"חמישית מהקשישים בישראל מתחת לקו העוני"

לעומת 14.8% מהקשישים במדינות OECD. האגודה לגרונטולוגיה: להגדיל את קצבת הזיקנה שמשלם הביטוח הלאומי

חיים ביאור

האגודה הישראלית לגרונטולוגיה ממליצה להגדיל את קצבת הזיקנה שמשלם הביטוח הלאומי ולהשוות אותה לשכר המינימום במשק. לפי האגודה, 22.7% ממשקי הבית בראשם עומדים זקנים מצויים מתחת לקו העוני, לעומת 14.8% במדינות ה-OECD.

בנייר עמדה ששלחה למשרדי הממשלה הכלכליים, טוענת האגודה לגרונטולוגיה, העוסקת בחקר ההזדקנות ובשיפור רמת חייהם של האזרחים המבוגרים, כי החברה הישראלית קבעה שההכנסה המינימלית שיכולה לאפשר לשכיר קיום בכבוד הוא שכר המינימום של 4,400, שצפוי לעלות ל-5,000 שקל במהלך שלוש השנים הבאות, כפי שנחקק באחרונה.

"זכותו של הזקן אינה נופלת מזו של השכיר. כפי שנקבע כי שכר המינימום של השכיר יעלה ל-5,000 שקל, כך גם זכותו של השכיר לסכום זהה. מה גם שכיום כמעט שאין לאוכלוסיה זו אפשרות לעבוד ולהרוויח למחייתה, בשונה מהאוכלוסיה שבגיל העבודה", אומרת האגודה, בראשה עומד פרופ' יצחק בריק, מרצה לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה.

האגודה לגרונטולוגיה מתייחסת לאחת מהמלצות הוועדה למאבק בעוני בראשות אלי אללוף ולפיה יועלה גובה קיצבת השלמת הכנסה לזקנים שאין להם מקורות הכנסה אחרים ב-200 שקל וב-400 שקל לזוג זקנים. "המלצה זו רחוקה מלספק את צרכי הזקנים ואינה יכולה לאפשר להם קיום בכבוד", טוענת האגודה, ומפנה גם לדבריו של השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך המנוח, באוקטובר האחרון, ולפיהם קיצבת הזיקנה בישראל נמוכה מאוד אפילו ביחס ליוקר המחיה בישראל וביחס למדינות ה- OECD וכי שיעור קיצבת הזיקנה בישראל מדורג בתחתית הסולם, חמישי מהסוף.

על פי האגודה, לזקנים בישראל יש תיאורטית ארבעה מקורות הכנסה: מעבודה, מפנסיה, מחסכונות ומקיצבאות הביטוח הלאומי. ככל שתגדל ההכנסה ממקורות אלה יתרחקו הזקנים מסכנת העוני. אולם ישנם חסמים שאינם מאפשרים לזקנים לעבוד לאחר גיל הפרידה, לחלק גדול מהם אין פנסיה ולרבים מהם אין חסכונות מהון (בעיקר אוכלוסיית העולים). מה שנותר, טוענת האגודה, הוא קיצבת הזיקנה, שיכולה להשפיע על השיפור ברמת החיים של הזקנים ולהבטיח להם קיום בכבוד בשנותיהם האחרונות.

לדעת האגודה, יש מקום לשינוי יסודי בכל הנוגע למדיניות מתן הקיצבאות, אולם בשלב ראשון יש לדאוג לשיפור מצבם הכלכלי של החלשים ביותר מבין הזקנים – אלה שאין להם מקורות הכנסה אחרים ומתקיימים רק מקצבות הביטוח הלאומי.

כיום קיצבת הזיקנה עם השלמת הכנסה נעה בין 2,803 שקל ליחיד מתחת לגיל 70 ועד לסך 4,469 שקל לזוג זקנים מעל גיל 80. "הקיצבאות עם השלמת ההכנסה, לא מחלצת את הזקנים ממצב העוני בו הם החיים", נאמר בנייר העמדה.

האגודה מתייחסת לקביעה של ועדת אללוף ולפיה התוספת של 200 שקל ליחיד ו-400 שקל לזוג תאפשר לזקנים "קיום סביר". ואולם לטענת האגודה "קיום סביר" הוא מושג לא ברור שאין כל קשר בינו לבין איכות חייהם של הזקנים. "המושג הראוי הוא ''קיום בכבוד', שפירושו כי לכל זקן הזכות לרמת חיים נאותה, בכל הנוגע לצרכים הבסיסיים הכוללים בריאות, סיעוד, דיור , מזון וביגוד. ומכיוון שנחברה הישראלית קבעה כי ההכנסה המינימלית שיכולה לאפשר לשכיר קיום בכבוד היא שכר מינימום שעומד כיום על 4,300 שקל ויועלה בהדרגה ל-5,000 שקל, זו גם חייבת להיות ההכנסה המינימלית של הזקן".

בהמשך לכך האגודה לגרונטולוגיה ממליצה להקים ועדה ממלכתית שתגדיר את המושג של "קיום בכבוד" עבור האוכלוסיה המבוגרת. הוועדה תנתח את צרכיהם של הזקנים ותרגמם לתגמול הראוי במסגרת קיצבאות הביטוח הלאומי.

צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker