מאות מעובדי כיל הפגינו בצומת בית קמה; ההנהלה: הוועדים משתלטים על המפעלים

בהפגנה השתתפו גם גם ראשי ערים ■ ההסתדרות צפויה להכריז על סכסוך עבודה כללי בדרום

חיים ביאור

מאות מעובדי כימיקלים לישראל (כיל) הפגינו הבוקר ליד צומת בית קמה שבנגב הצפוני, במחאה על החלטת החברה לפטר מעל 700 עובדים בשנתיים הקרובות.

אבנר בן סניור, שהוא יו"ר ועד העובדים במפעל תרכובות ברום, אחד המפעלים שבהם מתכננת כיל לבצע פיטורים, אמר בהפגנה: "הנהלת כיל היא חזירית. היא לא רוצה הסכם, אלא רק לקבל. היא מדברת בססמאות. אני מקווה שהממשלה תתעשת ותבין שראשי כיל לא רוצים הסכמות בעניין התייעלות, אלא לפגוע בנגב. אנחנו לא ניתן להם". בן סניור הוסיף: איש לא יפוטר. המאבק שלנו יהיה ארוך, ויכול להמשך גם חודשים ארוכים. עם אורך רוח ננצח את החזירות".

יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, טען כי הנהלת כיל "מנצלת את המקרה שקרה, שבו אחד העובדים היכה את השליח מטעם ההנהלה שהביא לו הביתה את מכתב הפיטורים, כדי להשחיר את פני הוועדים". הוא קרא למפגינים" בואו נוכיח שאנחנו מנהלים מאבק לגיטימי וצודק".

העובדים במקום הגיבו בקריאות "סטפן בורגס (מנכ"ל כיל – ח"ב) – הביתה". בין המפגינים היו גם פעילי תנועת הנוער דרור ישראל שהביעו הזדהות עם מאבק עובדי כיל. "יש פה בקירבת מקום סניף של מקדונלד'ס, שעובדיו נאבקים נגד ההנהלה שמסרבת להכיר בהתארגנות שלהם. עובדי מקדונלד'ס מאחלים לכם שתצליחו יחד אתם במאבקם", אמר למפגינים אחד מפעילי דרור ישראל. להפגנה הגיעו גם ראש העיר דימונה, בני ביטון, ראש העיר ערד, טלי פלוסקוב, ראש העיר אופקים, איציק דנינו וראש המועצה האיזורית מרחבים, שי חג'ג'.

מחר (ה') יתכנס בתל אביב בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) כדי לאשר את הצעת יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, להכריז על סכסוך עבודה כללי בדרום. ההכרזה תאפשר לארגון להכריז בעוד שבועיים על שביתה ברוב מפעלי הדרום, וגם ברשויות המקומיות, כדי להגביר את הלחץ על הנהלת כיל כדי שתבטל את תוכניות הפיטורים בתרכובות ברום ובמפעלי ים המלח.

בהנהלת כיל טוענים בתגובה כי ההסתדרות וועדי העובדים "מנסים לכפות באלימות, כוחנות וברוטליות מסוכנת את שלטון הוועדים במפעלים. הם אינם מהססים לפגוע בשגרת חייהם של תושבי הנגב ובטובת רוב עובד החברה, לשם מטרה פסולה ובלתי חוקית זו".

עוד אמרו בהנהלת כיל כי "ההסתדרות והוועדים תכננו מבעוד מועד את מערכת הבחירות כזמן המתאים להויא לפועל את תוכנית ההשתלטות שלהם, ביודעם כי בזמן מערכת בחירות יש להם סיכוי טוב יותר לזכות בתמיכה של פוליטיקאים שונים, המבקשים לקושש קולות ותמיכה פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker