ההסתדרות תחלק 10 מיליון שקל לעובדי כיל השובתים

סכום נוסף, בהיקף דומה, יוקצה אם השביתה תימשך בשבועות הקרובים ■ ההסתדרות מבקשת לבטל את פיטורי העובדים שהנהלת כיל מתכננת, בנימוק שאין להם מקום בקבוצת כיל שהיא "רווחית, ומושכת מדי שנה דיווידנדים במיליוני שקלים"

חיים ביאור

הנהגת ההסתדרות, בראשות אבי ניסנקורן, החליטה בישיבתה אתמול (ג') שכל אחד מ1,700 עובדי קבוצת כיל שמשתתף בשביתה במפעלי החברה בנגב, יקבל סכום של כ-6,000 שקל. הסכום הכולל שיקבלו השובתים יהיה 10.2 מיליון שקל.

הנהגת ההסתדרות החליטה להשתמש בכספים הציבוריים בקרן השביתה שלה כדי לסייע לעובדים במפעל בתרכובות ברום השובתים כבר 80 יום ולעובדים במפעלי ים המלח, השובתים מזה 63 יום. עם פרוץ שתי השביתות, הנהלת כיל הודיעה לעובדים אלה, כי לא יקבלו שכר עבור הימים בהם הם יושבים בבית ואינם מקיימים עבודה סדירה.

חלק מהעובדים בשני המפעלים, בעיקר חסרי הוותק ששכרם נמוך, מתלוננים כי נקלעו למצוקה כספית. ועדי העובדים אמנם סייעו להם בכך שדאגו להסדיר להם תנאי הלוואה נוחים בבנקים, ואולם עובדים רבים ממשיכים להתלונן כי מצבם עדיין בעייתי וחלק מהם מביעים התמרמרות על התמשכות המשבר מול הנהלת החברה.

צילום: אוליבייה פיטוסי

לפי החלטת ההסתדרות, המענק יהיה פרוגרסיבי, ולפיו כל העובדים המשתתפים בשביתה יקבלו סכום אחיד, באופן שעבור עובדים צעירים המקבלים שכר התחלתי של 6-5 אלף שקל, המענק מקרן השביתה יכסה את רוב משכורתם, בעוד שעובדים ששכרם 20 אלף, המענק יכסה כרבע משכרם, וכן הלאה.

הסוגיה הבוערת של הפיטורים בכיל נדונה אמנם אתמול (ב') בפני נשיא בית הארצי לעבודה יגאל פליטמן, אך הוא לא הכריע והעדיף להעביר את הדיון אל בית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, שיתכנס ביום שלישי הקרוב בראשות השופטת אורלי סלע. ההסתדרות מבקשת לבטל את פיטורי העובדים שכיל מתכננת במפעלי ים המלח ובתרכובות ברום, בנימוק שאין להם מקום בקבוצת כיל שהיא "רווחית, ומושכת מדי שנה דיווידנדים במיליוני שקלים".

מנגד כיל מבקשת מבית הדין להותיר על כנה את החלטתה לפטר עובדים, בנימוק שהמהלך דרוש לצורך מימוש תוכנית הבראה לתרכובות ברום, שב-7 השנים האחרונות הפסיד 1.5 מיליארד שקל וגם למפעלי ים המלח, שאמנם שומרים על רווח, אך פועלים בתנאי תחרות מחריפה, ירידה בביקוש העולמי וגידול בעלויות כוח האדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker