מאות מעובדי כיל יפגינו היום מול בית ראש הממשלה בירושלים

ההפגנה, במחאה על כוונת כיל לפטר מאות עובדים, תיערך בהמשך לסכסוך עבודה כללי בדרום שעליו הכריזה ההסתדרות ■ כיל: "השביתות וההפגנות נובעות משיקולים פוליטיים"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פעולות המחאה של עובדי כימיקלים לישראל (כיל), שאותן יוזמת ההסתדרות, עוברות למרכז ישראל: מאות עובדים של מפעלי החברה בנגב יפגינו הבוקר מול ביתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים, בדרישה שיתערב כדי למנוע את גלי הפיטורים בחברה.

התערבותו של נתניהו במשבר ביחסי העבודה בכיל היתה מינורית עד עכשיו, מה שמעורר את זעמם של יושבי ראש הוועדים של מפעלי כיל, שכמה מהם - כמו אבנר בן סניור מתרכובות ברום וארמונד לנקרי ממפעלי ים המלח - מזוהים עם הליכוד. מעורבותו של נתניהו במשבר הסתכמה בפוסט קצר שפירסם בפייסבוק לפני כשבועיים שבו קרא להנהלת כיל להימנע מפיטורי עובדים בנגב.

בנוסף, היועץ המשפטי של משרד האוצר שיגר בשבוע שעבר, לפי הנחיית נתניהו (שמתפקד גם כממלא מקום שר האוצר), מכתב להנהלת כיל, שבו דרישה להסברים לגבי רשימות המפוטרים שגיבשה כיל בשניים ממפעליה: תרכובות ברום בנאות חובב, שבו החברה מתכננת לפטר 139 עובדים, ומפעלי ים המלח, שם מתוכננים פיטוריהם של 134 עובדים. הדרישה באה מתוקף מניית הזהב שהמדינה מחזיקה בחברה.

גל הפיטורים הנוכחי הוא שלב ראשון במהלך שאמור לכלול יותר מ–700 עובדים בשנתיים הקרובות. במהלך הפגנות שקיימה ההסתדרות בנגב במחאה על הפיטורים, קרעו חברי ועדים ועובדיהם שמועסקים בחברה את תעודות החבר שלהם בליכוד.

צילום: אליהו הרשקוביץ

ההפגנה בירושלים באה בהמשלך להכרזת בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) ביום חמישי על סכסוך עבודה כללי בדרום, שמכוחו תוכל ההסתדרות לקיים שביתה כללית בעוד שבועיים בכל המפעלים והשירותים מדרום לאשדוד שבהם מועסקים עובדים שמאורגנים בהסתדרות. השביתה תתקיים בהזדהות עם עובדי כיל, ובמחאה על מצב התעסוקה בנגב. עם זאת, השביתה ככל הנראה תהיה קצרה, בשל מגבלות משפטיות. אם תפרוץ, השביתה תכלול מפעלי תעשייה, רשויות מקומיות, אוניברסיטאות, מכללות וכן מוסדות רפואה.

בהסתדרות טוענים כי בינתיים לא מתנהל משא ומתן של ממש בין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לבין מנכ"ל כיל, סטפן בורגס, או מי מראשי החברה האחרים. בכיר בכיל אמר אמש כי "אנו עומדים על זכותנו לפטר עובדים על רקע התייעלות. ההסכם הקיבוצי שקיים בחברה מתיר לנו זאת במפורש". בהסתדרות מאשימים את כיל בניסיון ליצור תקדים של פיטורי עובדים, כדי שהחברה תוכל להמשיך בפיטורים גם בעתיד. "ראשי כיל לא מסתפקים בפרישה מרצון, אלא חותרים לפטר ולו עובד אחד בלבד - כדי שיוכלו לפרוץ את הטאבו של הימנעות מפיטורים כפויים בחברה", אמר בסוף השבוע שעבר אחד מנציגי ההסתדרות בנגב.

"זה לא רק מאבק של כיל, אלא מאבק חברתי של כל תושבי המדינה", אמר ניסנקורן בישיבת בית נבחרי ההסתדרות שהחליטה להכריז על סכסוך העבודה בדרום. לדבריו, "מפעל מגבות ערד נסגר כי הוא הפסיד כסף, אבל כיל היא עסק מרוויח בהיקף של 3 מיליארד שקל ב–2014. האם אנו רוצים דרום חי או דרום ששוכחים אותו? אדם שמועסק בכיל 30 שנה במשמרות, עם כבשנים וחומרים כימיים, מקבל הביתה פתק באמצעות שליח שאומר לו: 'תודה רבה, אתה הולך הביתה, לא צריכים אותך יותר. וזה קורה ב–2015, בחברה שמחזיקה במחצבי הטבע של המדינה, במקום עבודה שמנהליו משכו 6 מיליארד דולר דיווידנד רק בעשור האחרון. העיתוי של השביתה נכפה עלינו, כי כל ניסיונות ההידברות עם הנהלת כיל נכשלו".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, קרא בסוף השבוע לניסנקורן שלא לממש את איום השביתה בדרום: "לא ייתכן שהמשק כולו יידרש לשלם את מחיר ההתייעלות שכיל מבקשת לבצע בחלק ממפעליה", אמר. "כלכלת המדינה בכלל והדרום בפרט אינם יכולים לספוג מהלומה מהסוג הזה". ברוש הודיע שהוא מוכן לתווך בסכסוך כדי להביא לסיומו.

הנהלת כיל מסרה בתגובה: "כיל נענית בחיוב לכל בקשת מפגש או דיאלוג שמגיעים מגורמים ציבוריים, כולל מהממשלה וההסתדרות. תוכנית ההתייעלות במפעלי כיל שבנגב נדרשת לנוכח ההרעה בסביבה העסקית שעמה החברה מתמודדת. השביתות וההפגנות הלא פרופורציונליות נובעות משיקולים פולטיים ומפלגתיים בזמן מערכת בחירות. כיל תנהג בכבוד בעובדים שסיימו את עבודתם בה, ותעניק להם תוכנית פרישה ופיצויי פיטורים מהטובים ביותר בישראל - טובים מאלה שהעניקו הממשלה וההסתדרות לאלפי העובדים שהן פיטרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker