תביעה: הדרך המחוכמת של חברות תובלה לשלם פחות משכר המינימום

חברות התובלה החליטו לממן את העלאת שכר המינימום משכרם של הנהגים - על ידי הפחתת הפרמיות המשולמות להם, ולא בנוסף להן, כך טוענת ההסתדרות בתביעה שהגישה לבית הדין הארצי לעבודה

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברות תובלה, המעסיקות עשרות אלפי נהגי משאיות, משלמות לנהגים שכר נמוך מרמת שכר המינימום הקבועה בחוק (מאפריל – 4,650 שקל), תוך נקיטה בשיטות מתוחכמות - כך טוען איגוד עובדי התחבורה בראשות אבי אדרי, הפועל במסגרת ההסתדרות בתביעה שהגיש היום (ד') לבית הדין הארצי לעבודה נגד חברות התאחדות בעלי מפעלי תובלה.

בתביעה שההסתדרות הגישה, באמצעות עורכי הדין שי תקן, מורן פרידמן וקארין איילון, היא טוענת שחברות התובלה החליטו לממן את העלאת שכר המינימום משכרם של הנהגים - על ידי הפחתת הפרמיות המשולמות להם, ולא בנוסף להן. "התוצאה היא שהשכר הכולל של הנהגים ויתר העובדים במועסקים בענף התובלה כלל לא יתעדכן החודש כפי שיקרה בכלל המשק", נטען בתביעה.

צילום: כלמוביל

הרקע להגשת התביעה הוא יוזמת ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים העסקיים להעלות את שכר המינימום בהדרגה החל ממשכורת חודש אפריל השנה, שקיבלה תוקף בעדכון חוק שכר המינימום, ולפיכך מחייבת את כלל המעסיקים. ואולם לטענת ההסתדרות, התאחדות מפעלי תובלה החליטה שלא ליישם את ההעלאה כנדרש ולממן את העלאת שכר המינימום לנהגים באמצעות פגיעה בפרמיה המשולמת להם, שתפקידה לפצות אותם על המאמץ הכרוך בעבודתם ובגין שעות עבודה נוספות. "מדובר בביצוע חד צדדי של חלוקה מניפולטיבית שונה בין רכיבי שכר, והכל במטרה לחסוך למעסיק את עלויות העדכון של שכר המינימום", נטען בתביעה.

בתגובה אמר יו"ר מועצת המובילים והמסיעים, גבי בן הרוש, כי ההסתדרות נוהגת בנושא שלא בהגינות. "אין לנו כוונה לפגוע בשכר המינימום, אלא להיפך. אנו מתכוונים להעלות כבר מעכשיו את השכר ההתחלתי בחברות התובלה ל-5,500 שקל ואף יותר. אנו רוצים להקטין קצת את מרכיב הפרמיה שעומד כיום על 30% מהשכר, כי אין סיבה לשלם פרמיה לנהג משאית עבור הזמן שבו הוא יושב ושותה קפה, אבל השכר הכולל של העובד לא ייפגע. אנו מצויים בעניין זה כבר ארבעה חודשים במשא ומתן עם ההסתדרות ומוזר שהיא מזדרזת לפנות לבית הדין לעבודה", אמר בן הרוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker