העדויות הקשות: ההטרדה המינית הבוטה של יו"ר הוועד ומי ניסה לטייח?

ההסתדרות פנתה לבית הדין לעבודה בטענה כי מדובר בהתעמרות ביו"ר הוועד ■ עורכת הדו"ח: "הוא התחכך בעובדת והראה לה ולאחרות סרטונים בעלי אופי מיני בוטה"

טלי חרותי-סובר

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דן בימים אלה בסיפור תמוה במיוחד, לו שותפים ההסתדרות הכללית וחברת עמידר, שניסתה לפטר את מי ששימש כיו"ר ועד העובדים בשל טענות להטרדה מינית. בתגובה תובעת ההסתדרות בבית הדין להחזיר את יו"ר הוועד לתפקידו.

מתשובות עמידר לבית הדין עולה כי לאחר שעובדת של יו"ר הוועד, מוטי בן סימון, התלוננה כי הוא מטריד אותה מינית, מונתה בודקת חיצונית בשם חוה יודפת, לשעבר קצינה במשטרה ובעלת מכון פוליגרף. הבודקת הגישה את הדו"ח בחודש פברואר לאחר שדיברה עם המתלוננת ועם עובדות נוספות שהיו עדות אף הן להטרדה. יו"ר הוועד עצמו סירב להיפגש אתה.

בסעיף המלצות כתבה עורכת הד"ח כי "התרשמתי שהנילון הטריד את המתלוננת ואף התנכל לה. יתר על כן, הנילון יצר סביבת עבודה מטרידה. אשר על כן אני ממליצה להנהלה להביא לפיטוריו של הנילון". המתלוננת לא פנתה למשטרה ולא הגישה תלונה רשמית, אלא עשתה זאת, על פי הנוהל, בתוך החברה.

מן הדו"ח עולות עדויות קשות ביותר. בין היתר נכתב כי יו"ר הוועד לא רק הביע אמירות מטרידות אלא גם התחכך ונגע, הראה לעובדת אביזר מין ששמר במגירת משרדו ואף הציע לה לשתות איתו משקאות אלכוהוליים ששמר במשרד. נוסף על כך הראה לה ולאחרות, סרטונים בעלי אופי מיני בוטה. מצילומי מסך דף הפייסבוק שלו, שלא צורפו לדו"ח, אך הגיעו לידי TheMarker, עולים תכנים מיניים בוטים במיוחד שבן סימון העלה, כולל תמונות וסרטונים פורנוגרפיים, שנמחקו בינתיים.

מתוך עמוד הפייסבוק של מוטי בן סימון

עמידר הזמינה את יו"ר הועד לשימוע שלפני פיטורים, אך להפתעתה לא קיבלה גיבוי מההסתדרות אלא זומנה, כאמור, לבית הדין לעבודה. לטענת ההסתדרות מדובר בכלל בהתעמרות של יו"ר עמידר יצחק לקס, ביו"ר הוועד, ובניסיון להתערב בהתארגנות עובדים ותיקה וממוסדת. בטענותיה לבית הדין אומרת ההסתדרות כי לקס שלל מיו"ר הוועד את מקום החניה השמור לו, וכי בן סימון גם קיבל הודעה כי לא יוכל לשמור יותר מ-55 ימי חופשה וכי כל יום נוסף ימחק מן המצבת. ההסתדרות מבקשת מבית המשפט לאפשר לבן סימון להמשיך ולמלא את תפקידו, כשאינה מתייחס כלל לטענות בדבר הטרדה מינית.

באחרונה פורסם ב-TheMarker כי יו"ר מועצת עובדי תעשיה האווירית שלמה גרינברג, שהודה מול ועדת המשמעת בהטרדה מינית ונקנס ב-9,000 שקל, ממשיך לשמור על תפקידו. העובדת, ששבה לעבודה לאחר חופשה ארוכה, השתוללה במשרדו של חיים כץ, יו"ר ועדת הרווחה וגם מזכיר מועצת העובדים בתעשייה האווירית, לאחר שלטענתה לא עשה מספיק כדי להרחיק את גרינברג מן החברה. כץ טען כי העובדת אכן גילתה התנהגות אלימה, ואף שברה מספר חפצים במשרדו, אולם זה קרה כיוון שדרשה לקבל החזקת רכב ולא בשל ההטרדה.

למרות פניות חוזרות, לא הגיב בן סימון לדברים.

מעמידר נמסר: "עקב רגישות הנושא נגיב עניינית בבית המשפט, ולא בכלי התקשורת"

מההסתדרות נמסר: "העובד מכחיש בתוקף את החשדות. הנושא נידון בבית הדין האזורי לעבודה. ההסתדרות תכבד כל החלטה שתתקבל ע"י הרשות השופטת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker