בניגוד להנחיות המל"ג: נשיא המכללה האקדמית ת"א יפו מקיים הרצאות בתשלום

מל"ג: "נשיא מוסד אקדמי אינו רשאי לעבוד במקום עבודה נוסף. נקיים בירור"

טלי חרותי-סובר

פרופ' שלמה בידרמן, לשעבר דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב ומאז יוני 2014 נשיא האקדמית ת"א יפו, הוא מומחה לפילוסופיה השוואתית והודית, ומרצה מצוין. אלא שבתפקידו הנוכחי, על פי כללי המועצה להשכלה גבוהה, חל עליו איסור לעסוק בכל עבודה אחרת מחוץ לכותלי המוסד. זה לא מונע מפרופ' בידרמן לחלטר להנאתו תמורת תשלום, למשל ב"הקתדרה" השייכת למוזיאון ארץ ישראל, המציעה, בתשלום, סדרת הרצאות לקהל הרחב.

שיחה שנערכה היום (ב') עם קתדרה העלתה כי בימים אלה ממש מתכננים את הרצאות השנה הבאה ושם, כפי שנכתב גם באתר, מתוכנן פרופ' בידרמן להיות אחד המרצים. במקביל רשום שמו של בידרמן גם כמרצה במסגרת הרצאות-קונצרט של תזמורת ה"קאמרטה".

"נשיא מכון אקדמי יכול לתת כמה הרצאות שירצה – במסגרת המוסד שהוא מלמד", אומר גורם בכיר באקדמיה: "לא נכון ולא חוקי שיעבוד, בוודאי לא תמורת תשלום, עבור גוף אחר. לא מדובר בכנס מקצועי בו הוא מדבר, כחלק מפעילותו האקדמית, אלא בהרצאות פופולריות לקהל הרחב".

לפני שקיבל את הנשיאות היה בידרמן סגן נשיא במשך שנתיים וגם אז נתן לא מעט הרצאות במקומות שונים, על אף שהוראות המל"ג בנושא עבודת נשיא חלות גם על סגן הנשיא.

במכללה לא מכחישים כי ההרצאות מתקיימות, אך טוענים כי אין הפרה: "נשיא המכללה פועל בהתאם להוראות הות"ת ואינו מועסק במקום עבודה נוסף. מתן הרצאות שלא במסגרת יחסי עובד-מעביד לא מהווה הפרה כלשהי של הנחיות הות"ת", עוד מוסיפים במכללה כי: "בשנת 2015 תוכננו לנשיא הרצאות אשר נקבעו עוד טרם בחירתו לתפקיד זה, בין היתר במרכז הלימודי של מוזיאון ארץ ישראל. מעבר להרצאות שנקבעו מראש, לא ייתן נשיא המכללה הרצאות נוספות במסגרת 'הקתדרה'. כמו כן, שתי הרצאות מתוכננות במסגרת הרצאות-קונצרט של תזמורת ה'קאמרטה' אותן הוא עושה במסגרת היותו חבר עמותה והרצאות אלו אינן בתשלום".

מהמל"ג נמסר כי: "על פי החלטות מל"ג וות"ת, נשיא מוסד אקדמי אינו רשאי לעבוד במקום עבודה נוסף. לאור המידע העולה מפנייתכם אנו נקיים ברור עם המוסד".

בידרמן אינו היחיד שנושא עבודה חיצונית יבדק לגביו. בחודשים האחרונים פועלת ועדת בדיקה נוספת גם במכון הטכנולוגי חולון, שם חתום אחד מהדיקנים על רשימה ארוכה של חברות בהן הוא עובד בתפקידים שונים, בניגוד להוראות של המל"ג שקבעה כי גם דיקן אינו יכול לעבוד מחוץ לכותלי המכון, אלא אם קיבל אישור מפורש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker