ייצוג נשי

בכנסת ה-20 יהיה שיא של נשים, אך היא עדיין לא שוויונית באמת

אם תישמר חלוקת המנדטים, הכנסת הקרובה תכלול 28 ח"כיות - תוספת של ח"כית אחת בלבד לעומת הכנסת היוצאת ■ אם הממשלה הבאה אכן תהיה ממשלת ימין-חרדים, כלל לא ברור כמה שרות יהיו בה

טלי חרותי-סובר

אחד הדברים החיוביים שקרו במהלך מערכת הבחירות האחרונה היתה הדגשה משמעותית של מספר הנשים המועמדות ברשימה. פתאום נדמה היה שהאמירות החוזרות ונשנות של ארגוני נשים והתקשורת בדבר נחיצותן של נשים במספר שוויוני בכנסת - נושאות פרי.

כך הפך מספר הנשים לדיון ער, שכלל גם את שאלת נחיצות השריונים — כן או לא, ואם כן איפה כדאי לשריין. גם ביקורת לוותה לעניין. ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה, למשל, לקיתונות של רותחין כשהתברר כי ברשימת המועמדים של הליכוד שובצו רק שתי נשים, ולא היה ברור אם ציפי חוטובלי, האשה השלישית, אכן תיכנס לרשימה. באופן הזה הפך הליכוד לרשימה שבה מופיעות הכי פחות נשים, למעט הרשימות הדתיות, עובדה שהוזכרה לא מעט במהלך המערכה.

מספר המנדטים הגדול שקיבל נתניהו הקפיץ את מספר הח"כיות במפלגתו משתיים לשש. על אף המספר הנאה, הרי שבאחוזים מדובר עדיין במספר נמוך — רק 20% מחברי הכנסת של הליכוד יהיו נשים. לשם השוואה, מפלגת כולנו של משה כחלון, שהשיגה עשרה מנדטים, הכניסה ארבע נשים לכנסת — 40%. את שיעור הנשים הגבוה ביותר מציגה מרצ, המובלת על ידי אשה, שהקפידה כמו תמיד על שוויון מלא. מתוך ארבעת המנדטים שקיבלה המפלגה, שניים ייוצגו על ידי נשים — 50% בסך הכל.

אורלי לוי-אבקסיס וסתיו שפיר בכנסתצילום: אמיל סלמן

המחנה הציוני, נוסף על ציפי לבני כמובן, נהנה ממספר גדול של מועמדת ברשימה, ותוצאות האמת הופכות את המפלגה לבעלת מספר הח"כיות הגדול ביותר. שמונה נשים נכנסו לכנסת מתוך 24 מועמדים, או 33% בסך הכל. מפלגת יש עתיד, שבבחירות הקודמות הכניסה שמונה נשים לכנסת, הגיעה הפעם עם שלוש בלבד — אלא שבאחוזים מדובר בכמעט 30%. הרשימה המשותפת הציגה שתי מועמדות בלבד, שתיהן נכנסו לכנסת ומהוות כ–17% בלבד מהרשימה. ברשימה משותפת טענו אז בהומור כי מספר המועמדות קפץ בלא פחות מ–100%, כשלחנין זועבי הנצחית הצטרפה עאידה תומא סלימאן, אבל הסכימו כי מדובר במספר קטן במיוחד.

בתחתית רשימת הנשים בכנסת עומדת הבית היהודי עם אשה אחת בלבד. מלכתחילה הציגה הרשימה מעט נשים, כשאיילת שקד אמנם במקום השני, אך אחריה משובצת אשה רק במקום התשיעי — שולי מועלם, שלא נכנסת כרגע לכנסת. באחוזים מדובר ב–12.5% בלבד מהרשימה. אם מועלם תיכנס בעזרת קולות החיילים, יקפוץ שיעור הנשים ברשימה לקצת יותר מ–20%.

אם יישמרו המספרים הנוכחיים, תשבור הכנסת הקרובה שיא קטן כשיעבדו בה 28 ח"כיות — עלייה של ח"כית אחת בלבד יחסית לכנסת הקודמת. אמנם לא מדובר בתשע ח"כיות בלבד שכיהנו ב–1996, אבל יחסית לשיח הער בנושא שוויון נשים, ויחסית למשרות הרמות בהן הן מכהנות בשנים האחרונות — הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי — העובדה שהמספר לא קפץ באופן משמעותי מאכזבת. 28 נשים הן אפילו לא 25% מכלל חברי הכנסת, בוודאי לא קצת יותר מ–50% כמספרן באוכלוסייה. הכנסת ה–20 תהיה מעט יותר שוויונית, אך השוויון עדיין רחוק מאוד

בהנחה שהממשלה הבאה תהיה ממשלת ימין־חרדים, כלל לא ברור כמה שרות יהיו בה. בממשלה האחרונה כיהנו ארבע שרות – שרת הבריאות יעל גרמן, שרת המשפטים ציפי לבני, שרת הקליטה סופה לנדבר ושרת התרבות לימור לבנת. בממשלה הצפויה המפלגות החרדיות לא יכניסו, כאמור, נשים כלל, ומבין מפלגות הימין טובים סיכוייהן של מירי רגב, איילת שקד וסופה לנדבר או אורלי לוי־אבקסיס. מרשימתו של משה כחלון לא צפויה להתמנות שרה.

אם הממשלה תגדל יחסית לקודמתה ליותר מ–18 שרים, ייתכן כי המספר יושווה לממשלה הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום