לשנות את 
כיווני ההתמחות

אם מועצת רואי החשבון תיצור מסלול התמחות ללא ביקורת - הבוחרים במסלול זה יתעוררו למציאות שבה יגלו שמרביתם נהפכו לרואי חשבון סוג ב'

יזהר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
יזהר קנה

רבות דובר על תמונת המצב המצערת של מאות מועמדים להתמחות בראיית חשבון, שאינם מצליחים להתקבל להתמחות במשרדים ובגופים השונים שמורשים להכשיר מתמחים.

אך על הסיבות לגידול לא ניתן הסבר נכון ואמיתי. בעוד הדעה השכיחה הינה כי הגידול נובע בעיקרו ממספר המוסדות להשכלה גבוהה שפתחו את שעריהם לתלמידי חשבונאות, הרי שהמציאות מצביעה על סיבות אחרות לחלוטין, בהן שורה של שינויים שהוכנסו במשק והביאו לדרישה גוברת במתמחים בחשבונאות, בעיקר מעבר לתקינות החשבונאיות IFRS ו–SOX.

היצע המתמחים עולה כיום על הביקוש לאור הירידה במספר החברות הנסחרות בבורסה ולירידה בהיקף העבודה הנדרש בשל IFRS ו–SOX, והגדלת מספר הסטודנטים לחשבונאות במוסדות להשכלה גבוהה.

על רקע ההיצע הגדל, עולות באחרונה פניות להגדלת היקף ההתמחות לשנתיים בגופים עסקיים, שאינם גופים עסקיים מיוחדים, או ליצירת שני סוגי רישיונות — רו"ח מבקר וכזה שאינו מבקר. לדעתי, פיצול המקצוע לשני סוגי רישיונות שכאלה אינו נכון, ויש לתת פתרונות הולמים לבעיה.

מבדיקה שערכתי בקרב כמה מנהלי כספים וחשבים בחברות וגופים ממשלתיים גדולים וקטנים כאחד, עולה כי הם מעדיפים לקלוט יוצאי משרדי ראיית חשבון שהתמחו בביקורת. כך, במידה שמועצת רואי החשבון תיצור מסלול התמחות ללא ביקורת — הבוחרים במסלול זה יתעוררו למציאות גרועה הרבה יותר כשיגלו שמרביתם נהפכו לרואי חשבון סוג ב', שאינם מצליחים להשתלב בחברות שמעדיפות בבירור את יוצאי מסלול הביקורת.

המועצה, המודעת למצוקה הגדולה הקיימת במחסור במקומות התמחות פועלת בנושא, ואישרה, בהתאם לאמות מידה שנקבעו אחרי תהליך ארוך וראוי שכלל קבלת תגובות הציבור, כבר כ–25 מקומות שאינם משרדי ראיית חשבון להתמחות של שנתיים, וכמה עשרות מקומות להתמחות של שנה, והיא ממשיכה ומאשרת כמעט מדי חודש מקומות חדשים.

לצערי, כל הפעולות האלה לא נותנות מענה למצוקה של אותם מאות מתמחים המשוועים למקומות התמחות. יש לפתור את המצוקה בכמה אפיקים מקבילים, שלהערכתי השפעתם המצטברת יכולה גם יכולה לפתור את המצוקה.

1. יש להרחיב את מקומות ההתמחות במפעלים עסקיים למשך שנתיים. יש לא מעט מוסדות שיכולים בקלות יחסית לקבל את האישור המיוחל והם פשוט אינם פונים בבקשה למועצת רואי החשבון.

2. יש להגדיל את מספר המתמחים בראיית חשבון בשירות המדינה — בתחום זה אנו עדים בשנה האחרונה לגידול מתמשך ובעיקר לקפיצת מדרגה ברשות המסים.

3. על המשרדים לראיית חשבון, בעיקר הגדולים, יש להטות שכם ולקלוט מספר גדול יותר של מתמחים מאשר הנדרש להם לעבודתם.

4. עצירה, ולו לפחות לתקופת ביניים, של קליטת מתמחים לפני שניגשו לבחינות ההסמכה. עצירה כזו תאפשר למקומות ההתמחות לקדם את קליטתם של כאלה שכבר ניגשו לבחינות ההסמכה, במקום קליטה של מתמחים בהתמחות חלקית.

5. לשנות את הגישה התפישתית ולהוסיף סוג התמחות נוסף — יש ארגונים שלמתמחה הנכנס בשורותיהם "אופק שירות" ארוך ביותר, בהם בגופי הביטחון (צה"ל ואחרים), מערכת הבנקאות ומערכת הבריאות (קופות החולים). בגופים אלה יש לבחון בגופים יצירת תוכניות מיוחדות להתמחות שיהיו לאורך תקופה של ארבע שנים, שבמהלכן יוכל המתמחה להיחשף לאותו מגוון רחב של פעילויות, וזאת עקב תפקידיו השונים בארגון בתקופה זאת. תקופת התמחות ארוכה תייצר את הרב־גוניות הנדרשת, ופעילות בתחום הבקרה מבלי לפגוע במוביליות בשוק העבודה, שכן ממילא בגופים אלה מדובר באופק שירות ארוך.

הכותב הוא סגן נשיא לשכת רואי החשבון בישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker