על רקע היחסים העכורים עם ניסנקורן: יו"ר הליכוד בהסתדרות פורש מהקואליציה

ניסנקורן ליו"ר הסיעה, רועי שרעבי: "התנהלותך בלתי הולמת. דרשת את פיטוריו של מנכ"ל המכון הבינלאומי שלא כלל אותך בהעתקים למכתב זימון לכנס"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות, רועי שרעבי, הודיע אתמול (ד') ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על פרישת הסיעה מהקואליציה.

במכתב ששלח שרעבי לניסנקורן כתב כי: "החלטתנו התקבלה בלב כבד ונובעת מההתנהלות המאפיינת את הקואליציה בחודשים האחרונים, מאז כניסתך לתפקיד; התנהלות אשר מאופיינת במידור והדרה של השותפות הקואליציוניות, מחד, והובלת מהלכים אשר מהותם דאגה סקטוריאלית לוועדים החזקים על חשבון העובד הפרטי, מאידך. בנימה אישית, אציין שלפני כשנתיים וחצי, עם כניסתי לתפקיד יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות ותחת הנהגתו של מר עופר עיני, הסיעה הצטרפה לקואליציה ופעלה בשותפות מלאה במהלכה קידמנו שלל נושאים והובלנו שלל תהליכים ואף הגענו להישגים מרשימים שיש בהם משום תרומה ובשורה ממשית הן לעובדים והן למשק הישראלי, בכלל. בהיעדר שיתוף פעולה ושקיפות בקשר עם תהליכים מהותיים, לא הותרת בידינו ברירה וסיעת הליכוד אינה יכולה עוד להוות חלק אינטגרלי מהקואליציה. בנוסף לאמור לעיל, סיעת הליכוד בהסתדרות, ואני העומד בראשה, לא יכולים להיות שותפים לקואליציה בה מתקבלת החלטה אבסורדית, מבזה ומהווה לעג לרש להעלאת שכר המינימום בעוד 3 שנים ב-300 שקל בלבד. סבורני כי הסכם שכזה מהווה מעילה בתפקיד לו נבחרנו. נדמה שבנסיבות שנוצרו אנו נשרת טוב יותר את ציבור העובדים ממקום משבנו באופוזיציה".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: תומר אפלבאום

הבוקר (ה') קיבל שרעבי מכתב חריף המקבל את ההתפטרות לאלתר ומוכיח עד לאן הגיעו היחסים הקשים בין השניים: "בתקופה האחרונה הנך בוחר לנהוג בדרך שאינה מכבדת, למרות נסיונותיי לפעול פעם אחר פעם לאיחוי, יצירת אמון ושיתוף פעולה אמיתי. התנהלותך הבלתי הולמת הגיעה לשיא נוסף כשדרשת את פיטוריו של מנכ"ל המכון הבינלאומי שלא כלל אותך בהעתקים למכתב זימון לכנס. בחרת להודיע על פרישתך מהקואליציה תוך העלאת נימוקים משוללי יסוד. בעזות מצח בחרת להכתים את העלאת שכר המינימום, אחד ההשגים הגדולים של ההתסדרות. התנהלותך המבישה באה לידי ביטוי גם בענין הזה.. אני מקבל את התפטרותך ורואה אותך משוחרר מכל תפקידיך".

פרישת סיעת הליכוד, על אף שהיא מבשרת על בקיעים בקואליציה אינה אלא מכה קלה בכנף. את הקואליציה מנהל ביד רמה אחיו של עופר עיני, בני עיני, העומד בראש סיעת עוגנים העצמאית, אליה חברה גם סיעתו של חיים כץ ואחרות. מדובר בקואליציה בת 111 חברים שיכולה להעביר בבית נבחרי ההסתדרות כל החלטה שתבקש. לחברי הליכוד יש רק 11 נציגים, מעט מעל הסיעה הקטנה ביותר – ש"ס עם 8 חברים. לסיעת עוגן, לשם השוואה, 53 חברים.

שרעבי ודו"ח מבקר הפנים

רועי שרעביצילום: ניר שמול

בדו"ח מבקר הפנים מ-2012 פורסמה תלונה נגד שרעבי. וכך כותב המבקר: "על פי פרוטוקול מישיבת הסיעה שהשתתפו בה יו"ר הסיעה וחבר סיעה, הוחלט שיו"ר הסיעה (שרעבי) ישמש (גם) מנכ"ל הסיעה בשכר של 15 אלף שקל, עד לבחירתו לתפקיד סגן יו"ר ההסתדרות ויו"ר אגף בהסתדרות".

שרעבי, שנתן לעצמו משכורת, אכן קיבל במהלך חמישה חודשים 20,600 שקל ברוטו בחודש או 15 אלף שקל נטו. בתום אותם חודשים החל לקבל את שכרו מההסתדרות. עוד הוחלט באותה ישיבה כי לקראת סיום תפקידו של שרעבי תבחר "אלמונית למזכירת הסיעה בשכר כולל לחודש", כך כותב המבקר.

מי האלמונית? מסתבר שמדובר בזוגתו של שרעבי. "על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לסיעה", כותב המבקר, "כיוון שלא הייתה הוראה בחוקת ההסתדרות, או בתקנון הסיעה האוסרת העסקת קרובי משפחה, ועל פי עקרון חופש העיסוק וכיוון שתפקידה היה טכני לגמרי, הרי שלא היתה מניעה להעסקתה פרט לכך שיור הסיעה לא ישתתף בהחלטה על מינויה". שרעבי אכן יצא מן החדר כשזו מונתה. בהמשך אישר את התפקיד גם היועץ המשפטי של ההסתדרות. על מה עוד מוציאים כסף מלבד הענקת שכר לעצמך ומינוי מקורבים? על שיפוץ המשרדים הקיימים של הסיעה במצודת זאב. עבור ריהוט משרדי שולמו 6744 שקל, "ללא פרטי הריהוט שנרכש וללא הצעות מחיר נוספות" כך הדוח. עבור השיפוץ שילמו דמי החבר 40,905 שקל נוספים.

במארס 2012 שילמה הסיעה 51,000 עבור אירוע מרכזי שנערך ברחובות - עירו של שרעבי — שנועד לגיבוש הסיעה. השתתפו 340 איש בעלות 130 שקלים למנה, אבל זה עוד כלום לעומת "גיבוש סיעה באזור הכנרת", בו השתתפו שני חברי הנהלה ויו"ר הסיעה, שכולם לנו בכפר נופש. עבור הגיבוש הזה, שכלל שלושה ימים עבור חברי הסיעה וחמישה ימים עבור היור, אליהם הוזמנו גם בנות הזוג ששילמו מכיסן, שילמה הסיעה – 15,300 שקל. "יו"ר הסיעה מסר שמטרת האירוע הייתה לצאת לגיבושים עם חברי הסיעה בצפון הארץ", נכתב בדו"ח, אך "משרד המבקר לא קיבל כל מסמכים על הפעילות".

בסיום הדו"ח מוסיף המבקר בסלחנות כי "יו"ר הסיעה כיהן בתפקידו זמן קצר יחסית ולא היה מודע לחובתו ליישם את הוראות חוקת ההסתדרות לאלתר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker