ביטוח לאומי שילם 4.4 מיליארד ש' לנפגעי תאונות עבודה ב-2014

סכום הקצבאות לנפגעי תאונות עבודה עלה ב-6.5% לעומת 2013 ■ שיעור העובדים הזרים שנפגעו גבוה פי 3.5 לעומת עובדים ישראלים

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשנה שעברה נהרגו 62 עובדים בתאונות קטלניות שהתרחשו במקומות עבודה בישראל — נתון הדומה לזה שנרשם ב–2013. הנפגעים מתאונות עבודה קיבלו קצבאות בסך 4.4 מיליארד שקל מהמוסד לביטוח לאומי, עלייה של 6.5% לעומת 2013 ועלייה של 30% לעומת 2010. כך עולה מנתוני מינהלת הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה והביטוח הלאומי.

לדברי ורדה אדוארדס, מפקחת עבודה ראשית וראש מינהל הבטיחות במשרד הכלכלה, שיעור העובדים הזרים הנפגעים מתאונות עבודה גבוה פי 3.5 לעומת השיעור בקרב עובדים ישראלים. אדוארדס טוענת כי למרות העלייה המתמדת במספר הכללי של הנפגעים מתאונות עבודה, ב–2010–2013 חלה ירידה של 7% במספר הנפגעים מתאונות עבודה שדיווחו לביטוח הלאומי על הפגיעות. "הדבר מלמד על כך שעובדים זרים רבים אינם מדווחים על תאונות העבודה, ולמעשה אינם ממצים את מלוא הזכויות המגיעות להם מביטוח הלאומי", לפי אדוארדס.

עוד עולה מהנתונים כי מחצית מכלל ההרוגים בתאונות עבודה (31 איש) הועסקו בענף הבנייה. נפילה מגובה רב היא הגורם ל–43% מתאונות העבודה הקטלניות בישראל. ההפסדים למשק כתוצאה מאובדן פריון עבודה ישיר בענפי התעשייה והבנייה מגיעים ל–270 מיליון שקל לתעשייה ו–150 מיליון שקל לענף הבנייה, מדי שנה.

אדוארדס אומרת כי "בשנים האחרונות יש תופעה חמורה של חוסר ידע ומיומנות בתחום הבטיחות בעבודה בקרב מנהלים של אתרי בנייה, האמורים לוודא שכל פעולות הבנייה ייעשו בהתאם לדרישות הבטיחות".

סניף הביטוח הלאומי בתל אביבצילום: עופר וקנין

לדברי אדוארדס, משרד הכלכלה החל ב–2014 בפרויקט להכשרת 12 אלף מנהלים של אתרי בנייה, בנושא הסיכונים המצויים בעבודה בגובה ועד כה הוכשרו בנושא 600 מנהלי אתרים. אדוארדס הוסיפה כי הנתונים בעניין מספר ההרוגים בתאונות עבודה מדאיגים, ויש לשים לב לכך שנתונים אלה אינם כוללים את הנזקים הנגרמים למקומות העבודה שבהם עובדים נפגעים, כמו גם הוצאות עקיפות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker