מחאת עובדי כיל הגיעה לב"ש; ההנהלה: העובדים היכו שליח עם מכתב לפני פיטורים ושברו לו את העצמות

ניסנקורן: נכריז על סכסוך עבודה אם לא יבוטלו פיטורי העובדים

חיים ביאור

אחרי המחאות בדימונה ובערד, המחאה של עובדי כיל נגד הפיטורים בחברה הגיעה היום (ג') לבאר שבע. ברחבה של המשכן לאמנויות הבמה הפגינו כ-2,000 עובדי כיל, מתוגברים בחברי תנועת דרור ישראל ובעובדי עיריית באר שבע. המפגינים חסמו לסירוגין צמתים מרכזיים בעיר וטענו כי תוכנית ההתייעלות של כיל, שבמרכזה פיטורי מאות עובדים, ירחיבו את מעגל האבטלה בדרום, הגדול ממילא. הפעילות של עיריית באר שבע הושבתה לכשלוש שעות, פרט לשירותי החינוך, הפועלים כרגיל. מחר תקיים ההסתדרות הפגנת עובדים גדולה בצומת בית קמה שבנגב הצפוני.

בעקבות המשבר הודיע יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שאם לא יימצא פתרון שיכלול את ביטול פיטורי העובדים בכימיקלים לישראל, ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה בכל איזור הדרום. משמעות ההכרזה תהיה שבתום שבועיים, יחלו עיצומים בכל המפעלים והמוסדות בדרום, שעובדיהם מאורגנים בהסתדרות.

"כיל חולשת על משאבי הטבע של המדינה, והיא אינה יכולה לנהוג כאוות נפשה", אמר ניסנקורן. הוא קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "להתערב במשבר ולמנוע פיטורי עובדים, למען תושבי הדרום".

ההפגנה בבאר שבע, הבוקר צילום: אליהו הרשקוביץ

הנהלת כיל החלה באחרונה בהליכים לפיטורי 139 עובדים במפעל תרכובות ברום שבנאות חובב ובהליכי פיטורים שיכללו 134 עובדים במפעלי ים המלח, שם זומנה אתמול לשימוע לפני פיטורים קבוצה ראשונה של 10 עובדים. עם זאת, מדובר בסבב ראשון של פיטורים ובסך הכל הנהלת החברה מתכוונת לפטר בשנתיים הקרובות מעל 700 עובדים בשני המפעלים.

המפגינים נשאו שלטים בגנות עידן עופר, בעל השליטה בכיל, שבהם נכתב: "אבא היה מתבייש בך". גיורא ברמי, 47, המועסק כטכנאי בתרכובות ברום, קיבל לפני כשלושה שבועות מכתב זימון לשימוע לפני פיטורים, אך לא התייצב לשימוע לפי הנחיית ועד העובדים בראשות אבנר בן סניור: "אני מרגיש כמו בחלום רע. מחכה שמישהו יעיר אותי, אני מסתכל על הילדים שלי ואומר שלא יכול להיות שזה קורה. בגילי לא פשוט למצוא עבודה אחרת, ועוד בנגב. אם הפיטורים יקרו, לא יודע אם אשאר בנגב ובמדינה בכלל".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, אמר בהפגנה כי "היום המטרה היא שבעל הבית ירוויח כמה שיותר, והעובדים יתייעלו כמה שיותר, כדי שהחברה תמשיך להיות פרת מזומנים. לא נאפשר לזה לקרות.יש לנו יכולת לנהל מאבק ארוך, גם אם ייקח חודשים רבים".

ההפגנה הבוקר בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), שהשתתף בהפגנה, אמר: "זהו אחד המאבקים החשובים ביותר. את העובדים בנגב אוהבים רק אם הם מרוויחים 4,000 שקל? הנגב זה איזה מקלט לעניים? פרץ התייחס להתנהלותה של הנהלת כיל: "בוועדת ששינסקי השתמשתם בעובדים כדי לקבל יותר זכויות מהמדינה. אז ידעתם להשתמש בעובדים לאינטרסים שלכם? עכשיו תתביישו לכם". ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', אמר: "מדובר במלחמה. מאבק בין כיל לממשלה. אחד מתקוטט עם השני על גבם של העובדים בנגב, אבל אף אחד לא מתעורר".

אתמול (ב') בערב הוכה שליח שהגיע לביתו של אחד העובדים במפעלי ים המלח בדימונה כדי למסור לו מכתב זימון לשימוע לפני פיטורים. לטענת הנהלת כיל, השליח, יצחק דרעי, הותקף באלימות קשה ונגרמו לו שברים בעצמות הירך והאגן. עוד נמסר מהנהלת החברה כי השליח פונה לבית חולים סורוקה ועבר במהלך הלילה ניתוח, במסגרתו הושתלו בגופו פלטינות וברגים.

בתגובה על ההפגנה בבאר שבע, מסרה הנהלת כיל כי "רבים מתושבי הדרום מתפרנסים באופן ישיר ועקיף מכיל, והם יוכלו לעשות זאת גם בעתיד אך ורק אם כיל תיישם תוכנית שתבטיח התייעלות ותחרותיות של מפעליה. השאלה העומדת על סדר היום היא האם כיל תאפשר לוועד העובדים הכוחני והאגרסיבי לנהל את המפעלים או שמא זו חובתה ואחריותה של ההנהלה להוביל תוכנית התייעלות אחראית במפעל תרכובות ברום, שב-2014 הפסיד כ-160 מיליון שקל ומאז 2007 הפסיד 1.4 מיליארד שקל". עוד טענה כיל שהיא מצירה על כך כי "סכסוך העבודה הלגיטימי בין העובדים להנהלה הופך שביתה פוליטית עם מטרות פוליטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker