האם משרד הביטחון נוקשה מדי? דוחה כמחצית מהבקשות להכרה בנכות

5,375 תביעות מוגשות בממוצע בכל שנה לאגף השיקום של משרד הביטחון בבקשה להכרה כנכה צה"ל - כ–15 תביעות בממוצע ביום. כמחצית מהתביעות נדחות, אך בכ–25% מהערעורים, התובע מנצח ■ ואולם, העלות הגבוהה של הגשת ערעור מרתיעה רבים ■ עמותת "מצדיעים לנכי צה"ל": "אין הגנה על חיילים פצועים מפני שדידתם לאור יום על ידי עורכי דין ממולחים"

טלי חרותי-סובר

משרד הביטחון דוחה קרוב למחצית מהתביעות המוגשות לאגף השיקום שלו, בדרישה להכרה בנכות. ואולם ב–2012–2014, יותר מרבע מהערעורים שהוגשו לבתי המשפט על החלטות המשרד התקבלו - על ידי בתי המשפט או בתום הליך פשרה שנקבע בבית המשפט. נתונים אלה מתפרסמים לראשונה בעקבות בקשה שהוגשה למשרד, לקבלת מידע לפי חוק חופש המידע.

לפי נתוני משרד הביטחון, מוגשות לאגף השיקום 5,375 תביעות בשנה בממוצע מאז 2010 (רק אז, לפי אגף השיקום, התחילו הנתונים להיאסף באופן "אמין"). זהו מספר גדול של תביעות - כ-450 תביעות בכל חודש, או כ-15 תביעות בממוצע ביום. 2011 היתה שנת שיא במספר התביעות שהוגשו - 5,534 תביעות. ב–2014 הוגשו 4,882 תביעות.

כמובן, לא כל התביעות מתקבלות. קרוב למחצית מהן - 2,288 בממוצע בשנה - נדחות. ב–2012 נדחו 2,739 תביעות. ב–2010, לעומת זאת, נדחו 2,040 בקשות. ואולם, דחיית התביעה על ידי משרד הביטחון אינה סוף פסוק. בשלוש השנים האחרונות, מאז 2012, 26.5% מהערעורים שהוגשו התקבלו על ידי בית המשפט, או בתוך פשרה בהליך שנקבע בבית המשפט. המשמעות - כל חייל רביעי שמגיע לבית המשפט זוכה.

הפגנת נכים בתל השומר נגד אגף השיקוםצילום: אלון רון

כך למשל, ב-2014, מבין 1,084 ערעורים שהוגשו , נדחו 811 - כלומר, התקבלה החלטת קצין התגמולים שבדק את התביעה המקורית. עם זאת, ב–104 תיקים (9.5%) ערעור הנכה התקבל, וב–169 תיקים (15.5%) התקבלה פשרה בבית המשפט, והנכה לא יצא בידיים ריקות. ב–2012 שיעור הערעורים שהתקבלו או הסתיימו בפשרה היה גדול יותר - 29%, וב–2013 היה שיעורם 26%.

שכר טרחה ללא הגבלה

שיעור ההצלחה של המתמידים בדרישתם אינו קטן, אם כך. נשאלת השאלה אם קציני התגמולים דוחים בקלות רבה מאות רבות של בקשות שמתגלות אחר כך כמוצדקות. שאלה זו מתחדדת לנוכח העובדה שפנייה לבית המשפט לערעור על החלטות משרד הביטחון דורשת לא רק נחישות, זמן ואנרגיה, אלא גם אמצעים כספיים.

בעוד שהחוק קובע תקרת גבייה מניצולי השואה ומנפגעי תאונות דרכים (8%–13% מגובה הפיצוי), הרי שבתביעות של נכי צה"ל אין מגבלה על שכר הטרחה של עורכי הדין. ואכן, לא מעט נכים מגלים כי מאות אלפי שקלים מהסכום שבו זכו ישולשו לכיסו של עורך הדין. זה, אגב, מקבל את שכרו באופן מיידי ומהוון, כאחוז מן הקצבה שהנכה אמור לקבלה בתשלומים במשך חייו עד יום מותו. בישראל פועלים היום לא מעט עורכי דין שהתמחו בפלח השוק הזה, ולעמותת מצדיעים לנכי צה"ל מגיעות לא מעט תלונות מנכים שחשים כי נעשקו על ידי עורכי דין שלא הסבירו להם את משמעות הייצוג.

מיכאל הרשקוביץ, יו"ר עמותת "מצדיעים לנכי צה"ל", מתקומם: "חיילים רבים שנפגעו בעת שירותם הצבאי אינם מגישים תביעה להכרה בפגיעתם, עקב רתיעתם ואי־יכולתם לשלם תשלומי עתק שדורשים עורכי דין לשם ייצוגם בתביעתם להכרת זכות נכה צה"ל בפני משרד הביטחון. לא ייתכן שיימשך המצב האבסורדי הזה, שבו המדינה לא מעמידה למי שנפגע בעת שירותו הצבאי ייעוץ משפטי חינם - המוענק לכל מי שנפגע במקומות העבודה האזרחיים. לא ייתכן שמי שאין לו משאבים כלכליים לשכור עו"ד לתביעת הכרת נכות יוותר על זכותו הלגיטימית לתביעת נכות בגין פגיעה בעת שירותו הצבאי. כאן המקום להזכיר שב–1999 שונה חוק הנכים - תגמולים ושיקום, ובוטל סעיף 33 ה' שקבע כי עורכי דין חייבים לקבל אישור מקצין התגמולים לגובה השכר שירצו לגבות מחייל התובע נכות ממשרד הביטחון - סעיף שהעניק הגנה מסוימת לחיילים פצועים מפני שדידתם לאור יום, בחסות החוק, על ידי עורכי דין ממולחים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "אגף השיקום מקבל  מדי שנה אלפי בקשות להכרה בנכות. כשמדובר בפציעות ברורות, שנגרמו בפעילות מבצעית, אימונים וכדומה, ההכרה היא מהירה, במסגרת 'מסלול ירוק', ובמקרים אלה אין ערעורים. חשוב לציין כי מרבית התביעות מתייחסות למחלות שחלקן התפתחו שנים רבות לאחר השירות, דבר המחייב בירור מעמיק עובדתי ורפואי, ומטבע הדברים מעורר גם מחלוקות, בעיקר לגבי הקשר הסיבתי הרפואי. בנסיבות אלה, העובדה שב–75% מהמקרים שבהם מוגש ערעור על החלטה בית המשפט מאשר את החלטות קצין התגמולים במלואן, מהווה תעודת כבוד והערכה להחלטות המקצועיות של אגף השיקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker