ההטרדה המינית בעמידר: שדולת הנשים מבקשת מההסתדרות לשקול עמדתה מחדש

דוח חיצוני קבע כי יו"ר וועד עובדי עמידר הוא מטריד מינית אך ההסתדרות יוצאת להגנתו ■ היום בשעות הצהריים יתקיים דיון ראשון בבית הדין לעבודה בנושא

טלי חרותי-סובר

בעקבות כתבה שהתפרסמה אתמול, פנתה שדולת הנשים להסתדרות המעו"ף מבית ההסתדרות הכללית, בבקשה שתבדוק שוב את עמדתה בנושא ההגנה על יו"ר חברת עמידר, מוטי בן סימון. 

עמידר מבקשת לפטר את יו"ר הוועד לאחר דוח חריף של יועצת חיצונית שקבע כי האיש מטריד מינית את עובדותיו, אך ההסתדרות מגנה עליו וטענת כי מדובר בפגיעה בעבודה המאורגנת. היום בשעות הצהריים יתקיים דיון ראשון בבית הדין לעבודה בנושא.

"אנו רואות חשיבות רבה במיגור תופעת ההטרדה המינית בעבודה שהינה בגדר מכת מדינה,  ובטוחות כי גם ההסתדרות רואה בהטרדות המיניות תופעה חמורה שיש למגר למען הגנה על עובדות ועל עובדים בישראל", כותבות עו"ד ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, ועו"ד גילי פטרן, היועצת המשפטית של שדולת הנשים. "לכן, הופתענו לראות כי במקרה הנדון העלתה הסתדרות המעו"ף טענה כי התלונה כנגד יו"ר הוועד הינה תלונת סרק, עוד בטרם בוצע כלל הבירור הראשוני על ידי הממונה במקום העבודה או על ידי הממונה החיצונית, כבקשת הנהלת החברה.

"אף אם ההסתדרות סוברת כי התנהלות החברה אל מול יו"ר הוועד היא חלק ממסכת התנכלויות, היינו מצפות מארגון עובדים שלא להעלות טענות מסוג זה כלפי עובדות אחרות, ולא לחלק ציונים לתלונות בתחום ההטרדה המינית, בפרט לפני שאלה כלל נבדקו.

"ההסתדרות אמונה על ייצוגם של עובדי חברת עמידר, מהזוטרים ועד הבכירים שבהם ואחראית לשלומם של ציבור העובדות והעובדים בכללם, ומכאן שמן הראוי כי לנגד עיניה יעמוד האינטרס בקיומה של סביבת עבודה בטוחה ומוגנת  לגברים ונשים כאחד. התנהלות זו אינה מעבירה מסר חיובי ליתר הנשים אשר מיוצגות על ידי ההסתדרות בכל הנוגע להגשת תלונה בגין הטרדה מינית, נהפוך הוא, למעשה מעבירה מסר כי במידה ומוגשת תלונה כנגד גבר בעל תפקיד ומעמד, לא תזכה העובדת ליחס הולם אלא להתעלמות מטענותיה, הצגתה כשקרנית והפיכתה מהקורבן למעוול.

"התנהלות זו לבטח לא תעודד נשים לחשוף סיפורי הטרדה מינית", ממשיכות קליין ופטרן. "בכל מקרה אין לקרוא חסינות אוטומטית לתפקיד של יו"ר הוועד. אדרבה, דווקא העובדה כי מדובר ביו"ר הועד מחייבת מבט אחר עליו, ועל הליך הטיפול בעניינו, מהיותו דמות בעלת השפעה רחבה כמצטייר מן הבקשה עצמה. נבקש מכם בכל לשון של בקשה לבחון את הדברים מחדש ולשקול את עמדתכם ביחס לנושא הטרדה המינית, על מנת למנוע מסר לא רצוי למוטרדות מינית, לפיו בנסיבות מסוימות לא יקבלו גיבוי ראוי והולם מצד ההסתדרות דווקא בשעה שהינן צריכות אותו יותר מכל".

מתוך עמוד הפייסבוק של מוטי בן סימון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker