ההסתדרות לאוצר: הפעילו את מניית הזהב כדי למנוע את הפיטורים בכיל

הפנייה נעשתה לנוכח העובדה שביום ראשון ה-8 במארס ייכנסו לתוקף מכתבי הפיטורים שההנהלה מסרה ל-80 עובדים בתרכובות ברום ול-15 עובדים במפעלי ים המלח

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לנוכח המשך המשבר ביחסי העבודה בכימיקלים לישראל (כיל), פנתה היום (ב') ההסתדרות למשרד האוצר בקריאה שיפעיל את מניית הזהב שבידי המדינה, ויתערב כדי למנוע את פיטורי העובדים בחברה.

פניית ההסתדרות לאוצר נעשתה לנוכח העובדה שביום ראשון ה-8 במארס ייכנסו לתוקף מכתבי הפיטורים שהנהלת כיל מסרה ל-80 עובדים בתרכובות ברום (מתוך רשימה של 139 מפוטרים) ול-15 עובדים במפעלי ים המלח (מתוך 134 מועמדים לפיטורים). משרד האוצר פנה בשבוע שעבר למנכ"ל כיל, סטפן בורגס, וביקש לקבל מידע לגבי הליכי הפיטורים במפעל תרכובות ברום.

בפניית היועצים המשפטיים של ההסתדרות, יחיאל שמיר ואיריס ורדי, ליועץ המשפטי של האוצר, עו"ד יואל בריס, נטען כי פיטורי העובדים הם "פעולה שיש בה משום פגיעה באינטרסים החיוניים של המדינה". לדבריהם, מדובר בפיטורי מאות עובדים באזור מוכה אבטלה, "שמטה לחמם עומד להינטל מהם על ידי קבוצה רווחית ביותר, שרווחיה נובעים מאוצרות הטבע של ישראל ושישראל היא בעלת מניית הזהב בה".

הפגנת עובדי כילצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענת עורכי הדין ורדי ושמיר, הפיטורים הקרובים במפעל תרכובות ברום ובמפעלי ים המלח הם רק שלב ראשון, כאשר בשלב השני מתוכננים פיטורים של מאות עובדים נוספים. לדבריהם, הפעלת מניית הזהב נדרשת גם מכיוון שכיל פועלת להעתקת מטה הנהלת החברה לחו"ל, באמצעות הקמת מטה אירופי חדש באמסטרדם (בנוסף למטה כיל בארה"ב), שישלוט בלעדית גם על פעילות הרכש העולמי של החברה - כך שלאחר שתסתיים ההעתקה, פעולות החברות בישראל ינוהלו על ידי מוקד זה.

"ללמדך שקיים חשש ממשי שהשליטה על אוצרות הטבע של ישראל מועברת ממש בימים אלה אל מחוץ לגבולות המדינה, באופן שפוגע באינטרסים החיוניים של המדינה. בדיוק לצורך מניעת פעולות אלה של הקבוצה, שהן בגדר העברת העסקים לחו"ל, שמרה לעצמה המדינה את הזכות להפעיל את מניית הזהב", כתבו עורכי הדין של ההסתדרות, והוסיפו כי "למהלך זה של הפיטורים והעברת הפעילות לחו"ל השלכות דרמטיות וכואבות על תושבי הדרום והמשבר התעסוקתי באזור. אסור למדינה להפקיר את תושבי הדרום ולאפשר לכיל להשתמש בעובדיה ככלי משחק".

מאות עובדים ממפעלי כיל הפגינו היום בשדרות רוטשילד בתל אביב, לצד פעילים של תנועת הנוער ההסתדרותית דרור ישראל, במחאה על תוכנית ההתייעלות של החברה. המפגינים התרכזו מול ביתו של בורגס, השמיעו קריאות בגנותו והניפו שלטים בנוסח "בורגס לך הביתה", ו"ביבי, אתה ראש הממשלה, ולא עידן עופר".

ההפגנה בתל אביב היא המשך לשורת הפגנות שמארגנת ההסתדרות בהשתתפות עובדי כיל, פעילי דרור ישראל ועובדים ממפעלים אחרים. ההפגנות, המתקיימות מידי יום, החלו בערי הנגב ונמשכו בירושלים ובתל אביב.

מקורות בכיל אומרים שחלק מהמפוטרים בתרכובות ברום והמפעלי ים המלח - כולם בני 55 ומעלה - כבר הביעו הסכמה לפרוש מרצון בתמורה לחבילת הטבות משופרת במיוחד, הכוללת מענק של כ-500 אלף שקל ושכר חודשי של 19 אלף שקל לעובדי מפעלי ים המלח ו-15 אלף שקל לעובדי תרכובות ברום לפורש עד גיל 67, שאז יתחיל לקבל את התשלומים מקרן הפנסיה.

בינתיים לא מתקיימים מגעים רשמיים בין ראשי כיל לבין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, במאמץ לסיים את הסכסוך. ההסתדרות דורשת שהצמצומים בכיל לא יכללו פיטורים כפויים, אלא רק פרישה מרצון בתיאום עם הוועדים. "אם יהיה צורך בכך, המאבק שלנו יימשך גם חודשים ארוכים. יש לנו את הסבלנות לכך", אמר יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור. גם יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, אמר כי "כדאי שראשי כיל יידעו שעדיין לא מיצינו את מלוא התחמושת שבידינו".

צילום: אוליבייה פיטוסי

כיל מסרה בתגובה לפניית ההסתדרות לאוצר כי "מדובר בספין פוליטי". לטענת כיל, היא אחראית על ניהול המפעלים ואילו המדינה מחזיקה בידיה זכות וטו רק בעניין סגירתם או העברתם לחו"ל. "חבל שהוועדים וההסתדרות מנסים להשתלט על המפעלים של החברה ועל ניהולם. לא נאפשר זאת, ואנו נחושים להמשיך ולנקוט בצעדי ייעול, לנוכח ההרעה בסביבה העסקית של החברה, המתבטאת בירידת מחירים, החרפת התחרות ואובדן שווקים", נמסר מכיל.

עוד נמסר מכיל כי החברה "תורמת ותמשיך לתרום לחברה ולאינטרס הציבורי בישראל גם לאחר שניישם את תוכנית ההתייעלות במפעלים". כיל הוסיפה שהיא "תמשיך להעניק לעובדים את השכר ותנאי העבודה הטובים ביותר בתעשייה הישראלית ולהניע את כלכלי הכלכלה והתעסוקה בנגב יותר מכל חברה אחרת בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker