ההכרעה על הפיטורים במפעלי כיל עוברת היום לבית הדין לעבודה בבאר שבע

כל אחד מהעובדים השובתים במפעלי ים המלח קיבל השבוע מההסתדרות תשלום בסך 6,000 שקל ■ ההסתדרות: "אוצרות הטבע והכוח האדיר שבידי כיל מטילים עליה אחריות מיוחדת"

חיים ביאור

ההסתדרות תגיש הבוקר לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בקשה לצו שאוסר על הנהלת כימיקלים לישראל (כיל) לפטר עובדים בשתי חברות בנות של כיל שבהן גובשה תוכנית התייעלות - מפעלי ים המלח ותרכובות ברום.

נשיאת בית הדין בבאר שבע, אורלי סלע, צפויה להכריע בימים הקרובים בעניין חוקיות הפיטורים בכיל, שמסתכמים כעת בכ-60 עובדים שמיועדים לפיטורים. הקפאת הפיטורים עומדת בעינה עד קיום הדיון.

הפגנת עובדים במפעלי כיל צילום: אוליבייה פיטוסי

בבקשה שתגיש ההסתדרות נטען, בין היתר, כי אין להתיר את הפיטורים מכיוון שהם מנוגדים לדין ונועדו לשבור את התארגנות העובדים. באי כוחה של ההסתדרות - עורכי הדין שי תקן וראש הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי, איריס ורדי - טוענים כי אין לקבל את המצב שבו בעלי המניות של כיל קיבלו דיווידנדים בסך 3 מיליארד שקל בשנה האחרונה (24 מיליארד שקל מ-2008); יו"ר כיל, ניר גלעד, קיבל שכר של 44 מיליון שקל ב-2014 - ובד בבד החברה מתכננת לפטר עשרות עובדים. עוד טוענת ההסתדרות כי אוצרות הטבע והכוח האדיר שבידי כיל מטילים עליה אחריות מיוחדת, שמחייבת אותה לנהוג בתום לב.

שלשום קיבל כל אחד מ-1,050 העובדים במפעלי ים המלח המשתתף בשביתה מענק מקרן השביתה של ההסתדרות בסך 6,000 שקל. בשבוע הבא אמורים גם 760 עובדי תרכובות ברום השובתים לקבל מענק בסכום זהה. סך המענק שאישרה ההסתדרות לעובדי כיל השובתים הוא כ-10.8 מיליון שקל.

השופטת בדימוס אורלי סלע
אורלי סלעצילום: אתר בתי המשפט

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, אמר כי העובדים שואפים לסיים את השביתה במהירות, אך בלא פיטורים.

הנהלת כיל מסרה בתגובה כי אין שינוי בעמדתה, ולפיה בצד פרישה מרצון של עובדים, יש לאפשר לה לפטר עובדים קבועים שביצועיהם נמוכים במיוחד. לדבריה, מפעל תרכובות ברום הפסיד בשבע השנים האחרונות 1.4 מיליארד שקל. מפעלי ים המלח אמנם שומרים על רווחיות, אך הם פועלים בתנאים מחריפים של תחרות גוברת וירידת מחירים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker