אחרי בנט ולפיד, גם נתניהו מתפאר: "העלינו את שכר החיילים"

העלאת השכר של חיילי החובה בכ-20% היא הישג שפוליטיקאים רבים מנסים לנכס לעצמם בימים אלה, אבל הדבר לא היה קורה ללא התערבות של גורמים פרטיים

טלי חרותי-סובר

אחרי נפתלי בנט ויאיר לפיד, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ניכס לעצמו את הישג העלאת השכר לחיילי החובה - בריאיון שקיים בשבת בערוץ 2.

אלא שהמציאות אחרת: רק לאחר שביולי 2012 הוגשה לבג"ץ עתירה אשר דרשה את העלאת שכר החיילים, נעתרה מערכת הביטחון, והורתה על עדכון השכר, כפי שחייב החוק.

העלאת השכר של חיילי החובה בכ–20% היא הישג שפוליטיקאים רבים מנסים לנכס לעצמם בימים אלה, אבל הדבר לא היה קורה ללא התערבות של גורמים פרטיים. ב–30 ביולי 2012 הגיש עו"ד אמנון לורך בשם שלושת ילדיו עתירה לבג"ץ, שבה טען כי דמי הקיום המשולמים לחיילי החובה נשחקו ריאלית, ועמדו אז על אותו הסכום שקיבלו עשור קודם לכן.

חיילי צה"ל במבצע "שובו אחים" בקיץ האחרון בגדהצילום: אי־אף־פי

העתירה יצרה רעש ציבורי, שבעקבותיו עלה הנושא שוב על שולחן הדיונים. משרד האוצר, ברשות לפיד, סירב לטפל בנושא בטענה כי "למשרד הביטחון תקציב משלו", ועליו לממן את העלאת השכר. פרוטוקולים מישיבות הכנסת הוכיחו כי יש עתיד היתה היחידה שהתנגדה שוב ושוב לטיפול בנושא, ואנשיה הגנו על החלטת האוצר בחירוף נפש. בסיכומו של דבר עלה השכר לאחר שמשרד הביטחון נאלץ לעשות זאת מתקציבו, וגם זה באופן מדוד. לולא אותה עתירה, סביר להניח שהדבר לא היה קורה.

באחרונה שב בנט וטוען כי הוא העלה את שכר המינימום, וגם בנושא זה נגנב הקרדיט מוועדת ההסכמות של הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה לא הסכים לאשר צו הרחבה של הסכם ההסתדרות והתעשיינים, כדי שזה לא יהפוך לתעמולת בחירות. ואולם זה לא משנה לבנט, שמנופף בהישג מעל כל במה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker