בג"ץ: יש לשקול מחדש שלילת נקודות זיכוי מעובדים זרים

שופטי בג"ץ ביקשו ממשרד האוצר להשיב עד חודש יוני מדוע הוא מעוניין לבטל את נקודות הזיכוי לעובדים זרים ■ המשמעות של ההחלטה: הפחתה בשכר של עד 500 שקל נטו בחודש מהשכר החודשי

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

שופטי בג"ץ מתחו הבוקר (ד') ביקורת  על החלטת משרד האוצר לבטל את תקנות מס הכנסה, המעניקות זיכויים ממס לעובדים זרים, והורה למשרד לשקול מחדש את הנושא. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה של ההסתדרות בנושא.

החלטת האוצר לבטל את התקנות שוללת מהעובדים הזרים המועסקים בישראל כדין את זכאותם ל-2.25 נקודות זיכוי. המשמעות המעשית של ההחלטה, שכבר נכנסה לתוקף, היא הפחתה בשכר של עד 500 שקל נטו בחודש מהשכר החודשי, שגם היא מהנמוכות במשק.

הדיון בעתירה, שהוגשה על היועץ המשפטי של ההסתדרות עו"ד יחיאל שמיר, ועל ידי עו"ד יפתח הלינג, התקיים בפני השופטים אליקים רובינשטיין, יצחק עמית ומני מזוז. בעתירה נטען כי התקנות מפלות לרעה את העובדים הזרים, שהוזמנו לארץ וקיבלו היתרי עבודה כדין, בכך שהם ייאלצו מעתה לשלם מס בשיעור של כ-500 שקל בחודש. מדובר בשינוי מדיניות רבת שנים, שכן עד כה העובדים הזרים היו זכאים לנקודות זיכוי כפי שמקבלים עמיתיהם בעלי האזרחות הישראלית או העובדים הפלסטינים.

ההסתדרות טענה בדיון כי מדובר בתקנות בלתי סבירות ומפלות, הפוגעות בעיקרון השוויון. שלושת השופטים החליטו להחזיר את נושא נקודות הזיכוי לעובדים הזרים לשר האוצר שימונה בקרוב, כדי שישקול מחדש את התקנות המבטלות את נקודות הזיכוי לעובדים אלה. הם הביעו תקווה כי שר האוצר החדש יחזור בו מיישומן. על המדינה ושר האוצר יהיה למסור את תגובתם עד חודש יוני הקרוב.

עובדים זרים בשדה חקלאיצילום: אליהו הרשקוביץ

עוד החליט בג"ץ כי אם שר האוצר יחליט לבטל את התקנות, הביטול יחול רטרואקטיבית מינואר האחרון, והשכר שנוכה מהעובדים יוחזר אליהם. אם התקנות יישארו על כנן ולא יבוטלו, יימשך הדיון בעתירה ולרשות ההסתדרות תעמוד הזכות לבקש צו מניעה נגד יישומן.

"התקנות החדשות חותרות תחת הרציונל הבסיסי של דיני המס והן שוללות מציבור העובדים הזרים את נקודות הזיכוי בגין הוצאות הנוגעות לתושבות ונסיעות, על אף שהוצאותיהם אינן שונות בהשוואה לעובדים ישראלים", טענה ההסתדרות. עוד טענה ההסתדרות כי התקנות החדשות סותרות את הסכם העבודה הקיבוצי בענף הבנייה, שנחתם בינה לבין התאחדות הקבלנים ואשר הוצא לגביו צו הרחבה. ההסכם הקיבוצי, כך נטען, מבקש ליצור שוויון בתנאי השכר וההעסקה בין כלל העובדים בענף הבנייה, יהיה מוצאם אשר יהיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker