מדרגה חדשה להסכם שכר המינימום: יגיע ל-5,300 שקל בדצמבר 2017

מה-1 לאפריל שכר המינימום יעלה ל-4,650 שקל ■ ההסתדרות התפשרה והסכימה לבטל את העלאת ההצמדה לשכר הממוצע ל-52% ולהותירה על שיעור של 47.5%

עובדים המקבלים שכר מינימום ייהנו החל מה-1 לאפריל מהעלאה ראשונה בשכר המינימום, בדרך לסכום הסופי שיעמוד על 5,300 שקל.

ההסכם המקורי נחתם בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לנשיא הקודם של התאחדות התעשיינים, צבי אורן לאחר איומים של ההסתדרות לקיים שביתה כללית במשק. לפי ההסכם, שכר המינימום יועלה מ-4,300 שקל ל-5,000 שקל בשלוש מדרגות, עד ינואר 2017.  הפעימה הראשונה צפויה על פי ההסכם להיות מחר (1 באפריל) ולפיה שכר המינימום יועלה ב-350 שקל, ל -4,650 שקל. המדרגה השניה נקבעה לחודש יולי 2016 אז תהיה תוספת של 175 שקלים לשכר המינימום, בעוד שהמדרגה השלישית והאחרונה צפויה בינואר 2017, אז שכר המינימום יועלה ל-5,000 שקל.

במסיבת עיתונאים שהתקייהמ הערב כינה יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, את שינוי ההסכם "מהלך היסטורי". לדבריו, העלאת שכר המינימום באלף שקל עד דצמבר 2017  היא "בשורה חברתית עבור 700 אלף משפחות חלשות". נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי "בד בבד עם שינוי מנגנון שכר המינימום, הוסכם שההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים העסקיים ישתפו פעולה להעלאת הפיריון בישראל, שהוא נמוך ב-23% לעומת הפיריון במדינות המערב המפותחות". לדבריו, "נחתור לתוצר לנפש של 40 אלף דולר בתוך חמש שנים". ברוש הביע את ביטחונו כי הממשלה החדשה שתקום תתמוך בשינוי ההסכם והדבר מעוגן בחקיקה.

אבי ניסנקורן (מימין) ושרגא ברושצילום: אלירן רובין

העלאת שכר המינימום חלה בחוק על כלל המעסיקים, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי, וכוללת עובדים ישראלים וזרים כאחד. המדינה התחייבה לסייע דרך משרד הרווחה לאלפי קשישים סיעודיים המעסיקים בביתם עובד זר במשרה מלאה (לא על פי שעות שמקציב ביטוח לאומי) ונחשבים למעסיק לכל דבר. עבור אלה חלקה של התוספת ישולם על ידי המדינה וחלקה על ידם.

אי עמידה בתשלום שכר מינימום מהווה עבירה פלילית שבצידה מאסר עד שנה או קנס עד 226 אלף שקל.

ההסכם להעלאת שכר המינימום במשק שנחתם בדצמבר האחרון בין ההסתדרות למעסיקים, ואושר בחקיקה, שונה, כך שנוספה לו עוד מדרגה: בדצמבר 2017 יעמוד שכר המינימום על 5,300 שקל. כך סיכמו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

עוד סוכם אז, לפי דרישת ההסתדרות, כי ההצמדה של שכר המינימום לשכר הממוצע במשק העומדת על 47.5% מהשכר הממוצע במשק, תוגדל בכל מקרה, ותעמוד על 52% מהשכר הממוצע (שהוא כיום כ-9,400 שקל ברוטו).

כלומר ככל שהשכר הממוצע יעלה, יגדל יחד עמו שכר המינימום, בהצמדה של 52%, גם אם הסכום של שכר המינימום עליו הוסכם במסגרת ה"מדרגות" יהיה נמוך יותר.

סעיף זה בהסכם שבין ניסנקורן לבין אורן עורר התנגדות בקרב מעסיקים רבים מכל המגזרים, שטענו שהעלאת שיעור ההצמדה יגרום להם נזקים בהיקף של מיליארדי שקלים בכל שנה. נשיא התעשיינים החדש ברוש הצהיר זמן קצר לאחר היבחרו, לפני כמה חודשים, כי יפעל לפתיחתו של הסכם שכר המינימום עם ההסתדרות, ואכן בחודש האחרון הוא דן בעניין עם ניסנקורן וכעת הסכימו השניים לבטל את העלאת ההצמדה לשכר הממוצע ל-52% ולהותירה על שיעור של 47.5%.

הפגנה להעלאת שכר המינימום צילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום