1,000 עובדי כיל הפגינו מול בית רה"מ; הנהלת החברה: ההרעה בסביבה העסקית מחייבת פיטורים

בהפגנה השתתפו גם עובדים ממפעל חיפה כימיקלים ■ עוד אומרת כיל בתשובתה לאוצר כי "בשל סירוב מועצת העובדים לנהל משא ומתן עם הנהלת תרכובות ברום, החלה החברה ביישומה של תוכנית ההתייעלות"

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כאלף עובדי כימיקלים לישראל (כיל) הפגינו היום (א') מול בית ראש הממשלה בירושלים, במחאה על תוכנית הפיטורים בחברה בשניים ממפעליה: תרכובות ברום ומפעלי ים המלח. מחר (ב') צפויה הפגנת עובדים בתל אביב ובהמשך יחזרו ההפגנות לנגב.

בתוך כך הנהלת כיל השיבה אתמול (א') לפנייה של היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד יואל בריס, שבו ביקש לקבל הבהרות על החלטת כיל לפטר עובדים. פנייתו של בריס נעשתה מתוקף העובדה שהמדינה מחזיקה במניית זהב בכיל, המעניקה לה זכות וטו בנוגע לסגירת קווי יצור ופיטורי עובדים, ולפי הערכות מי שעמד מאחורי הפנייה היה ראש הממשלה נתניהו.

בתשובה שהעבירה לאוצר סמנכ"ל כיל והיועצת המשפטית של החברה, עו"ד לייזה חיימוביץ' היא חוזרת למעשה על עמדתה של כיל ולפיה עליה לבצע תוכנית פרישה מוקדמת ופיטורים ממפעל תרכובות ברום. המכתב מתייחס רק לפיטורים המתוכננים בתרכובות ברום ולא לפיטורים הצפויים במפעלי ים המלח.

"לנוכח ההרעה המשמעותית שחלה בשנים האחרונות בסביבה העסקית מחד והרגולטורית מאידך ובשים לב למצבו הכספי הגירעוני של מפעלי תרכובות ברום הינחה הדירקטוריון את הנהלת החברה לבצע תוכנית התייעלות לתרכובות ברום", כותבת חיימוביץ לנציג האוצר.

צילום: אייל טואג

מהתשובה עולה כי עיקרי התוכנית הן: 1. פרישה מוקדמת של 80 עובדים שגילם 55 ומעלה בתנאים מיוחדים הכוללים מענק חד פעמי, שכר חודשי ושמירת כל הזכויות הפנסיוניות עד הגיע העובד לגיל 67; 2. פיטורים של 60 עובדים בתנאים משופרים ביחס לאלה הקבועים בחוק; 3. קיצוץ בהטבות לעובדי תרכובות ברום, כך שתפחת ההוצאה השנתית לטיולים, אירועים, נשפים ותורנויות עובדים; 4. במהלך 3-2 השנים הקרובות יאוחדו חדרי הבקרה וייעשו פעולות נוספות שיביאו לפרישה מוקדמת ולפיטורים של כמה עשרות עובדים נוספים.

עוד אומרת כיל בתשובתה לאוצר כי "בשל סירוב מועצת העובדים לנהל משא ומתן עם הנהלת תרכובות ברום, החלה החברה ביישומה של תוכנית ההתייעלות. כיל מציינת שאין בכוונתה לסגור את המפעל, אלא לשפר את יכולתו להתמודד עם הסביבה העסקית השתנה ולהבטיח את המשך קיומו. בעניין זה מבהירה החברה כי בעשור האחרון היא השקיעה בתרכובות ברום מעל 2 מיליארד שק

בהפגנה השתתפו לראשונה גם עובדים שאינם חברים בהסתדרות, אלא בארגון כוח לעובדים. עובדים אלה מועסקים במפעל חיפה כימיקלים צפון. מפעל זה קשור בפעילותו למפעלי ים המלח, המעבירים אליו חומר גלם, אך בשל השביתה במפעלי ים המלח, חומר הגלם אינו מועבר לחיפה כימיקלים צפון, ופעילותו נפגעת. כמו כן השתתפו בהפגנה עובדים של עיריית ירושלים, בית חולים הדסה ועובדי אגד וכן פעילי תנועת הנוער דרור ישראל, השייכת להסתדרות. במקביל נמשכת מזה חודש ימים השביתה של עובדי תרכובות ברום, ומזה שבוע וחצי – השביתה של עובדי מפעלי ים המלח.

ההפגנות מתקיימות, אף כי בצינורות הלא רשמיים מתקיימות שיחות בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, לבין בכירי כיל, במטרה להגיע לפשרה. אחת ההצעות הנידונות, ואשר טרם הושגה הסכמה לגביה, היא שהחברה לא תפטר שום עובד, אלא תסתפק כעת בפרישה מרצון של עובדים בתנאים המועדפים שהנהלת החברה מציעה. ואולם בהסכמי העבודה יוכנס סעיף המאפשר לכיל לפטר בעתיד עובדים בלי צורך בהסכמת הוועדים.

מאחר שאיש מ-140 עובדי תרכובות ברום שקיבלו זימון לשימוע לקראת פיטורים לא התייצב לשימוע (למעט עובד אחד, שפיטוריו בוטלו), הגבירה החברה את הלחץ על עובדים אלה והציעה לאלה מהם שגילם 55 ומעלה להסכים לפרוש בתנאים המיטביים שהיא מציעה: מענק של כ-500 אלף שקל וכן שכר חודשי של 15 אלף שקל עד הגיע העובד לגיל 67, מועד בו הוא יתחיל לקבל את התשלומים מקרן הפנסיה.

כמו כן פנתה הנהלת כיל ל-134 עובדי מפעלי ים המלח הכלולים ברשימת המפוטרים והעלתה בפניהם את הצעתה לתנאי פרישה, שהיא אף משופרת יותר מזו שנוגעת לתרכובות ברום, מכיוון שבמפעלי ים המלח מדובר על שכר חודשי של 19 אלף שקל עד הגיע העובד לגיל הפנסיה. שתי ההצעות האלה הן רובד מעל פיצויי הפיטורים הרגילים, אותם יקבל הפורש בכל מקרה, כך שעובד מבוגר שיפרוש יקבל בסך הכל חבילת פרישה בשווי העולה על מיליון שקל.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, מתח אתמול ביקורת על הנהלת כיל, בשל משכורות העתק שלוקחים המנהלים בראשות סטפן בורגס. בראיון לגל"צ הוא אמר: "ראיתי את רמת המשכורות של ההנהלה. שיהיו לי בריאים, משכורות מאוד כבדות. פעם בחברה שלי נאלצתי לפטר עובדים ואני עצמי חתכתי שליש מהמשכורת שלי וגם לכל ההנהלה, וכך יכולנו לחסוך חלק מהפיטורים. את המהלכים שעשיתי בחברה שלי אני מצפה גם בכיל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker