מהי חברה אחראית לדעת הישראלים? 
"כזאת שנותנת יחס הוגן לכל העובדים"

לפי סקר של גלובסקאן-מעלה, הציבור הישראלי מודאג מהמחירים שהוא משלם בבנקים, ברשתות המזון ולחברות הבנייה והסלולר ■ הישראלים לא מאמינים לבתי ההשקעות, לחברות הביטוח ולחברות הסלולר - אך סומכים על חברות התרופות ועל חברת החשמל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

ארגוני איכות סביבה זוכים מהציבור לאמון גדול יותר מהאקדמיה והתקשורת, חברה אחראית היא חברה שנותנת יחס הוגן לעובדיה, וחברות התרופות וחברת החשמל הן החברות שהציבור סומך עליהן ביותר - כך עולה מסקר GlobeScan Radar ל–2015.

מסתבר שהציבור הישראלי לא מאמין ל וחברות הביטוח, מודאג מהמחירים בכל הסקטורים העסקיים שנוגעים לכיסו, ולא ממש מוטרד מנושאים כמו ריכוזיות, איכות הסביבה ואפילו שכר הבכירים. כמו כן, הישראלים תופשים חברה אחראית ככזו שנותנת יחס הוגן לעובדיה, ולאו דווקא כחברה שתורמת בנושאים אחרים.

סקר GlobeScan Radar הוא סקר עולמי מוביל של חברת GlobeScan, שמנתח טרנדים שמתמקדים בעסקים ובתפקידם החברתי. הבדיקה מתבצעת אחת לשנה ב-20–30 מדינות, וזו השנה השנייה שבה ארגון "מעלה עסקים מנהיגים אחריות חברתית" עורך את הסקר גם בישראל, במסגרת סקר גלוסקאן־מעלה. מבצעי הסקר בישראל הם רותם TRI מקרים אסטרטגיים, שפעלו בהתאם לבסיס השאלות והמתודולוגיה העולמיים. הסקר, שבוצע בפברואר 2015, נערך בקרב מדגם של כ–1,000 איש, שמייצג את האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל. נתוני הסקר יוצגו בפורום מעלה, שיתקיים היום שבו יתארח, בין היתר, ארון קרמר, מנכ"ל ארגון האחריות התאגידית האמריקאי (BSR).

בדיקת התשובות לשאלה מה הופך חברה לאחראית מעלה כי התשובה הראשונה, ובפער גדול, היא יחס הוגן לכל העובדים - קרי, לא רק להנהלה, לעובדי דור א' ולמקורבים לוועד - שצוין כמשמעותי על ידי 46.6% מהמשיבים. אחריה ניתן למצוא וריאציה נוספת לאחריות החברה לעובדיה - שכר הוגן לכל העובדים (36.3%).

על פי הסקר, איכות המוצרים והשירותים ומחיר נמוך מגיעים למקום השלישי (34.7%), וחברה הוגנת היא כזו שגם עוזרת לפתרון בעיות חברתיות (34.3%), מעניקה ביטחון תעסוקתי ארוך־טווח וזכויות פנסיוניות הוגנות (30.3%) ותורמת לצמצום פערים חברתיים (28.2%). מעניין לגלות שרק לקראת הסוף מדורג סעיף מוצרים בטוחים ובריאים (25.4%). את הרשימה סוגר סעיף שלפיו חברה אחראית תומכת בארגונים חברתיים ובפרויקטים קהילתיים (11%).

"כשהציבור מתבקש לדרג חשיבות של אלמנטים שנוגעים לחברה אחראית, הוא מעריך טיפול של חברות בצמצום פערים חברתיים ובעיות חברתיות, אבל מדרג בתחתית הטבלה את התרומה לקהילה", אומר מומו מהדב, מנכ"ל ארגון מעלה. "להערכתנו, כאן נעוץ ההבדל בין, למשל, תרומות מזון לתוכניות חינוך ארוכות־טווח וכיוצא בזה. נתון זה ממחיש את התפישה כי לתרומה לקהילה צריכה להיות משמעות של אימפקט חברתי מוחשי".

למה דואגת חברה אחראית?

בתחתית הרשימה: בתי ההשקעות

ארגוני חברה וסביבה זוכים לרמת האמון הגבוהה ביותר מהציבור הישראלי (73%), בדומה לב–2014. אחריהם ארגוני מחקר מדעיים ואקדמיים, שרמת האמון בהם ירדה ל–63%, לעומת 73% ב–2014. התקשורת והעיתונות זוכות לשיעור אמון של 46%, ירידה קלה מ–48% ב–2014, אך עדיין יותר מרמת האמון שמקבלת הממשלה (41%), שרמת האמון בה עלתה לעומת 33% אשתקד.

החברות העסקיות הגדולות זוכות לרמת אמון של 35%, שהינה שיפור ביחס לשנה שעברה (30%). האו"ם נמצא בתחתית הרשימה עם 19%, לעומת 26% ב–2014.

בדיקת מידת האמון בחברות מסקטורים שונים מעלה כי חברות התרופות והציוד הרפואי וחברת החשמל מובילות באמון הציבור, עם 32% מהמשיבים שציינו כי הם סומכים עליהן. אחריהן, בפער ניכר, ממוקמים חברות המזון והמשקאות (15%), הבנקים (14%) והרשתות הקמעוניות (13%). בתחתית הרשימה נמצאים בתי השקעות (8%), חברות בנייה (10%) וחברות טלפוניה וסלולר, שרמת האמון בהן ירדה משמעותית מ–20% ב–2014 ל–12% השנה.

העלייה ביוקר המחיה מורגשת היטב בסקר. בענף המזון והמשקאות, הצרכנים רואים במחיר המוצרים את הסוגיה המהותית ביותר שדורשת טיפול — 46% לעומת 20.8% בשנה שעברה. הדאגה מבריאות המרכיבים ירדה מ–39% ל–28%; אמינות ושקיפות דורגו על ידי 11% מהנשאלים, לעומת 0.4% בשנה שעברה, וגם נושא איכות הסביבה מקבל חשיבות גדולה יותר מבשנה שעברה — 6% לעומת 0.8%. סעיף מונופולים וריכוזיות, שצוין על ידי 4.6% מהנשאלים ב–2014, הוזכר השנה כמהותי על ידי 2.2% מהנשאלים בלבד.

פקידים מייעצים בבנק מזרחי טפחות
בנק מזרחי טפחות צילום: עופר וקנין

בבנקאות ובביטוח - הכי חשובות העמלות

בנוגע לרשתות הקמעוניות מתגלה פער גדול בין הסוגיות שמטרידות את הנשאלים. המחירים לצרכן עומדים במקום הראשון מבחינת הסוגיות המהותיות (62.3%), והנושאים האחרים - מונופולים (7.7%), יושרה והגינות לצרכן (4.8%) ואיכות הסביבה (3%) - הוזכרו הרבה פחות, בהפרש ניכר.

בדיקת הסוגיות המטרידות בתחום הבנקאות מעלה כי עמלות הבנקים עומדות בראש הנושאים המהותיים עבור הצרכנים, עם 53.5%, לעומת 44.2% בשנה שעברה. אחרי העמלות, הצרכנים מוטרדים מתנאי הריבית והאשראי (13.8%) ואיכות ואמינות השירות (11.2%). הנושא שמעסיק את המשיבים הכי פחות, והשנה עוד פחות מבשנה שעברה, היה שכר הבכירים בסקטור הבנקאות, שצויין כמהותי על ידי 2.5% מהמשיבים בלבד, לעומת 5% 
בשנה שעברה.

מעדיפים כחול־לבן - אבל רק באותו מחיר

גם בסקטור בתי ההשקעות וחברות הביטוח גובה העמלות עמד בראש הסוגיות המהותיות, והעסיק 27.6% מהמשיבים. אחריו אמינות ושקיפות (22.2%), הצעות שהן לטובת הלקוח (10.7%), שירות ברור ואמין (9.7%) ומונופולים וחוסר תחרות (4.8%). חתמו את הרשימה שכר הבכירים (2.4%), תנאים ותשלומים לפנסיה (2.4%) ויחס לקהילה ולסביבה (1.6%).

מבדיקת הסוגיות המהותיות בסקטור הטלפוניה, סלולרי ואינטרנט עולה כי למרות צניחת המחירים הגדולה, עלויות השירות ומחירי המוצרים עדיין הובילו ברשימת הסוגיות שמעסיקות את הציבור (38.2%). אחריהם דורגו נושא שירות הלקוחות (21.7%), אמינות והוגנות (10.8%), מונופולים וחוסר תחרות (9.4%) ואיכות התקשורת (7.6%). קרינה וענייני איכות הסביבה הוזכרו על ידי 3.6% מהמשיבים, ומוקמו בסוף הרשימה. לדברי מהדב, "השירות והאמינות מופיעים כבעיה משמעותית בתחום התקשורת, מעבר לנושא המחיר. זוהי בעיה שהענף צריך להתמודד אתה".

גם בתחום הבנייה נושא העלויות והמחיר הוגדר כסוגיה המהותית ביותר (30%), אחריו עמידה בלוח זמנים (23%), שקיפות, אמינות וביטחון כלכלי לרוכשים (16.2%), הקפדה על בטיחות ועמידה בתקנים (14%), בדומה ללחימה בשחיתות והגברת הפיקוח על הענף. איכות הסביבה והרחבת הבנייה חתמו את הרשימה עם 3.2% ו–3.8%, בהתאמה.

כשהישראלים נשאלים מה היו מעדיפים לראות בסל הקניות, הם אומרים שיעדיפו לרכוש מוצרים ידידותיים לסביבה, אבל לא מוכנים לשלם עליהם יותר מאשר תמורת מוצרים אחרים. הצהרה דומה ניתנת גם לגבי מוצרים כחול־לבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker