עובדי מפעל הלהבים בתפן פתחו בשביתה כללית

במפעל, שנקרא בעבר להבי ישקר, 1,200 עובדים והוא עוסק בייצור של להבים למנועי סילון עבור תעשיית התעופה והחלל, כמו גם יצור של להבים לטורבינות גז

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור

עובדי מפעל טכנולוגיית להבים BTL פתחו היום (א') בשביתה ללא הגבלת זמן, לאחר שהמשא ומתן בינם לבין הנהלת החברה לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי נקלע למבוי סתום.

מפעל טכנולוגיית להבים BTL, המעסיק 1,200 עובדים, ממוקם בנהריה ובתפן והוא עוסק בייצור של להבים למנועי סילון עבור תעשיית התעופה והחלל, כמו גם יצור של להבים לטורבינות גז. החברה, שנקראה בעבר להבי ישקר, נוסדה על ידי היזם והתעשיין סטף ורטהיימר ונמכרה במאי אשתקד לחברת פרט אנד ויטני האמריקאית.

סטף ורטהיימרצילום: גיל אליהו

בספטמבר האחרון התארגנו עובדי המפעל והקימו ועד במסגרת ההסתדרות, לאחר שלדבריהם חששו לביטחונם התעסוקתי עקב שינויים מבניים ושינויי השליטה באחזקותיו. ועד העובדים היציג שהעובדים הקימו דרש לשפר את תנאי עבודתם ואת שכר העובדים.

לדברי יו"ר ההסתדרות מרחב הגליל המערבי, אשר שמואלי, בדצמבר האחרון החל משא ומתן בין ההסתדרות, הוועד והנהלת טכנולוגיית להבים BTL בראשות המנכ"ל איגור קרפובינסקי, במטרה לחתום על הסכם עבודה קיבוצי ראשון בחברה. לטענתו, הנהלת המפעל הביעה נכונות לדבר רק על נושאים ארגוניים, בעוד ההסתדרות והוועד דרשו להעניק לעובדים גם תוספת שכר, שרבים מהם, כדבריהם, משתכרים קרוב לשכר המינימום במשק. "משלא הגענו להסכמות, ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במפעל", אמר שמואלי.

עוד הוא אמר שהחלטת העובדים לממש את הסכסוך ולפתוח בשביתה התקבלה לאחר שנציגי ההנהלה הציעו תוספת שכר של 1.5% בלבד לעובדים, בכל שנה למשך שלוש שנים. לטענת שמואלי, "זו הצעה מבישה לנוכח העובדה שעובדי החברה לא קיבלו תוספת שכר מאז 2008". הוא הוסיף כי העובדים דורשים תוספת שכר של 3% במשכורת אפריל, רטרואקטיבית מחודש ינואר 2015. "לא נסכים לכך שעובדים המועסקים במשמרות או עובדי יצור המועסקים ליד מכבשים ותנורי חום לא יוכלו ליהנות משכר הולם בעד עבודתם", הוא אמר.

גורם המקורב לחברה אמר בתגובה כי "זו שביתה מיותרת, מאחר שניתן להגיע להסכמות במו"מ שיתנהל מתוך רצון טוב של שני הצדדים". הוא כינה "בלתי מקובלת" את דרישת העובדים לקבל תוספת שכר של 3% במשכורת חודש אפריל רטרואקטיביית מחודש ינואר, עוד לפני שבכלל נחתם הסכם העבודה הקיבוצי על ידי הצדדים.

 מהנהלת טכנולוגיית להבים נמסר בתגובה כי "מיד כשהתברר שההסתדרות הפכה לארגון עובדים יציג בטכנולוגיית להבים, הכירה החברה ביציגות ונכנסה למו"מ עם הוועד. "החברה עושה את מירב המאמצים לקדם את המו"מ להגיע להסכם קיבוצי. צר לנו שההסתדרות בחרה להכריז על שביתה במפעלינו. הצגנו בפני הוועד חבילה הכוללת תנאי שכר וסוציאלים שונים, אך הוועד הציב בפנינו אולטימטום שאין באפשרותנו להסכים לו. אנו סבורים שהשביתה לא תשיג תוצאות חיוביות עבור העובדים. אנו קוראים לוועד ולהסתדרות לנהוג באחריות, ולהביא בחשבון את האינטרסים של העובדים, החברה והלקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker