יו"ר ההסתדרות: אלו המקומות שנשבית ביום חמישי

(עדכון) מאות מעובדי כיל הפגינו מול משרדי ההנהלה ■ יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח: "נתפשר על מפוטר אחד בלבד, מנכ"ל כיל סטפן בורגס"

חיים ביאור

בית הדין הארצי לעבודה, בראשות השופט יגאל פליטמן, זימן למחר דיון בבקשה של שני ארגוני מעסיקים להורות להסתדרות שלא לממש את איומה לקיים מחרתיים שביתה כללית בדרום. מחר ימלאו שבועיים להכרזה של ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי בדרום, במחאה על הפתיחה בהליך הפיטורים בשניים ממפעלי כיל, המעסיק הגדול בנגב.

מאז ההכרזה על הסכסוך אמנם התקיימו שני מפגשי מו"מ בין ועדי העובדים במפעלי ים המלח ובתרכובות ברום (שבהם החלה ההנהלה בהליך הפיטורים) לבין מנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון, אבל בפגישה לא הושג פתרון. מימון הודיע שכיל דבקה בהחלטתה לבצע את הפיטורים בשני המפעלים, בשל ההרעה בתנאי הסחר, בעוד הוועדים דחו את האפשרות שעובדים יפוטרו והסכימו רק לפרישתם מרצון.

לנוכח כישלון המו"מ בין הוועדים להנהלת כיל, הורה יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לוועדים במפעלים ומוסדות ציבור מאשדוד ודרומה להיערך לשביתה כללית ביום חמישי. השביתה אמורה להקיף את כל מקומות העבודה שבהם פועלים ועדים - בהם סניפים של משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, הסגל המינהלי במוסדות אקדמיים, הדואר ונמלי אשדוד ואילת. לעומת זאת, שירותי הרכבת, שירותי הבריאות ומערכת החינוך יפעלו כרגיל.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורןצילום: תומר אפלבאום

ההערכה היא שפליטמן ינסה למנוע את השביתה ובכל מקרה יגביל את משכה, כך שפגיעתה בשגרת החיים בדרום תהיה מינימלית. גם בהסתדרות אין עניין שהשביתה תימשך מעבר ליום חמישי, כדי שמאבק העובדים בכיל לא יעורר תגובות שליליות בקרב הציבור.

מאות מעובדי חברת כימיקלים לישראל (כיל) הפגינו מוקדם יותר היום מול משרדי חברה במרכז תל אביב, במחאה על פיטורי העובדים שהחלו בחברה, במסגרת תוכנית ההתייעלות. העובדים ניסו לחסום את רחוב אבן גבירול ובהמשך ניסו לפרוץ לבניין ההנהלה, אך המשטרה מנעה זאת מהם.

יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, טען בהפגנה שהנהלת כיל מנסה להפעיל לחץ על העובדים כדי שיקבלו על על עצמם את הפיצויים שהיא מציעה ויפרשו מהחברה. "אנחנו לא נסכים על אף מפוטר. נתפשר על מפוטר אחד בלבד: סטפן בורגס (מנכ"ל כיל)", הוא אמר.

הפגנת עובדי כיל בתל אביבצילום: דודו בכר

עוד אמר לנקרי כי "בורגס ויו"ר החברה ניר גלעד, נכשלו בהערכת המצב. הם חשבו העובדים פה הם כמו באירופה, אבל הם טעו. הצלחנו סוף סוף להניע את מניית הזהב שהמדינה מחזיקה בכיל, ונמנע מהנהלת כיל להוציא קווי יצור וידע לאירופה ולהשאיר בישראל עיי חורבות".

יו"ר ועד עובדי מפעל תרכובות ברום, אבנר בן סניור, אמר כי "הנהלת כיל חשבה להעניש אותנו בגלל מסקנות ועדת ששינסקי, אבל זה לא יצליח לה. הממשלה הבאה כבר תעביר את הזכיון מידי כיל למישהוא אחר. לא ייתכן שבחברה שעושה רווח של מיליארדים, יפטרו עובדים". הוא הודיע כי "המאבק של עובדי כיל עוד יסלים. נסגור את הנגב וגם נשבש את יום הבחירות". המפגינים, אליהם הצטרפו פעילי תנועת הנוער העובד והלומד, הגיבו בקריאות "בורגס הביתה".

נפתלי בן הרוש, העובד בתרכובות ברום 10 שנים, נטל את המיקרופון וקרא לעובדים של כל מפעלי כיל להצטרף לשביתה שבה החלו עובדי תרכובות ברום לפני 37 ימים ועובדי מפעלי ים המלח, לפני שבועיים. "אני קורא לכם לשבות, כי היום המפוטרים הם מבין עובדי תרכובות ברום ומפעלי ים המלח, ומחר גם אתם תהיו מפוטרים". הוא הוסיף" החברה מספרת שהיא מבטיחה מענקים של חצי מיליון שקל לעוזבים. זה שקר. האמת היא שהפיצוי הוא 173 אלף שקל".

בית הדין הארצי לעבודה ידון מחר (ד') אחה"צ בבקשות של התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר לאסור על ההסתדרות לממש את כוונתה לקיים החל מיום חמישי השבוע שביתה בכל הדרום, במחאה על הפיטורים בכיל. לדיון הוזמנו בין היתר יו"ר כיל ניר גלעד ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker