כיל מתרככת? מוכנה להקטין את רשימות המפוטרים ממפעליה

בהנהלה מציעים להקטין מספר המפוטרים בתרכובות ברום ל-120 במקום 139, ובמפעלי ים המלח 
מ-134 ל-120-115 ■ העובדים דחו ההצעה

חיים ביאור

סדקים בהחלטת כימיקלים לישראל (כיל) לפטר כ–270 עובדים במפעל תרכובות ברום בנאות חובב ובמפעלי ים המלח: במסרים שהעבירה הנהלת החברה בימים האחרונים לוועד העובדים הובעה נכונות להקטין את רשימות המפוטרים בשני המפעלים - כדי להחליש את עוצמת המחאה של העובדים נגד החברה.

לפי המסרים שהועברו, ההנהלה מוכנה להקטין את מספר העובדים שיפוטרו בתרכובות ברום ל-120 במקום 139, וגם להקטין את רשימת המפוטרים במפעלי ים המלח, הכוללת כיום 134 עובדים, ל-120-115 עובדים. עם זאת, ועדי העובדים בכיל דוחים גם את העמדה המרוככת הזאת. "לא נסכים לשום פיטורים קבוצתיים, אלא רק לפיטורים אישיים", אמר אתמול יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור. לדבריו, "כיל רוצה ליצור תקדים של פיטורים, כדי שאחר כך היא תוכל לפטר עובדים כל שני וחמישי".

היום צפויים מאות מעובדי הדרום, בהם עובדי כיל, לקיים הפגנת מחאה מול מטה ההנהלה בתל אביב. במקביל הנחה יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, את ראשי הוועדים בדרום להיערך לשביתה, שאמורה להתחיל ביום חמישי. בין השאר, ההסתדרות מאיימת לקיים שביתה או שיבושים בנמלי אשדוד ואילת, בשירותי הרכבת בדרום, בסניפים של משרדי הממשלה, ברשויות המקומיות, בבתי החולים, במערכת המשפט ובמפעלים במגזר הפרטי. ניסנקורן קרא לממשלה להפעיל את מניית הזהב שהיא מחזיקה בכיל כדי למנוע את הפיטורים בחברה. "המאבק למען הדרום הוא של כלל אזרחי ישראל, שלא מוכנים לאבד את הפנים החברתיות של המדינה", אמר.

בתוך כך, תהליך הפיטורים בכיל נמשך. שלשום ואתמול נכנסו לתוקף 12 מכתבי פיטורים שנמסרו לעובדים בתרכובות ברום. שבעה מהעובדים שחתמו על תנאי הפרישה שהציעה כיל יקבלו מענק של כחצי מיליון שקל, בצירוף שכר חודשי קבוע של 15 אלף שקל עד הגיעם לגיל 67, מועד שבו יתחילו לקבל תשלומים מקרן הפנסיה. יחד עם פיצויי הפיטורים המגיעים לעובדים אלה לפי חוק, יסתכמו הפיצויים לכל עובד בכמיליון שקל.

בכיל אומרים כי חמישה מהעובדים ברשימת המפוטרים, שלא התייצבו לשימוע ולא הסכימו לקבל את מכתב הפיטורים, יקבלו פיצויי פיטורים מינימליים הקבועים בחוק (100%). משמעותם המעשית היא פיצויים בסך כ-300 אלף שקל בממוצע. בהסתדרות טוענים שהחברה חייבת לשלם גם לעובדים אלה פיצויים גבוהים לעומת הקבוע בחוק, בהתאם לתנאי הפרישה שקובע הסכם העבודה הקיבוצי בתרכובות ברום.

עובדי תרכובות ברום שובתים כבר 36 יום במחאה על פיטורי העובדים, ובמפעלי ים המלח השביתה נמשכת יותר משבועיים. לדברי בן סניור, "העובדים לא מקבלים שכר עבור ימי השביתה, אבל הבנקים באים לקראתנו ומאשרים הלוואות לעובדים, שאותן הם מתחייבים להחזיר בתום השביתה". בנוסף, הוא הדגיש שאם המשבר בכיל ועמו השביתה במפעלי הברום ובמפעלי ים המלח יימשכו עוד זמן רב, הוועדים יבקשו מההסתדרות שקרן השביתה שלה תסייע כספית לעובדים.

בית הדין הארצי לעבודה, בראשות הנשיא יגאל פליטמן, ידון שוב מחר בעתירות של התאחדות התעשיינים, בראשות שרגא ברוש ושל איגוד לשכות המסחר בראשות אוריאל לין, נגד החלטת ההסתדרות לקיים את השביתה בדרום החל ממחרתיים. זאת, אל מול טענת התעשיינים ולשכות המסחר, בעלי המפעלים והעסקים בדרום, שלפיה הם אינם צריכים להיפגע בשל סכסוך מקומי שאינו נוגע להם ישירות.

ההסתדרות טוענת במסמך עמדה שהגישה לבית הדין באמצעות עו"ד שי תקן, שכיל "בחרה לפטר מאות מעובדיה ללא עילה וללא הצדקה, תוך הפרת חובותיה על פי דין וחובותיה כמקום עבודה מאורגן. זאת, אף שכיל משכה ב-2014-2008 דיווידנדים בסך 24 מיליארד שקל".

מנגד, פרקליטות המדינה טוענת כי "מאזן האינטרסים מחייב שהשביתה תוגבל בהיקפה ובמשך שלה, ואין מקום לאפשר שביתה בסדר הגודל המתוכנן, דבר העלול להסב נזק רב למשק".

צילום: דוברות ההסתדרות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker