האם בעוד עשור מספר הגברים המועסקים במשרה חלקית יעלה על מספר הנשים?

לפי מחקר של ביטוח לאומי, חל גידול של 5% במספר הגברים המועסקים חלקית לעומת 3.5% בקרב נשים ■ "התופעה הגוברת של עבודה במשרה חלקית מרחיבה את שיעור האבטלה"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"התופעה המתרחבת של עבודה חלקית במשק, שבו מצויים עובדים רבים, משפיעה על אי הביטחון בתעסוקה ומרחיבה למעשה את שיעור האבטלה בישראל", כך קובע מחקר חדש של המוסד לביטוח לאומי.

את המחקר ערכו ד"ר דניאל גוטליב, ראש מינהל המחקר והתכנון בביטוח לאומי והחוקרת אסתר טולדנו, והוא נערך ב-2011-2000. מהמחקר עולה כי יש עובדים הבוחרים מרצון לעבוד במשרה חלקית בלבד - כדי שיוכלו לטפל בילדים שלהם, בהורים קשישים או מסיבות אחרות. ואולם, במקרים רבים אנשים מועסקים באופן חלקי בגלל הקושי שלהם למצוא משרה מלאה.

על פי הלמ"ס, לא פחות מ-944 אלף מועסקים במשק הישראלי עבדו במשרה חלקית ב-2012. מדובר ב-28% מסך המועסקים, כאשר שיעור הנשים היה גבוה יותר והגיע ל-37%, לעומת 20% אצל הגברים. משרה חלקית מוגדרת כמשרה של פחות מ-35 שעות עבודה בשבוע - מלבד מערכת החינוך, שבה עבודה נחשבת לחלקית אם היא פחות מ-24 שעות בשבוע.

צילום: אי-פי

בשנים האחרונות קמו חברות קבלניות רבות שזיהו את הפוטנציאל העסקי הגלום בהעסקת עובדים במשרה חלקית. חברות אלה מעסיקות עובדים (שהם בדרך כלל אינם בעלי מקצוע או ללא השכלה גבוהה) שהביקוש אליהם ירד בשנים האחרונות בעיקר בשל התפתחות הידע הטכנולוגי והגלובליזציה, ואשר הועברו - שלא מרצונם - מעבודה במשרה מלאה למשרה חלקית.

גברים צעירים עובדים פחות

לטענת גוטליב וטולדנו, יש להוסיף לנתוני האבטלה הקבועים שהלמ"ס מפרסמת את היקף המועסקים באופן חלקי - שלא מרצון. "עבודה חלקית היא תופעה רצויה של גמישות בעבודה", מודים החוקרים, "ועם זאת, יש להחשיבם כמי שמרחיבים את שיעור האבטלה". כדוגמא, הם מצביעים על שיעור האבטלה ב-2011 שעמד על 5.5%, אשר לפי חישוב של מדד אבטלה מורחב היה עולה ל-6.2% אצל גברים ו-8.5% בקרב הנשים. "שכירים שנאלצים לעבוד במשרה חלקית, כי לא הצליחו למצוא עבודה במשרה מלאה, הם בעצם מובטלים חלק מהזמן", לפי גוטליב וטולדנו.

מספר העובדים במשרה חלקית ב-2011-2000 היה בממוצע 8.3% אצל גברים ו-27.6% אצל נשים. בקרב בגברים חל גידול קבוע של 5% לשנה במספר העובדים במשרה חלקית, בעוד שאצל הנשים הגידול היה מתון יותר ועמד על 3.5% בשנה. בסך הכל, שיעור הנשים במשרה חלקית הוא פי 1.5 ועד פי חמש מהשיעור בקרב גברים. בעוד שבקרב גברים צעירים שיעור העובדים במשרה חלקית גבוה יותר, אצל נשים התמונה הפוכה - שיעור העובדות במשרה חלקית גבוה יותר בקרב בנות 60 ויותר.

עבודה במשרה חלקית היא בעיקר נחלתן של נשים בעלות השכלה נמוכה ונשים עם ארבעה ילדים ויותר - תופעה הקיימת בעיקר במגזר החרדי ובמגזר הערבי. באופן בלתי צפוי, תופעת העבודה החלקית נפוצה יותר בקרב משקי בית בהם יש רק מפרנס אחד, בעוד שבמשקי בית בהם שני בני הזוג הם מפרנסים, יש מגמה חזקה יותר אצל שניהם לעבוד במשרה מלאה.

עבודה במשרה חלקית בולטת בעיקר בקרב עובדות בלתי מקצועיות. זאת בעוד שאצל גברים, התופעה שכיחה בקרב סוכנים, אנשי מכירות ועובדים המועסקים בחברות למתן שירותים כמו ניקיון, שיפוצים והסעדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker