מעכשיו גם סא"לית יכולה להיות דירקטורית בחברה ביטחונית - קריירה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פלאפל אחד פחות

מעכשיו גם סא"לית יכולה להיות דירקטורית בחברה ביטחונית

שיעור הנשים בין המחזיקים בדרגת אל"מ עומד על כ-4% - אז למה רשות החברות מבקשת את קריטריון הסף הזה בדרך לתפקיד דירקטור בחברה ביטחונית ממשלתית?

5תגובות

לאחרונה פנתה סגן אלוף במיל' לחברת הכנסת עליזה לביא וסיפרה לה כי הציעה את מועמדותה לתפקיד דירקטורית במאגר החברות הממשלתיות, אך מועמדותה נחסמה בשל דרגתה הנמוכה מידי. על פי הנספח שפרסמה רשות החברות בתהליך בניית מאגר הדירקטורים ל-2015, פרופיל מומחה תוכן (אחד מששת הפרופילים עליהם ניתן לענות כדי להיכנס למאגר) בתחום התשתיות ובתחום החברתי דורשים ניסיון בתפקיד בכיר בתחומים הרלוונטיים עם זאת, ליוצאי זרועות הביטחון הדרישה היא לדרגת אלוף משנה ומעלה בלבד.

לביא שלחה מכתב למנהל החברות הממשלתיות ומי שמנהל גם את המאגר, אורי יוגב, וכן לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוא גם שר האוצר ושר המשפטים. "אני פונה אליכם על מנת שתפעלו לשינוי תנאי הסף שתוצאתם הבלתי סבירה היא הפליה כלפי נשים, וסתירת החובה הקבועה בחוק החברות הממשלתיות, התשל"ה–1975, לייצוג הולם לשני המינים", כתבה לביא. "למרבה הצער, המציאות מצביעה כי לדרגת תא"ל בצה"ל הגיעו נשים בודדות בלבד. בנוסף, שיעור הנשים בין המחזיקים בדרגת אל"מ, לפי הנתונים המתפרסמים באתר צה"ל, עומד על כ-4%. מכאן, שדרישות הסף יוצרות על פניו חסם ברור לנשים יוצאות מערכת הביטחון ואינן מותאמות למציאות. יתרה מזאת, לעיתים קרובות אין קשר ישיר בין הדרגה הספציפית לבין הניסיון הרלוונטי, כי אם הניסיון נובע בעיקרו מתוכן התפקיד שמילאו המועמדות ומניסיונן. על רקע זה, הבחירה בדרגת אל"מ כדרגה מינימלית נראית שרירותית, וניכר כי בעיצוב הכללים לא נבחנה השפעתם על יכולת הרשות למלא את חובתה לייצוג הולם לשני המינים", הוסיפה.

אמיל סלמן

פנייתה של לביא נפלה על אוזניים קשובות: "לאור פנייתך, נתמקד בחלופות הניסיון הקיימות בפרופיל המומחה בתחום הביטחוני, כפי שפורטו בנוהל הליך", עונה מינה מנס, סגניתו של יוגב. "נזכיר כי מדובר בהליך האיתור השני שמקיימת הרשות, הנמצא בשלב מתקדם יחסית, כאשר בכוונתה לקיים הליכים נוספים בעתיד. לקראת גיבוש תנאי הליך האיתור הבא, נשמח לקיים עמך חשיבה נוספת בדבר האופן שבו ניתן לקדם ייצוג הולם לנשים".

לביא מרוצה מן התשובה, אך לא מסתפקת בה: "אני מברכת על נכונות רשות החברות הממשלתיות, אך אין בכך די. העובדה שנשים לא נמצאות בתפקידי ניהול היא לא גזרת גורל ועלינו להתמיד בעשייה ולא להרפות. יש מלכתחילה לבחון את הקריטריונים של המכרזים גם מזווית ראייה מגדרית הלוקחת בחשבון את המציאות בה נשים מהוות אחוזים בודדים בלבד משכבת הקצונה הבכירה. מי יודע כמה נשים מבריקות הפסדנו במגזר הציבורי רק בגלל שהן אינן אלופות משנה".

בכנסת הקרובה מתעדת לביא לנסות ולהעביר שוב חוק, עליו היא חתומה יחד עם ח"כ דב חנין, הקובע ייצוג הולם בדירקטוריונים של חברות הציבוריות הנסחרות בבורסה. היום חל חוק זה רק על חברות ממשלתיות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם