יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הכריז על סכסוך עבודה כולל בכל אזור הדרום

(עדכון) נשיא התאחדות התעשיינים ליו"ר ההסתדרות: הימנע מלהשבית את מפעלי הדרום ■ ביום ראשון: הפגנה גדולה בירושלים נגד הפיטורים בכיל

חיים ביאור

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע על הסלמה נוספת במאבק של עובדי כיל: סכסוך עבודה כולל בדרום הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. המטרה היא לקיים בתום תקופת "צינון" של שבועיים שביתה ברבים מהמפעלים ומוסדות הציבור דרומה מאשקלון וקריית גת. "מטרת השביתה היא להתריע מפני הפיטורים השרירותיים והפגיעה בתעסוקה בנגב, הסובל בלאו הכי משיעורי אבטלה גבוהים יחסית", אמרו הבוקר בהסתדרות.

בנוסף, ההסתדרות מתכננת לקיים ביום ראשון הפגנת עובדים גדולה בקריית הממשלה בירושלים, במחאה על הפיטורים בכימיקלים לישראל (כיל). שלא כמו ההפגנות שהתקיימו עד כה בנגב, שבהן השתתפו לא יותר מכמה מאות איש, בהפגנה בירושלים יטלו חלק אלפי עובדים מכל מפעלי כיל וגם ממוסדות שונים בירושלים שימחו על "אטימות הממשלה בנוגע לעתידם התעסוקתי של אלפי עובדים בנגב".

זו הפעם הראשונה שבה ההסתדרות מתכננת שביתה באזור ספציפי של המדינה. ואולם לדברי עו"ד נחום פינברג, בעל המשרד הגדול ביותר לייצוג מעסיקים במשק, מבחינה חוקית ההסתדרות אינה יכולה לקיים שביתה כללית בנגב, כ"הזדהות" עם קבוצת עובדים מסויימת, למעט בשני מפעלי כיל שבהם החל הליך הפיטורים. "לכל היותר ההסתדרות יכולה לשבש את העבודה לכמה שעות", אמר פינברג.

אמש המשיכה הנהלת כיל לחלק מכתבי זימון לשימוע לקראת פיטורים לעובדים במפעלי ים המלח ולמעשה כל 134 העובדים במפעלים אלה הכלולים ברשימת המפוטרים כבר קיבלו את המכתבים באמצעות שליחים שהגיעו לבתיהם. לפני כחודש קיבלו 140 עובדים מבוגרים בתרכובות ברום מכתבי זימון לשימוע, אך איש לא התייצב להליך, פרט לעובד אחד, שגם שכנע את מנהלו שלא לפטרו, כך שרשימת המוזמנים לשימוע במפעל זה צומצמה ל-139.

צילום: אייל טואג

כיל מציעה למפוטרים שגילם 55 ומעלה חבילה אטרקטיבית למדי, הכוללת מענק של כ-500 אלף שקל ושכר חודשי קבוע בסך 19 אלף שקל (15 אלף שקל בתרכובות ברום) וזאת עד גיל 67, מועד בו האיש יתחיל לקבל את התשלומים מקרן הפנסיה. זאת בנוסף לפיצויי הפיטורים המגיעים לעובדים על פי חוק. בסך הכל יקבל כל עובד שיפרוש סכום בשווי העולה על מיליון שקל.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש קרא היום ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן שלא לממש את איומו ולהימנע מלהשבית את מפעלי הדרום. "לא ייתכן כי המשק כולו יידרש לשלם את מחיר ההתייעלות שמבקשת לבצע הנהלת כיל בחלק ממפעליה. אני קורא להנהלת החברה ולהסתדרות לשבת ולנהל באופן מידי משא ומתן מסודר, כדי לנסות ולסיים את הסכסוך בכיל ולהפסיק את הנזקים העצומים למפעלים, לעובדים ולמשק", אמר ברוש והוסיף כי "כלכלת המדינה בכלל והדרום בפרט אינם יכולים לספוג מהלומה מסוג זה. אני מוכן להעמיד את עצמי לרשות הצדדים למו"מ ככל שיידרש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker