המשבר בכיל: ההסתדרות הפסיקה את המו"מ כדי לבקש את התערבות בית הדין

אמש התקיימה פגישת מו"מ בין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לבין מנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון, בהשתתפות ועדי העובדים בחברה, בניסיון לגבש נוסחה מוסכמת לגבי פיטורים או פירישה מרצון של עובדים מהחברה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
חיים ביאור

משבר מסתמן שוב ביחסי העבודה בכימיקלים לישראל (כיל). ההסתדרות החליטה להפסיק את המו"מ המתקיים בשבועות האחרונים בינה לבין הנהלת החברה והיא עומדת לפנות לנשיא בית הדין הארצי לעבודה, יגאל פליטמן, כדי שיתערב בסכסוך.

אמש התקיימה פגישת מו"מ בין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לבין מנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון, בהשתתפות ועדי העובדים בחברה, בניסיון לגבש נוסחה מוסכמת לגבי פיטורים או פירישה מרצון של עובדים מהחברה. יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי ויו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, סירבו לדרישת ההנהלה ולפיה היא תהיה רשאית לפטר עובדים שביצועיהם נמוכים במיוחד. ראשי הוועדים חזרו על עמדתם ולפיה ההנהלה רשאית לצמצם את מצבת כוח האדם בדרך של פרישה מרצון או הוצאת עובדים לפנסיה מוקדמת.

בהנהלת כיל הביעו תמיהה על החלטת ההסתדרות להפסיק את המו"מ ולהחזיר את הכדור לידי בית הדין הארצי לעבודה. "התרשמנו שדווקא יש ההתקדמות בשיחות ביננו לבין ההסתדרות והוועדים בשורה של נושאים, כמו ניוד עובדים, איחוד מטות וצמצום הסכומים שיעברו לוועדים למטרות רווחה, תרבות ופנאי. נכון שאנו עדיין חלוקים בשאלה במרכזית הנוגעת לדרישתנו לקבל את היכולת לפטר עובדים בעייתיים בלי הטלת וטו מצד הוועד, אבל, לא היתה סיבה שההסתדרות תשבור את הכלים", אמר היום בכיר בהנהלת החברה.

צילום: אייל טואג

עוד אומרים בהנהלת כיל שאם המו"מ ייפסק, המצב בחברה יחזור לקדמותו וניתן יהיה לחדש את הליך פיטורי העובדים בשני המפעלים שבהם מבוצעת תוכנית התייעלות: מפעלי ים המלח ותרכובות ברום. "יש כעת כ-100 מכתבי פיטורים וסיום המו"מ יכניס אותם לתוקף.

בתגובה על הדברים אמר יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח לנקרי כי הנהלת כיל אינה רשאית לחדש את הליך הפיטורים לפני שבית הדין הארצי לעבודה יזמן את נציגי הצדדים לדיון. "איננו מתנגדים לפיטורי עובד שסרח. אבל הם (ההנהלה) רוצים לשבור אותנו ולקבוע עובדה ולפיה הם יוכלו לפטר לפי ראות עיניהם, כדי להסוות את הדבר האמיתי שהם מבצעים: העברת ידע, נכסים והשקעות ישראל לחו"ל, תוך הפרה בוטה של מניית הזהב שבה מחזיקה המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker