העובדים הישראלים בשגרירויות: "בעיני המדינה ואנשי האוצר אנחנו שקופים"

העובדים המוחים על תנאי שכרם: "בכוונתנו לממש בהקדם את סכסוך העבודה עליו הכרזנו"

טלי חרותי-סובר

עובדים ישראלים בשגרירויות בחו"ל מוחים בחריפות נגד תנאי העסקתם ומאיימים במימוש סכסוך עבודה עליו הכריזו. לא מדובר בדיפלומטיים הישראלים שפתחו בשביתה ארוכה שהסתיימה אך לפני מספר חודשים בשיפור תנאיהם, לאחר שאלה נשחקו לאורך זמן.

עובדים מקומיים ישראלים (עמ"י) הינם אזרחים ישראלים המגויסים לעבודה בנציגויות בשל הצורך בכוח עבודה בנוסף לשליחים הדיפלומטיים שיסייעו בביצוע משימות שירות החוץ הישראלי, בהן: אבטחת השגרירות, דיפלומטיה מדינית, שירות קונסולרי, ניהול כספים, הסברה, דוברות ומדיה דיגיטלית, מחשוב, סחר חוץ, רכש ביטחוני ועוד.

חלקם הינם בני זוג של שליחים הנמצאים במדינת השירות, אחרים גויסו בארץ וטסו על חשבונם למדינת השירות ונוספים גויסו בעודם שוהים במדינות השירות באופן זמני, לצורך לימודים, למשל. שכרם ותנאיהם נקבעו בעבר בהסכם מול האוצר, אך כעת הם דורשים את הסדרתו.

לאחרונה קיבל הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, מכתב מטעם ההסתדרות בו נכתב כי "טרם נענינו לבקשתנו לפתוח במו"מ בכל הקשור לתנאי עבודתם ותנאי שכרם. בנסיבות הללו בכוונתנו לממש את סכסוך העבודה שהוכרז לפני כשנה".

שגרירות ישראל בלונדוןצילום: Getty Images

אבישי עזריאל, נציג ועד הפעולה העובד כעמ"י בפאריס: "למעלה מ-1,200 עמ"י מועסקים בנציגויות ישראל בעולם בתנאים מחפירים. הם זוכים לשכר זעום על עבודתם הקשה, אפליה מובנית בתנאי העבודה ואי יציבות תעסוקתית התלויה בגחמת ליבו של מנהל כוח האדם התורן בשגרירות. לפני כשנה התאגדנו בכוונה לפעול למען עיגון זכויות אלמנטריות אולם עד כה לא קיבלנו שום התייחסות מגורמים הרלוונטיים. למעשה, לא סופרים אותנו, בעיני מדינת ישראל ואנשי האוצר אנחנו שקופים. לא נשלים עם האפליה המקוממת ויחס של עובדים סוג ב', בכוונתנו לממש בהקדם את סכסוך העבודה עליו הכרזנו באמצעות ההסתדרות".

עינת הלוי-לוין, עמ"י בנספחות הכלכלית בהאנוי וייאטנם, לא חוששת לדבר בקול "בעלי הוא שליח ולכן לא יפטרו אותי מהיום למחר, אבל עובד אחר שיפתח את הפה ימצא את עצמו בחוץ", היא אומרת, "מדובר באוכלוסיה מוחלשת שאף אחד לא סופר אותה, אנשים ששילמו ממיטב כספם כדי להגיע לשגרירות ולעבוד בה, וכל השהייה שלהם במקום תלויה בויזת העבודה הזו. כבר מזמן לא מדובר רק בבני זוג של שליחים, אלא באנשים צעירים בדרך כלל שהגיעו במיוחד. חשוב להדגיש שוועד עובדי משרד החוץ תומך בנו, אבל משרד האוצר פשוט לא רואה אותנו, אין רוע מצד האוצר הם פשוט לא מכירים אותנו. התאגדנו כי נמאס לנו להיות תלויים בשרירות ליבו של קצין המנהלה. אנחנו רוצים הגנה".

לדברי הלוי-לוין, לעמ"י אין הסכם קיבוצי וההסכמים הקיימים בעיתיים במיוחד. "סעיפים קיימים בחוזי העבודה של עמ"י אינם עולים בקנה אחד עם חוק שעות עבודה ומנוחה בארץ. על עבודה בשבת משלמים לנו 175%, אך לא נותנים יום חופש אחר", היא אומרת.

"אם יצאנו לחופשה ללא תשלום מורידים מן המשכורת את כל הימים כולל שבת וראשון, ואין לצבור יותר משלושים ימי מחלה על אף שעל פי חוק מותר לצבור 90 ימים כאלה. מדובר בסעיף כללי חשוב, ובפרט לעובדות, למשל בתקופת הריון או אחריו"

משמעותו המעשית של הצעד היא הודעה רשמית על עיצומים קרבים, היה ולא יפתח משא ומתן באופן מיידי עם אגף הממונה על השכר. העיצומים של עמ"י עלולים לשתק את התנהלות השגרירות לפגוע בשליחים ממקבלים שירותים, וכן גם בשירות שהיא נותנת לנדרשים לה. "אם אין מי שישב בחלון הקונסולרי לא ניתן יהיה לתת דרכון" אומרת הלוי-לוין "אם לא יהיה מי שיכין משכורות אף אחד לא יקבל אותן".

הקב"טים וסגניהם הם שליחים, בתנאים של דיפלומטיים, אך עובדי ביטחון רבים הם עמ"י ולכן העיצומים יכללו גם אותם.

ממשרד האוצר נמסר כי המשרד "מכיר את הסוגיה ופועל בשיתוף ההסתדרות הכללית במטרה לקדמה".

שגרירות ישראל בבריטניה
שגרירות ישראל בבריטניהצילום: אי–פי
קובי אמסלםצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker