המחלוקת בכיל: מי יקבע 
שיש לפטר עובדים - מנכ"ל החברה או בורר מוסכם

ועדי העובדים בחברה הציעו למנות בורר מוסכם שיכריע בשאלת הפיטורים ■ בכיר בכיל: החיפוש אחר בורר עשוי להיארך חודשים ■ ההסתדרות לבין הדין לעבודה: המו"מ במבוי סתום

חיים ביאור
חיים ביאור

 לאחר הפסקה של עשרה ימים, יתחדש היום המו"מ בין הנהלת כיל להסתדרות וועדי העובדים בחברה, על רקע השביתה בשני מפעלי החברה: מפעלי ים המלח בסדום ותרכובות ברום בנאות חובב, הנמשכת מאז פברואר.

המחלוקת העיקרית בין הצדדים היא בשאלה בידי מי תהיה הכרעה אם לפטר עובדים בכיל — בידי בורר מוסכם כהצעת הוועדים או בידי מנכ"ל המפעל, כדרישת ההנהלה. במו"מ צפויים להשתתף יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן ומנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון.

לדברי יו"ר עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, הוועדים מוכנים להגמיש את הקריטריונים לסיום העסקתו של עובד, אך חרף זאת, עדיין אין הסכמה עם הנהלת החברה. "אנו מכירים בכך שיש עובדים בעייתיים או כאלה שתפוקתם ירדה מאוד ולכן יש מקום לסיים את העסקתם, גם באמצעות פיטורים. אבל לפני שנוקטים הליך כזה יש לבצע הערכה אובייקטיבית של עובדים אלה, ולא לפטר אותם על סמך תחושות בטן", אמר.

לדבריו, הוועדים מציעים שבמקרה של אי הסכמה ביניהם להנהלה בשאלה אם יש לפטר עובד מסוים, יימסר העניין להכרעת בורר מוסכם על שני הצדדים. "אך הנהלת כיל דורשת שההכרעה תימסר לא לידי בורר מוסכם אלא לידי המנכ"ל של כל מפעל, ולכך אנו מתנגדים", אמר בן סניור.

צילום: תומר אפלבאום

בכיר בכיל אמר כי הצעת הוועדים למינוי בורר מוסכם היא "רעיון רע", מכיוון שתהליך החיפוש אחר בורר שיהיה מקובל על שני הצדדים עשוי להיארך חודשים רבים, מכיוון שהוועדים צפויים להטיל וטו על כל בורר שתציע ההנהלה.

הבכיר ציין שהנהלת כיל כבר גילתה גמישות בכך שהסכימה להקטין ל–60 את מספר העובדים שיפוטרו ממפעלי ים המלח ותרכובות ברום, בעוד עשרות נוספים בכל מפעל יפרשו מרצון. לדבריו, הנהלת כיל מוכנה לשפר את חבילת הפיצויים המובטחת לעובדים שיעזבו — "אך הוועדים בחברה מעדיפים לנהל מלחמה על הישארותם של התפוחים הרקובים".

אתמול הודיעה ההסתדרות לבית הדין הארצי לעבודה כי המו"מ בינה לבין הנהלת כיל נקלע למבוי סתום וכי היא מבקשת את התערבותו. ההסתדרות אף הציעה כי נציגיה יופיעו כבר מחר בפני בית הדין כדי לעדכנו בנוגע לפגישת המו"מ שתתקיים היום.

עוד נודע כי השבוע ההסתדרות גם עומדת לשלוח למשרד האוצר דו"ח שבו פירוט של ההפרות לכאורה שמבצעת כיל בתנאי מניית הזהב בחברה, שבה מחזיקה המדינה. בדו"ח טוענת ההסתדרות כי הנהלת כיל מניידת מהנדסי כימיה ומהנדסי מכונות ממפעליה בישראל למתקניה בחו"ל, דבר שגורם להעברת ידע, למשל, בתחום התהליכים הייחודיים לייצור אשלג וחומצות זרחן שפותחו במפעלי ים המלח ועל מכונות ייעודיות שהותאמו לתהליכי הייצור. בכיל מכחישים כאילו ביצוע רילוקיישן למהנדסים למפעלי החברה בחו"ל הם הפרה של תנאי מניית הזהב.

התאחדות התעשיינים שיגרה אתמול פנייה דחופה לבית הדין הארצי כדי שיורה להסתדרות לשחרר חומרי גלם ממפעלי ים המלח שנועדו למפעל חיפה כימיקלים צפון, לחברת המלח ולחברת אדמה פתרונות לחקלאות (מכתשים). הסיבה לבקשה: מפעלי ים המלח הם הספק היחידי של חומר הגלם העיקרי שעליהם מבוססים המוצרים של מפעלים אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker