מסתמן סוף לחריגות השכר בחברת החשמל: הצדדים ייכנסו לבוררות מהירה

הממונה על השכר באוצר קבע כי חברת החשמל משלמת חריגות שכר בסך 150 מיליון שקל ■ עד היום נגרר הנושא בבית הדין לעבודה

טלי חרותי-סובר

המדינה והנהלת החברת החשמל ייכנסו להליך בוררות מהיר בנושא חריגות השכר בחברה, כך קבע השבוע בית הדין לעבודה. את המדינה ייצג הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם, שדיווח על החריגות כבר באוקטובר 2013.

הבוררות, שלהחלטת הצדדים תסתיים עד חודש יוני, תקבל תוקף של פסק דין ותיושם באמצעות הסכם קיבוצי מול נציגות העובדים. הצדדים לא יוכלו לערער על ההחלטה או לנקוט צעדים ארגוניים בגינה.

הבוררות אמורה לסיים הליך מייגע מאוד שנמשך כבר למעלה מ-18 חודשים, במהלכם ממשיכה החברה לשלם את חריגות השכר לעובדיה, ועד סופו יסתכמו אלה בכרבע מיליארד שקל.

קובי אמסלם
קובי אמסלםצילום: אמיל סלמן

התמשכותו של ההליך נובעת מהעבודה כי עובדי החברה, מגובים בהסתדרות, פנו מיד לאחר הודעת הממונה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, שם החל דיון בראשו ישב נשיא בית הדין השופט רמי כהן, שיצא בפברואר האחרון לגמלאות.

כהן לא מיהר, לא חסך במספר הדיונים, פיצל שוב ושוב את נושאי הדיון, (אחר כך איחד אותם בחזרה לכלל דיון אחד, ואף זימן את הממונה על השכר לעדות בפניו. בין היתר חזר שוב ושוב על עמדתו הנחרצת כי נושא חריגות השכר חייב להידון כחלק מן הרפורמה בשוק החשמל, שעמדה אז על הפרק, ולא כנושא העומד בפני עצמו.

רק התרסקותה של הרפורמה הבהירה כי עמדתו של הממונה על השכר, שטען כי אין  כל סיבה לחבר בין שני הנושאים אכן תקפה. עוד ועוד דיונים יצאו לדרך כשכהן מסרב לקבל החלטה. לפני כחודשיים, והמשך לבקשתו החליטו הצדדים להיכנס למשא ומתן כדי לדון באפשרות של סיום הנושא במהלך בוררות ואתמול נחתם ההסכם.

באופן פרדוקסלי החליטו הצדדים, כולל המדינה, כי הבורר יהיה לא אחר מאשר השופט רמי כהן שהציע את עצמו לתפקיד, אותו שופט שגרר את התהליך וחזר שוב ושוב על עמדתו לצד העובדים.

בחברת החשמל מרוצים מאוד מההחלטה, ומסתבר שגם המדינה מרוצה מקיצור התהליך, שנראה כי עומד להגיע אל סופו. לו היה מגיע בורר חדש היה התהליך מתעכב שוב. כעת נשאלת השאלה האם השופט כהן ימשיך להגן על עובדי חברת החשמל שרוצים מצידם כי יאשר להם להמשיך ולקבל את השכר החריג, או יפסוק דווקא לטובת המדינה ויחייב את העובדים לא רק לוותר על החריגות, אלא  גם להשיבן שנתיים ושלוש שנים רטרואקטיבית, כפי שדרש הממונה.

ממשרד האוצר נמסר: "הנהלת חברת החשמל, נציגות העובדים, ההסתדרות והממונה על השכר הסכימו לגשת להליך של בוררות בנושא החלטת הממונה מיום 10/10/13. החלטת הבורר תקבל תוקף של פסק דין ותיושם באמצעות הסכם קיבוצי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker