שאלות ותשובות

עובדים ביום הבחירות? יש כמה דברים שחשוב שתדעו

יום הבחירות הוא יום שבתון, אך עובדים רבים בכל זאת הגיעו לעבודה ■ מה מגיע להם? ובאילו ענפים ניתן לחייב את העובד להגיע?

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יום הבחירות הוא יום שבתון לכלל העובדים במשק, אך חלק מהעובדים ממשיכים לעבוד כרגיל, זאת משום ששורה של שירותים ממשיכים לפעול ביום זה ובהם תחבורה, תחנות דלק מסעדות ומלונות.

"עובד המועסק ביום הבחירות זכאי לשכר של 200% לעומת שכרו ביום רגיל, או כל סכום אחר שעליו יסכימו הצדדים", אומרות עורכות הדין נעמי לנדאו וקארין הדר ממשרד נעמי לנדאו ושות', ומיכל שמיר מחברת אוטוריטה למידע משפטי (דטה פקס, לשעבר). בסיוען אנו מפרטים את זכויות העובדים ביום הבחירות.

בנוסף לעובדים בתחנות הדלק, חניונים, תחנות דלק, בתי אוכל ומלונות, יועסקו ביום הבחירות גם עובדים שמועסקים בענפים אלה: עובדי ועדת הבחירות המרכזית, עובדי המפלגות, מפעלי תעשייה וחקלאות שהייצור בהם מתנהל ברציפות 24 שעות ביממה, שירותי התקשורת, מפעלי מים וחשמל, אספקת דלק והעברתו, תיאטראות, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים, עיתונות, רדיו וטלוויזיה.

עובדים שמועסקים בהובלת לחם, פירות, ירקות ותוצרת חלב יעבדו עד השעה 11:00 בבוקר בלבד. חנויות למכירת מזון יעבדו עד 12:00 בצהריים. נוסף על כך, ימשיכו לעבוד מי שמועסק בענפי אפיית לחם וייצור מוצרי חלב, בתי החולים ושירותי בריאות אחרים הפועלים בימי שבת, כוחות הביטחון, שירותי ההצלה ושירות קבורה.

צילום: רמי שלוש

מה המשמעות של יום שבתון?

המשמעות של יום שבתון היא שהעובד ישהה בחופשה על חשבון המעסיק, אך לא ינוכו לו ימי חופשה והוא יהיה זכאי לשכר עבור יום השבתון. מי שמועסק במקום עבודה 14 ימים רצופים לפחות לפני יום הבחירות, זכאי לשכר עבור יום השבתון, כפי שהיה משתכר לו היה עובד ותיק. לפיכך, מי שמועסק במקום מסוים פחות מ-14 ימים רצופים לפני הבחירות, אינו זכאי לתשלום שכר עבור יום הבחירות.

האם המעסיק יכול להכריח אותי לעבוד אצלו ביום הבחירות?

אי אפשר לחייב עובד שאינו מועסק במגזר השירותים הציבוריים לעבוד ביום הבחירות. יחד עם זאת, העובדה שמדובר ביום שבתון, לא אוסרת על עבודה ביום הבחירות, ולכן המעסיק והעובד יכולים להסכים ביניהם על עצם עבודתו של העובד ביום הבחירות וגם על מסגרת השעות והשכר ביום זה. למשל, ניתן להסכים על תשלום שכר הגבוה מ-200%.

האם המעסיק רשאי לנכות משכרי או מימי החופשה שצברתי, אם אינני יכול לעבוד באותו יום?

בהחלט לא. לא ניתן להכריח עובד לעבוד ביום הבחירות לכנסת, ומכאן שהמעסיק אינו רשאי לנכות שכר או ימי חופשה לעובד שלא הגיע לעבודה ביום הבחירות.

האם אני יכול לבקש מהמעסיק פיצוי על כך שנאלצתי למצוא סידור לילדים באותו יום בגלל שנאלצתי לעבוד?

לעובד שמסכים לעבוד ביום הבחירות מומלץ לסכם מראש עם מעסיקו באיזו מתכונת יעבוד ואיזה גמול ישולם לו. החוק אינו מאפשר לעובד לדרוש מהמעסיק החזרי תשלום על בייביסיטר או על כך שנאלץ למצוא סידור אחר לילדים, מכיוון שעבד ביום הבחירות. החוק קובע כי יום הבחירות הוא יום שבתון ולכן עובד שמסכים לעבוד ביום זה הוא החריג לכלל, ויהיה עליו להסדיר את מסגרת העבודה והגמול ביום הבחירות מול המעסיק.

אם אני עובד ביום הבחירות, האם המעסיק מחויב לתת לי לצאת ולהצביע? האם הוא יכול לנכות לי מהשכר על השעות שבהן נעדרתי מהעבודה לצורך ההצבעה?

בכל מקרה יש לתת לעובד אפשרות לצאת כדי להצביע בבחירות. עובד שייאלץ להיעדר מעבודתו במשך מספר שעות כדי להצביע בבחירות, יכול להסכים עם המעסיק על יום עבודה קצר יותר או על גמול מופחת בגין שעות ההיעדרות.

המעסיק כופה עליי לעבוד ביום הבחירות – האם ניתן להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים?

המעסיק אינו יכול לחייב עובד שאינו עובד בשירות הציבוריים לעבוד ביום הבחירות. אם המעסיק בכל זאת מחייב אותך לעבוד ביום הבחירות, תוכל להגיש תביעה נגדו לבית הדין לעבודה. כך גם כאשר מעסיק מנכה שכר עבודה או יום חופש משכרו של העובד בגין יום השבתון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker