לאחר נתק של שבועות - חוזרים לשולחן: מתחדש המו"מ בכיל

ראשי הוועדים נפגשו עם מנכ"ל כיל ישראל, אבנר מימון ■ הפגישה תתקיים בתיווכו של השר לענייני הנגב והגליל, סילבן שלום

חיים ביאור

לאחר שורה של פעולות מחאה בערים שונות ולאחר שבשניים ממפעלי כימיקלים לישראל (כיל) העובדים שובתים כבר ימים רבים, התחדש היום (ג') בבאר שבע המשא ומתן בין הנהלת כיל לבין ועדי העובדים, בניסיון לסיים את המשבר ביחסי העבודה בחברה. המו"מ חודש ביוזמתו של השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום.

במשא ומתן בין מנכ"ל כיל ישראל אבנר מימון לבין יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב מאיר בביוף, וראשי ועדי העובדים במפעל תרכובות ברום ומפעלי ים המלח, אבנר בן סניור וארמונד לנקרי, ניסו המשתתפים לגבש פשרה בין הדרישה של הנהלת כיל לפטר 139 עובדים במפעל תרכובות ברום בנאות חובב ועוד 134 עובדים במפעלי ים המלח, לבין עמדת ההסתדרות והוועדים השוללת כל פיטורי עובדים והמציעה תחת זאת להסתפק בפרישה מרצון.

לדברי יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, בביוף, בפגישה בין הצדדים לא חלה שום התקדמות. לפיכך תימשך השביתה בתרכובות ברום שהחלה לפני יותר מחודש והשביתה במפעלי ים המלח שהחלה לפני 10 ימים. "אני מודע להפסדים שנגרמו למפעל תרכובות ברום ולצורך של ההנהלה לייעל אותו, אבל באיזור כמו הנגב, שבו האבטלה קשה לעומת איזורי הארץ האחרים, אסור לדבר על פיטורים", אמר. עם זאת, בהסתדרות הוחלט שכמחווה של רצון טוב כלפי הנהלת כיל, העובדים לא יקיימו מחר (ד') הפגנה נגד הנהלת החברה. המו"מ יימשך הבוקר בבאר שבע.

צילום: אייל טואג

המשא ומתן חודש על רקע התקרבות ה-8 במארס, המועד שבו ייכנסו  לתוקף חלק ממכתבי הפיטורים במפעל תרכובות ברום. הנהלת כיל מאיימת כי עובדים שמכתבי הפיטורים שלהם ייכנסו לתוקף ב-8 במארס ולא יחתמו על טפסי סיום העבודה, ייאלצו להסתפק בפיצויי הפיטורים הקבועים בחוק (100% מהשכר) ולא יקבלו את חבילת ההטבות שמציעה ההנהלה בחודשיים האחרונים. על פי חבילת ההטבות, עובד מפוטר מתרכובות ברום שגילו 55 ומעלה יקבל מענק של 500 אלף שקל בתוספת שכר קבוע של 15 אלף שקל וזאת עד הגיעו לגיל 67, מועד שבו יתחיל לקבל תשלומים מקרן הפנסיה. לעובד צעיר מגיל 55 מוצעים פיצויי פיטורים של 200%.

המו"מ בין הוועדים להנהלת כיל התחדש לאחר שההסתדרות פנתה אתמול (ב') למשרד האוצר בבקשה שיפעיל את מניית הזהב שהמדינה מחזיקה בכיל וימנע את הפיטורים שהנהלת החברה מתכננת בשניים ממפעליה. עורכי הדין של ההסתדרות, יחיאל שמיר ואיריס ורדי טענו בפנייתם לאוצר כי "הפיטורים הם פעולה הנוגדת את האינטרסים החיוניים של המדינה, שכן מדובר בפיטורי מאות עובדים באיזור מוכה אבטלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker