הפיטורים בכיל יוקפאו עד לאחר יום העצמאות

הנהלת כימיקלים לישראל (כיל) תקפיא את תחילת פיטורי העובדים בחברות הבנות שלה מפעלי ים המלח ותרכובות ברום לפחות עד יום שני הקרוב

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הנהלת כימיקלים לישראל (כיל) תקפיא את תחילת פיטורי העובדים בחברות הבנות שלה מפעלי ים המלח ותרכובות ברום לפחות עד יום שני הקרוב, ובפועל עד לאחר יום העצמאות לפחות. הקפאת הפיטורים תתאפשר נוכח החלטתו של נשיא בית הדין הארצי לעבודה, יגאל פליטמן, להקדים ליום שני הקרוב את מועד הדיון שיערוך בעניין המשבר ביחסי העבודה בכיל.

קודם לכן קבע פליטמן את הדיון ל–26 באפריל, ועד אותו מועד החברה היתה אמורה להיות מנועה מפיטורי עובדים במסגרת תוכנית ההתייעלות שגיבשה. עם זאת, לאחר שהמשא ומתן בין כיל לעובדים ולהסתדרות עלה על שרטון השבוע, הודיע בא כוחה של כיל, עו"ד נחום פינברג, לבית הדין שהחברה אינה מוכנה להמתין עד 26 באפריל, ושאם הדיון לא יוקדם, החברה תדבק בהודעתה שלפיה ההסכמות הקודמות על הקפאת הפיטורים מבוטלות.

פליטמן נענה לפנייתה של כיל, הקדים את הדיון, והורה לחברה להימנע מפיטורים עד קיום הדיון. השופט צפוי לנצל את הדיון כדי לנסות לקרב בין העמדות של הנהלת כיל מזה ושל ועדי העובדים מזה.

יו"ר ועד העובדים במפעלי ים המלח, ארמונד לנקריצילום: תומר אפלבאום

הנהלת כיל החליטה לקצץ בכמחצית את מספר העובדים שיפוטרו במסגרת תוכנית ההייעלות, ולהעמידו על 100 (בטווח הקרוב, לפחות). מספר דומה של עובדים  צפויים לפרוש מרצון או לפנסיה מוקדמת. חרף הקיצוץ במספר המפוטרים, המגעים עם העובדים נקלעו למבוי סתום, מכיוון שיושבי הראש של וועדי העובדים, ארמונד לנקרי (מפעלי ים המלח) ואבנר בן סניור (תרכובות ברום), דוחים כל יוזמה לפיטורי עובדים ומוכנים לדון רק בפרישה מרצון או יציאת עובדים מבוגרים לפנסיה מוקדמת.

בכיר בכיל אמר כי מפעל תרכובות ברום הפסיד 170 מיליון שקל ב-2014, ו–1.4 מיליארד שקל בשבע השנים האחרונות. לדבריו, מפעלי ים המלח שומרים על רווח, שב–2014 הגיע ל–400 מיליון שקל, ואולם עלויות העבודה והייצור בהם גדלו, ולכן גם שם יש להפעיל תוכנית התייעלות שתכלול בין השאר פיטורי עובדים.

בתגובה טען לנקרי כי "לכיל אצה הדרך להוציא מישראל את פעילות החברה, ולשם כך עליה 'להיפטר' מהעובדים הישראלים, כדי שתוכל לשכור עובדים לא ישראלים במקומם, שיאיישו את המחלקות שהיא הקימה בחו"ל, בניגוד לתנאי מניית הזהב שמחזיקה המדינה בכיל". לנקרי קרא למשרד האוצר "לעצור את הברחת החברה מישראל ולא להיכנע לשיטת האיומים של כיל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker