האם שטראוס תיענש על מחיר המילקי?

בכוונת דייויד גילה לבדוק מוצרים בהם קיימת רווחיות גבוהה מדי ולהטיל קנסות, שינועו סביב 8% ממחזור המכירות של המוצר ועד 24 מיליון שקל ■ שטראוס: "נשתף פעולה עם רשות ההגבלים במיגוון הנושאים בהם היא עוסקת"

אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים החלה בבדיקת רווחיות שטראוס בתחומים של מעדני חלב ומשקאות חלב. בכלל זה נבדק המעדן הפופולארי מילקי, שהממונה על הרשות, דייויד גילה התבטא לא פעם בדבר הצורך שיהיה נגיש לכלל האוכלוסיה. אקטיביה, אקטימל ומוצרים נוספים נבדקים גם הם. הרשות ביקשה מתנובה נתונים עסקיים לגבי מחירי מילקי, דניאלה, דני אקטיביה ומוצרים נוספים.

רשות ההגבלים הודיעה בשנה שעברה כי בכוונתה לבחון רווחיות מונופולים תוך מתן פרשנות מרחיבה לסעיף הקובע, כי אסור להם לנצל את מעמדם לרעה. רווח סביר מבחינתה הוא עד  20% מהעלויות הכרוכות ביצור. על רווחיות גבוהה מכך בכוונתה להטיל קנסות, שינועו סביב 8% ממחזור המכירות של המוצר ועד 24 מיליון שקל.

הפרשנות של גילה לגבי רף הרווחיות הראוי התקבלה בביקורת קשה במיגזר העסקי שקבע, כי היא נמוכה יחסית מאוד למקובל במדינות מערביות, אולם חרף הביקורת גילה לא שינה את עמדתו.

צילום: עדי דברת מזריץ

משטראוס נמסר בתגובה, כי "כחברה המקפידה קלה כבחמורה על דרישות החוק ותקנות המדינה, שטראוס משתפת פעולה עם רשות ההגבלים במיגוון הנושאים בהם היא עוסקת, ותמשיך לעשות כך ככל שיידרש. במסגרת שזו שטראוס מעבירה את כל הנתונים הנדרשים מזה למעלה מעשור ולאורך כל השנה בצורה שיטתית ורוטינית. אין בכך כל חדש וכך נמשיך לפעול".

ד"ר חגית בולמש, מנהלת מחלקת הגבלים עסקיים בפרל כהן צדק לצר ברץ אמרה בתגובה, כי מדובר במהלך שחשיבותו היא גם בהיותו תקדימי. לדבריה, "כל החלטה שתתקבל על ידי הממונה לפיה יקבע שמדובר בתמחור גבוה מידי תבחן על ידי בית המשפט אשר עשוי להתמודד בפעם הראשונה עם שאלת עצם חוקיות המהלך של הממונה לעניין איסור על גביית מחיר מופרז. החוק אינו מציין מפורשות שלמונופול אסור לגבות מחיר מופרז ורק ב2014 הוציא הממונה גילוי דעת שבו קובע כי לדעתו החוק חל גם על מחיר מופרז.

"סביר להניח, ששטראוס תטען שגילוי הדעת אינו חוקי ושהמחוקק לא התכוון לאסור על מונופולים לגבות מחיר מופרז. אולם, אם תתקבל עמדת הממונה תהיה זו הפעם הראשונה  שניתן יהיה להגביל בארץ מחירים מופרזים שנגבים על מונופולים בכל המוצרים ולא רק באלו שבפיקוח. מדובר במהפכה של ממש באופן שבו דיני ההגבלים העסקיים מתערבים בבעיית יוקר במחיה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker