הסלמה בכיל: העובדים טוענים שההנהלה שכרה קבלנים לביצוע עבודות במקומם

עובדי מפעלי ים המלח יפגינו מחר בסדום נגד "שבירת השביתה של ההנהלה" ■ העובדים שובתים כבר 55 יום במחאה על תוכנית ההתייעלות של כיל, הכוללת פיטורי מאות עובדים במפעלי הקבוצה ■ ההנהלה: "העסקת קבלנים נעשית רק בפרויקטים חיוניים"

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עובדי מפעלי ים המלח, מקבוצת כימיקלים לישראל (כיל), יפגינו מחר בסדום נגד הנהלת החברה בטענה שהיא מנסה לשבור את השביתה המתקיימת במפעלים זה השבוע החמישי.

לטענת העובדים, הנהלת כיל שכרה את שירותיהם של קבלנים, בליווי אנשי אבטחה שנשכרו גם כן, כדי להבטיח את ביצוען של עבודות חיוניות במפעלי ים המלח, שבאופן רגיל מבוצעות בידי העובדים הקבועים. העובדים במפעלי ים המלח מנסים למנוע את כניסת הקבלנים לשטח המפעלים, ומידי פעם מתפתחים במקום עימותים אלימים בין הצדדים. באחד המקרים אף נפצע קל אחד מהעובדים ופונה לבית החולים.

"אנו מתכוונים להלחם עד הסוף. לא נאפשר להנהלה לנסות ולמוטט את השביתה. ההנהלה ממשיכה לקדם במרץ את התוכנית שלה להעביר ידע ומחלקות לחו"ל, לפטר עובדים ישראלים ובמקומם לשכור עובדים לא ישראלים. נאבק נגד הפיטורים והכנסת הקבלנים", אמר בסוף השבוע יו"ר ועד העובדים במפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי.

צילום: דודו בכר

השביתה במפעלי ים המלח - כמו גם במפעל אחר של כיל, תרכובות ברום בנאות חובב, שבו העובדים שובתים כבר 55 ימים - פרצה במחאה על תוכנית ההתייעלות של כיל, שכוללת פיטורי 139 עובדים בתרכובות ברום, ועוד 134 עובדים במפעלי ים המלח. בטווח הארוך, מתכוונים בהנהלת כיל לצמצם את היקף כוח האדם במפעלים ביותר מ–700 עובדים מתוך 5,400 עובדים המועסקים בה כיום. ואולם, בשבועיים האחרונים הגמישו בהנהלת החברה את עמדתם, ומוכנים כעת להקטין משמעותית את מספר המפוטרים בכפייה, ולהחליפם בפורשים לפנסיה מוקדמת או פורשים מרצון.

גורם בכיל מסר כי השביתות בשני המפעלים גרמו עד כה לחברה נזק של כ–200 מיליון שקל. גם העובדים השובתים ניזוקים כלכלית עקב השביתה, מכיוון שעבור כל הימים שהם יושבים בבית הם אינם מקבלים שכר. בהנהלת כיל החליטו גם שלא להעניק השנה שי לפסח, ששוויו כ–1,200 שקל, לעובדים במפעלי ים המלח ובתרכובות ברום בשל השביתה.

גורמים בכיל אמרו כי המרמור אצל חלק מהעובדים, שאינם מקבלים שכר עקב השביתה המתמשכת, גובר והולך נגד הוועדים - מכיוון שאי קבלת המשכורת מקשה עליהם כלכלית. בתגובה, אמר יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, כי מכיוון שמדובר בעובדים קבועים, הבנקים הסכימו להעניק להם הלוואות בתנאים נוחים. "איש מהעובדים השובתים לא נקלע למצוקה כספית", הוא טען.

לפני יותר משבועיים, בעקבות האיום של ההסתדרות להכריז על שביתה בנגב במחאה על הפיטורים בכיל ומצב התעסוקה בנגב, קיים נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, דיון בלשכתו בהשתתפות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ומנכ"ל כיל ישראל אבנר מימון. זאת, במאמץ לגבש הסדר שימנע את השביתה, ויפתור את המשבר ביחסי העבודה בכיל.

הדיון התקיים בעקבות עתירה של התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר נגד ההסתדרות בשל השביתה הכללית שהיא תכננה לקיים במוסדות ובמפעלים באשדוד ודרומה משם, לרבות נמל אשדוד. משלא הגיעו הצדדים להסכמות בבית הדין, הורה השופט פליטמן להסתדרות שלא לקיים את השביתה, ובד בבד הקפיא את הליך הפיטורים בשני המפעלים של כיל. השופט הורה לנציגי כיל, לוועדים ולהסתדרות להיכנס למו"מ ביניהם. בשבועיים שחלפו נותרו בעינן המחלוקות בין הצדדים בעניין תוכנית הפיטורים בכיל, וביום חמישי האחרון דיווחו הצדדים על כך לנשיא בית הדין. לפי שעה, נראה שבשל חג הפסח, יעניק השופט פליטמן ארכה נוספת לנציגי ההסתדרות, הוועדים והנהלת כיל כדי שיגבשו פתרון למשבר.

מהנהלת כיל נמסר בתגובה כי הם מכבדים את זכותם של עובדיה לשבות ולהפגין, וכי לא שברו את השביתה באמצעות עובדי קבלן. עם זאת, הוסיפו בהנהלה כי "לא נסבול ולא נאפשר אלימות ופגיעה ברכוש החברה והמדינה. מי שיפר את ההנחיות הללו, לא יעבוד עוד בחברה, תוגש נגדו תלונה במשטרה ותישקל הגשת תביעת נזיקין אישית נגדו".

בנוסף, נמסר כי "ככל שהשביתה נמשכת ללא כל הישגים לוועד, התסכול וחוסר הלגיטימציה לשביתה מתעצמים, ולכן הוועד ממציא עילות שווא לחמם את האווירה כדי ליצור פרובוקציות. העסקת קבלנים נעשית רק בפרויקטים חיוניים, כגון הקמת תחנת הכוח החדשה בסדום, שמוקמת בעבור מפעלי ים המלח ומפעל הברום".

גורם בחברה הוסיף כי בית משפט השלום בבאר שבע הוציא בשבוע שעבר צו הרחקה ל–15 יום ממפעלי ים המלח לכמה עובדים, ובהם חבר בוועד. לטענת הגורם, יוזמנו העובדים לחקירה במשטרת ערד בגין ניסיון לפגוע בעובדי הקבלן שהגיעו לתחנת הכוח בסדום, וכן בניסיון לפגוע בתזרים שבין בריכות המלח. העובדים הכחישו את הטענות הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker