דיילת צניעות בכותל? התכונני לאפליה בשכר

חברת כוח אדם שמגייסת מועמדים לעבודה בכותל: נשים יעבדו רק כדיילות צניעות תמורת 25 שקל בשעה, רק גברים יכוונו את הקהל במנהרות הכותל תמורת 30 שקל בשעה ■ מנכ"ל הקרן למורשת הכותל: "אין אפליה מגדרית"

טלי חרותי-סובר

האם יש אפליה מגדרית בכותל המערבי? קלינאור היא חברת כח אדם המגייסת עובדים, בין השאר, גם עבור עבודה בתפקידים שונים באזור הכותל. הודעה שפירסמה החברה בשבוע שעבר ביקשה "דיילות צניעות". השכר שהובטח הוא 25 שקל לשעה ותנאים סוציאלים מלאים. השימוש בלשון נקבה היה חד משמעי במודעה, וחד משמעית עוד יותר בשיחה עם המגייסת.

דיילת צניעות היא אותה בחורה שמגישה כיסוי בכניסה לעזרת הנשים ברחבת הכותל כדי למנוע כניסה של נשים חשופות. הבנות נדרשות לחמש-שש משמרות בשבוע, באחת משתי משמרות שונות, משבע בבוקר עד שלוש בצהריים, ומשלוש עד 11 בלילה, ומקבלות 25 שקל בשעה. משמרת בוקר קיימת גם ביום שישי. בשבת לא עובדים. את התפקיד הזה, לדברי חברת כוח האדם, "על פי דרישת הלקוח", יכולות לעשות רק נשים.

מודעת הדרושים שפורסמה בעמוד הפייסבוק

תפקיד אחר, שכרוך גם במגע עם קהל, נקרא דיילי מנהרות. בקלינאור מחפשים עובדים ו"על פי דרישת הלקוח", יכולים הדיילים האלה להיות גברים בלבד. אין מדובר בתפקיד הכולל הדרכה, אלא בעיקר הכוונה, והסדרנים ירוויחו 30 שקל לשעה. בחברת כח האדם לתת פרטים נוספים על "התפקיד הגברי" בטענה ש"כדאי לדבר על דברים שרלוונטיים לך" כאישה.

למה סדרני המנהרות כ-15% יותר בכל שעה, ומדוע גברים בלבד? רב הכותל, הרב רבינוביץ', לא ידע במה מדובר והיפנה אל מנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי, המנהלת את כוח האדם בכותל. התשובה אינה עולה בקנה אחד עם המידע שניתן על ידי חברת כוח האדם: "אין כל אפליה מגדרית בבחירת דיילי המנהרות, והמודעה פונה לגברים ונשים כאחד" כתב המנכ"ל. באשר לפער המשכורות הסביר כי "מדובר בעבודה בעלת אופי שונה, וכי דיילי המנהרות נדרשים להיות דוברי שפות עברית ואנגלית על בוריין, בעלי כושר תיאום, ניסיון במתן שירות לציבור והתמודדות עם מצבי לחץ ועומס מבקרים ולכן מרוויחים יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker