדרות. יש רצון לשמר את הארגון הזה גם כשפעילותו נמוכה, כדי לאפשר לאנשים לעבור בתוכו ולשמור עליהם בתוך המערכת — שיטת הכסאות המוזיקליים".

מנכ"ל המכון - תפקיד למקורבים בלבד

ואכן המכון שומר יפה על אנשי ההסתדרות לדורותיהם. כך, למשל, ב–2009 עבר המכון טלטלה, כשבאופן מהיר ולא צפוי הודחו המנכ"לית מולי אורן, ועמה גם יו"ר המכון, ששימש באותה עת מנכ"ל ההסתדרות, גדי לוטן. ההסתדרות לא סיפקה הסברים להדחה הכפולה, אך כלי התקשורת דיווחו אז על אי־סדרים כספיים, שהוכחשו נמרצות.

ואולם, בעוד אורן עזבה את ההסתדרות, לוטן נותר בתפקיד מנכ"ל ההסתדרות עוד יותר משנה, עד שפרש באוקטובר 2010, אך הוא לא קופח. לוטן מונה למנכ"ל חברת ההשמה פילת, שנהפכה בזמנו למקלטם של אנשי הסתדרות וקלטה רבים מהם. אחת הסיבות לכך היא שסמנכ"ל משאבי האנוש של פילת היה עזרא עיני, אחיו של יו"ר ההסתדרות דאז, עופר עיני.

במקומה של אורן מונה אז באופן זמני לתפקיד המנכ"ל זאב חושינסקי, ממקורביו של היו"ר עיני ובכיר בהסתדרות. כיום משמש חושינסקי יו"ר המכון, ובנובמבר 2014 מונה גם לתפקיד יו"ר אגף כספים ומשק בהסתדרות.

חושינסקי שימש כאמור מנכ"ל זמני, וב–2011 מונה מנכ"ל קבוע — רמי בוהנא, לשעבר עובד מס ההכנסה בבאר שבע, משם הגיע גם היו"ר עיני. מה לאיש כספים, ולניהול מכון מנהיגות לוועדי עובדים? לא ברור, אך בוהנא חיכה בסבלנות לתורו, וזה אכן הגיע.

בסוף 2014 סיים עומרי כהן, אחיינו של השר סילבן שלום (גם הוא מבאר שבע), את תפקידו כמנכ"ל ההסתדרות. משפחת כהן מושרשת היטב בהסתדרות — גם זוגתו של כהן עובדת בהסתדרות, ואחיין נוסף, עמי כהן, עובד זה שנים בהסתדרות כיועץ כלכלי. כהן פינה את מקומו למקורב אחר — קובי טריפטו, ראש המטה של עיני — ונזקק לתפקיד חדש.

בהסתדרות לא שוכחים חסד נעורים, ולכן בשיטת הכיסאות המוזיקליים מפנים את בוהנא מתפקיד מנכ"ל המכון הבינלאומי למנהיגות, לטובת כהן. בוהנא לא מקופח - הוא מקבל את תפקיד מבקר הפנים של ההסתדרות. מינוי זה יצר ביקורת פנים־הסתדרותית קשה, שטענה כי בוהנא אינו עומד בכללי התקנון, מכיוון שאין לו ניסיון מספק בביקורת פנים. למרות הביקורת, מינויו של בוהנא יוצא לדרך, כמו מינויו של כהן, שעוזב בספטמבר 2014, לפני פחות מחצי שנה, את בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב (אליו מגיע בוהנא), לטובת בית ברל.

החבר הקרוב מונה לעוזר אישי

כהן הוא מנכ"ל נמרץ, ומיד התחילו השינויים. בשלב ראשון הוא החליף את כל הריהוט במשרדו. במקרה של כהן, נראה שמדובר בסוג של שיטה. אחת הטענות של מבקר הפנים הקודם של הסתדרות נגד ראש מפלגת הליכוד בהסתדרות, רועי שרעבי מרחובות, היתה שכהן נכנס לתפקידו ומיד החליף את הריהוט במשרד.

השם שרעבי הופיע שוב באחרונה, כששלח ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מכתב שבו הוא מודיע על פרישת הסיעה מן הקואליציה, ובתמורה פיטר אותו ניסנקורן מכל תפקידו, בין היתר בטענה ששרעבי דרש בעזות מצח לפטר את כהן מתפקיד מנכ"ל המכון הבינלאומי למנהיגות.

החלפת הרהיטים עברה בשלום וכהן התפנה לסבב מינויים שיצא לדרך. ראשונה מונתה עובדת חדשה לתפקיד עוזרת אישית למנהלת האקדמית של המכון. זאת, אף שלמנהלת האקדמית אין תקן לעוזרת. לפי אנשי המכון, העוזרת החדשה קיבלה כבר ביומה הראשון בתפקיד מכונית יונדאי חדשה ומשרד מאובזר.

במכון אוהבים עזרה, וכהן הזדרז למנות גם לעצמו עוזר, חברו הקרוב עו"ד עוזי אדרי, שאמור להיכנס לתפקיד בימים הקרובים, ואף לזכות ברכב משודרג ושכר נאה.

עזרה נוספת הגיעה מבחוץ, כשכהן מינה יועצת שיווק חיצונית שאמורה היתה להקים אתר אינטרנט חדש למכון, אף שרק לפני שנתיים הוקף אתר חדש, ואף לעשות מהפיכות ארגוניות במכון. היועצת היא תמי בן גל — אשתו של עו"ד רמי בן גל, יו"ר ועד עובדי עיריית תל אביב. לטענת אנשי המכון, בן גל מקבלת שכר גבוה על בסיס חודשי, אף שעדיין לא עשתה כל שינוי בארגון. גם אתר האינטרנט החדש אינו מוכן.

"מדובר בגוף מיותר לחלוטין שעולה כסף רב בכל שנה ואינו תורם כהוא זה לחברי ההסתדרות הממנים את פעילותו", אומרים גורמים מקורבים, שמקווים כי הניסנקורן יעצור את חגיגת המיליונים השנתית. ואכן ראוי כי ב–1 במאי 2015 בהסתדרות החדשה יחשבו שוב לאן בדיוק מופנים דמי החבר.

המנכ"ל: "מינויים משיקולים מקצועיים"

מנכ"ל המכון, עומרי כהן, מסר בתגובה כי "כל המינויים שהוזכרו נעשו משיקולים מקצועיים. עו"ד אדרי בעל כישורים והשכלה לתפקיד. המינוי הינו למשרת אמון אישי, ואינו נובע מקשר חברי.

"ההתקשרות עם יועצת השיווק נעשתה משיקולים מקצועיים לפרויקט חד־פעמי בתחום השיווק והאינטרנט ולפרק זמן מוגבל. הפרויקט צפוי להסתיים בתוך חודש. היועצת ביצעה את תפקידה על הצד הטוב ביותר.

"המנכ"ל אכן החליף ריהוט במשרדו לריהוט צנוע ומכובד. הדבר נעשה כחלק מתחזוקה שוטפת של המשרד. הריהוט הקודם ממשיך לשמש את המכון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker