תביעה בסך 9.3 מיליון שקל נגד רשת SI קפה: מונעת מהעובדים לשבת

לטענת התובעת, למרות הוראות החוק המפורשות המחייבות לאפשר לעובדים לשבת על ידי הצבת כסאות, פעילות העובדים מאחורי הבר נעשית בעמידה

חיים ביאור

תביעה על סך 9.3 מיליון שקל הוגשה השבוע לבית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב נגד חברת אלון אינטרייד, הבעלים של SI קפה, המפעילה רשת של בתי קפה בתחנות דלק, בשל פגיעה בזכויות העובדים, לרבות הזכות לשבת. התובעת, טקקל טספאי, שעבדה בחברה במשך שלוש שנים, מבקשת מבית הדין לראות בתביעה שהגישה כייצוגית, מאחר שהפגיעה בזכויות נוגעת, לדבריה, לעובדים נוספים ברשת.

בתביעה שהגישה באמצעות עורכי הדין גל גורודיסקי ואבי מור-יוסף ממשרד גורודיסקי ושות', היא טוענת כי למרות הוראות החוק המפורשות המחייבות לאפשר לעובדים לשבת על ידי הצבת כסאות, פעילות העובדים מאחורי הבר נעשית בעמידה ואין מקומות ישיבה לעובדים. לטענתה, היא וחברי הקבוצה לא היו רשאים לשבת (למעט בזמן ההפסקה), גם כאשר לא היו לקוחות אותם היה עליהם לשרת. לטענת התובעת, אמנם בזמן שהיתה בהריון הוצב במיוחד עבורה כסא ליד הקופה, כדי שתוכל לשבת בזמן העבודה, אך לאף אחד מחבריה לעבודה לא ניתנה רשות לשבת על אותו כסא, למרות שהם היו זכאים לכך בהתאם לדין.

מכתב התביעה עולה שלמרות צו ההרחבה שחל על החברה, העובדים לא קיבלו תוספת ותק בסך 15 אגורות ליום עבור כל שנת ותק. כמו כן, החברה ניכתה שלא כדין משכר העובדים ברכיב "אשל נטו" בסך 11 שקל בגין כל יום עבודה עבור ארוחות שסופקו להם. לטענתה, בפועל הניכוי והארוחות ניכפו על העובדים, מכיוון שרשת בתי הקפה הציגה את הניכוי כעובדה מוגמרת שהיא חלק מתנאי העבודה, והדבר ניכפה גם על מי שלא היה מעוניין בכך ולא אכל את הארוחות.

טספאי מעריכה שמרבית חברי הקבוצה, כ-1,400 איש, הם עובדים חלשים שאינם מודעים לזכויותיהם. מרביתם חיילים משוחררים, צעירים המחפשים עבודה זמנית או סטודנטים במשרה חלקית. כמו כן, או לפחות בסניף בו היא עבדה ובסניף הסמוך לו, חלק ניכר מעובדי הרשת היו יוצאי אתיופיה, אוכלוסיה שלרוב אינה מודעת לזכויותיה ואינה עומדת על קיומן, בין היתר בשל נגישותה המוגבלת לבתי המשפט עקב קשיים כלכליים.

סכום התביעה, שהיא מבקשת כי תתברר כייצוגית, הוא 9.34 מיליון שקל, לפי החישוב הבא: סכום הפרת זכות הישיבה בעבודה לכל חברי הקבוצה הוא 2.8 מיליון שקל, סכום ניכוי האשל הוא 6.16 מיליון שקל וסכום תוספת הוותק הוא 382 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker