הממשלה תכריע: מיליארדים או פיטורים

אל לממשלה ולכנסת הבאות ליפול בפח הסחטנות של כיל

אורה קורן

הממשלה והכנסת הבאות יידרשו להחליט אם הן מוותרות על הכנסות בהיקף של כ-6 מיליארד שקל, או מתמודדות עם האפשרות לפיטורי מאות עובדים ממפעלי כיל של החברה לישראל שבשליטת עידן עופר.

ההכנסות הצפויות הן תולדה של המלצות ועדת ששינסקי 2, להטיל מס על רווחי היתר של כיל תמורת ניצול משאבי הטבע השייכים לאזרחים. המלצות הוועדה אינן קשורות להתייעלות, מכיוון שהן לוקחות מהשמנת של החברה - לא מהרווח הבסיסי שלה. הן מקטינות את עודפי המזומנים, שמתורגמים למשכורות עתק למנהלים, לבונוסים שמנים ולדיווידנדים.

בחודשים האחרונים הפעילה כיל מנגנון שנועד לסחוט מהממשלה ויתורים והקלות על רקע הבחירות. הממשלה נקטה תרגיל השהיה, כשאיימה על כיל בשימוש במניית הזהב שברשותה. ההתכתבות ביניהן נמשכה עד לבחירות - ולמעשה דחתה את ההכרעה לממשלה הבאה. החמדנות של כיל לא מצאה חן אפילו בקרב חבריה התעשיינים. בהתאחדות התעשיינים היו שאמרו שכיל יכולה להקטין את משכורות בכיריה ולהסתפק בפיטורים מצומצמים.

עידן עופרצילום: בלומברג

אל לממשלה ולכנסת הבאות ליפול בפח הסחטנות של כיל. לחברה יש מהיכן לשלם למדינה את מה שמגיע לה. הצעת החוק לתמלוגים בגין משאבי טבע ממתינה לאישור הממשלה והכנסת הבאות, ויש להעבירה בהקדם. בד בבד, על הממשלה להיערך לפיתוח תעסוקה בדרום, אם צריך, בהטבות גדולות וממוקדות להשקעות בטווח זמן קצוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker