שאלות ותשובות |

חול המועד פסח: האם עובד יכול לסרב לצאת לחופשה מרוכזת?

החגים, ובפרט פסח הכולל את תקופת חול המועד, מעלים שאלות בנוגע ליחסי עובד ומעסיק ■ האם המעסיק מחויב להכשיר את מקום העבודה לפסח כתנאי לפעילות העובדים? והאם בערב חג, שבו העובד נשאר בבית, ינוכה לו יום חופש מלא או חלקי?

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

ארגונים רבים מנצלים את ימי חול המועד של פסח כדי לסגור את מקום העבודה ולהוציא את העובדים לחופשה מרוכזת בתשלום, תוך ניכוי ימי חול המועד מימי החופשה הצבורה של כל עובד. ואולם, מה עושים עובדים שכבר מימשו את כל מכסת ימי החופשה שלהם? מה הדין לגבי כוננות של עובדים בימי החג - והאם המעסיק מחויב להכשיר את מקום העבודה לקראת הפסח?

בסיוע עו"ד שרי אמרוסי־ישי ממשרד אשר חלד ושות', המתמחה בדיני עבודה, נתייחס לשאלות מרכזיות בקשר לעבודה בפסח.

האם המעסיק מחויב להכשיר את מקום העבודה לפסח כתנאי 
לפעילות העובדים?

צילום: שאטרסטוק

מלבד האיסור על מכירת חמץ הקיים בחוק, אין חוק המחייב מעסיקים להכשיר את מקום העבודה בפסח. לפיכך, מחויב העובד להגיע למקום עבודתו גם אם המקום לא הוכשר לפסח.

יחד עם זאת, מכוח חווק שוויון הזדמנויות בעבודה, שאוסר על אפליית עובד בשל דתו, מחויב המעסיק להגיע לפתרון מוסכם עם עובד המקפיד על כשרות בפסח, ושאינו יכול להימצא בקרבת חמץ בשל אמונותיו. ניתן להסכים על פתרונות כגון עבודה מהבית בימי החג או יציאת העובד לחופשה בימי החג. מעסיק המסרב לבקשתו של עובד שומר כשרות לצאת לחופשה בימי הפסח בשל העובדה שהמקום אינו כשר, ומחייב אותו ללא כל הצדקה אמיתית להגיע למקום העבודה, יהיה חשוף לתביעה מצד העובד (או ארגון המייצג אותו) בשל הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

האם העובדה שהעובד שומר כשרות מחייבת את המעסיק לאשר לעובד חופשה בחול המועד?

אין חובה מפורשת בחוק לאפשר לעובד השומר על כשרות בפסח לצאת לחופשה ממקום עבודתו בחול המועד. ואולם על פי חוק שעות עבודה ומנוחה, מעסיק אינו רשאי לדרוש מעובד המסרב לעבוד ביום המנוחה מטעמי דת, לעבוד ביום זה, אלא עליו לבצע (ככל הניתן), התאמות בסידור העבודה של העובד כך שלא ייאלץ לעבוד ביום המנוחה. לכן, על המעסיק לנסות ולמצוא פתרון מוסכם עם העובד, אם ביציאה לחופשה או בהכשרת מקום העבודה, תוך מציאת האיזון המתאים בין צורכי העבודה ובין התחשבות באמונותיו של העובד.

האם מעסיק יכול באופן חד־צדדי לסגור את מקום העבודה, ולכפות על העובדים חופשה מרוכזת?

המעסיק הוא זה שמסדיר את מועדי החופשות של העובדים, אך עליו לעשות זאת תוך התחשבות בצורכיהם. המעסיק יכול להחליט להוציא את עובדיו לחופשה מרוכזת בחול המועד, שתהיה על חשבון מכסת החופשות של העובד. אם החופשה היא למעלה מ–7 ימים, על המעסיק להודיע על כך לעובד 14 ימים מראש לפחות.

האם מעסיק יכול לחייב עובד, שאין לו יתרת חופשה צבורה, לצאת לחופשה מרוכזת ולהיכנס ל"מינוס" של ימי חופשה?

על המעסיק להודיע מראש, בתחילת השנה, על החופשות המרוכזות הצפויות לאותה שנה, כך שהעובד יוכל לתכנן שלא לחרוג ממכסת ימי החופשה העומדת לרשותו, ובכך לא להיכנס ל"מינוס". מאחר שמעסיקים רבים נוהגים לסגור את המפעל/החברה לחופשות מרוכזות מטעמים כלכליים (בחול המועד לדוגמה), פרקטיקה מקובלת היא להגדיל את יתרת החופשה השלילית של העובד (כלומר להגדיל את מספר ימי החופשה בהם העובד יכול להיות ב"מינוס").

האם עובד יכול לסרב לצאת לחופשה מרוכזת?

עובד אינו יכול לסרב לצאת לחופשה מרוכזת. ואולם בנסיבות מסוימות, ניתן להגיע להסכמה עם המעסיק על עבודה מהבית או הגעה לעבודה בחופשה המרוכזת.

עובד שיצא לחופשה מרוכזת נדרש על ידי המעסיק להישאר זמין ללקוחות בתקופת החופשה, ולעבוד מהבית או להגיע למשרד אם קורה משהו דחוף. האם הוא זכאי לתוספת שכר?

עובד שנדרש להיות זמין בתקופת החופשה המרוכזת — ימי החופשה המרוכזת לא ינוכו ממכסת ימי החופשה שלו, והוא יהיה זכאי לשכר עבורם. לגבי עובד המועסק לפי שעות, הוא יקבל תגמול בהתאם למספר השעות בהן עבד.

בערב החג, שבו העובד נשאר בבית, ינוכה לו יום חופשה 
מלא או חלקי?

ימי חופשה בערבי חג הם ימי חופשה מלאים, גם אם בפועל עובדים פחות שעות. ואולם, קיימים הסכמים קיבוציים רבים במקומות שבהם העובדים מאורגנים בהסתדרות — הקובעים שבערבי חג ינוכו רק חצאי ימים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker