חרדיות בעבודה

ליטאיות מרוויחות 8% יותר מספרדיות

אחד הנושאים החשובים בחברה החרדית, שאינו מוסתר כלל, הוא השתייכות לזרם ■ "כל המחקרים מראים שלציבור הליטאי־אשכנזי יש יותר אפשרויות קידום והצלחה"

טלי חרותי-סובר

בגיליון מארס של מגזין TheMarker התפרסמה הכתבה "אשכנזיה, ילידת ירושלים ובעיקר הבת של", שתיארה את דרכן של נשים חרדיות להצלחה בשוק העבודה. אחד הנושאים החשובים בחברה החרדית, שאינו מוסתר כלל, הוא השתייכות לזרם. "כל המחקרים מראים שלציבור הליטאי־אשכנזי יש יותר אפשרויות קידום והצלחה", אמרה אשה חרדית, והיא צודקת.

הדוקטורט של ד"ר חגית סופר־פורמן, מומחית לתחום התעסוקה, בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב, עסק בהשתלבות חרדים בשוק העבודה. "המחקר התמקד בניסיון להבין את מנגנוני הסלקציה המובילים למשרות איכותיות בשוק העבודה, או במלים אחרות מי משתלב במשרות יוקרתיות, מי מרוויח יותר ועוד", היא מספרת. "בין הפרמטרים נבדקה גם ההשתייכות לזרמים השונים".

צילום: אלכס ליבק

מתודולוגיית המחקר כללה מדגם של 1,688 נשים ו–406 גברים, שהגיעו למרכזי התעסוקה של הג'וינט ישראל במטרה למצוא עבודה, ורואיינו חצי שנה לאחר מכן. בכל הפרמטרים שנבדקו הגיעו הנשים הליטאיות למקום הראשון. "בשלב ראשון, יותר ליטאיות פנו למרכזים. בזרם זה, בעל אברך הוא מושא החלומות, לכן האשה היא זו שתצא לעבודה. הספרדים מושפעים מהליטאים, לכן ככל הנראה זו הסיבה שהנשים הספרדיות הגיעו למקום השני, ומספרן של החסידיות - שם מקובל שהבעל יוצא לעבודה - היה הנמוך ביותר". כבר בפנייה לחיפוש עבודה, לליטאיות יש יתרון. לאחר שמתחיל החיפוש, הסיכוי של הליטאיות להשתלב בשוק העבודה גדול פי 1.3 יחסית לספרדיות. ליטאית תשתלב במשרה בעלת סטטוס תעסוקתי גבוה יותר ב–4 נקודות מספרדייה או מחסידית, לפי סולם שהגתה סופר־פורמן. היא גם תשתכר בממוצע 8% יותר מספרדייה ו–7% יותר מהחסידית. הסיכוי של ליטאית להתמיד בעבודתה גבוה פי 1.7 משל אחרות, ורמת שביעות הרצון שלה מן העבודה גבוהה יותר.

ליתרון של הליטאיות יש כמה הסברים. "הראשון נובע מרשתות הקשרים בזרם הליטאי, הנהנה מיוקרה בעולם התורני, המסייעות במציאת עבודה איכותית", אומרת סופר־פורמן. "שנית, מוסדות החינוך הליטאיים לבנות נהנים מאיכות ויוקרה, והם סוללים את דרכה המקצועית של האשה אל שוק העבודה. במוסדות אלה יש מכסות מצומצמות לבנות ספרדיות. בנוסף, ניתן למצוא בחברה החרדית אפליה ישירה - בחברה שבה אין חתונות בין הזרמים השונים, אין פלא שיש גם אפליה על רקע זרם בקבלה לעבודה". נשים חוזרות בתשובה מכל הזרמים דורגו אחרונות.

ויש גם בשורה טובה - מול ההתמודדות עם הקושי שמציב השיוך לזרם, השכלה אקדמית נהפכת למנוף למוביליות חברתית. "כיום יש פחות דגש על הרקע של הנשים, כי יש יותר בעלות תואר ראשון", אמרה אחת המרואיינות. "השיקולים של המעסיק נעשים ענייניים יותר, ולא מסתכמים רק ב'היא הכלה של העסקן'. עם זאת, מי שלא מצליחה לדחוף את עצמה קדימה - נשארת מאחור. אם את לא רוטוויילר, אם את לא מראה שאסור להתעסק אתך - יזיזו אותך בקלות. תהיי רוטוויילר, ועדיף עם השכלה אקדמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker