חיים ביאור

המדינה שוקלת להתערב בהליכי הפיטורים בחברת כימיקלים לישראל (כיל) - כך עולה ממכתב שנשלח אתמול ממשרד האוצר להנהלת כיל.

במכתב ששיגר היועץ המשפטי של האוצר, עו"ד יואל בריס, למנכ"ל כיל, סטפן בורגס, רומז בריס כי המדינה עשויה להשתמש במניית הזהב שלה בכיל כדי למנוע את הפיטורים המתוכננים בחברה. "לצורך בחינת השימוש בזכויות המדינה בחברת כיל מכוח מניית המדינה המיוחדת בחברה, לשם שמירה על העניינים החיוניים של המדינה כהגדרתם בתקנון כיל, נבקש לקבל, באופן מיידי, מידע מפורט אודות כוונת החברה לפטר עובדים במפעל תרכובות ברום וכל פרט רלוונטי הנוגע לכוונה זו, לרבות לעניין האפשרות לסגירת קווי יצור בישראל", נאמר בפנייתו של בריס לבורגס.

בתגובה על המכתב ממשרד האוצר, אמרו מקורות בכיל כי "אין למכתב הזה שום משמעות מעשית והוא לא ימנע את המשך צעדי ההתייעלות הנדרשים בחברה, לנוכח הסביבה העסקית והרגולטורית שבה היא פועלת". לטענת המקורות, המכתב הוא פרי יוזמה של סביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו - שבה חוששים מהשלכות הפוליטיות של הפגנות של עובדי כיל שלא מעטים מהם, לרבות חברי הוועדים, הם תומכי הליכוד. נתניהו הוא שמכהן בימים אלה כשר האוצר, לאחר שפיטר את יאיר לפיד מתפקידו.

צילום: דוברות ההסתדרות

"ערוכים לשביתות 
של חצי שנה"

אתמול זימנה הנהלת כיל עשרה עובדים בחברה הבת מפעלי ים המלח לשימוע לקראת פיטורים, שאמור להיערך היום. בכך החלה החברה בהליך לפיטורי 134 עובדים במפעלי ים המלח. זאת בהמשך להליך הקיים לפיטורי 139 עובדים במפעל של חברה בת אחרת, תרכובות ברום, שמפעלה שוכן בנאות חובב.

במכתב ששיגר לעובדים דבי רייזמן, מנהל אגף משאבי אנוש במפעלי ים המלח, נכתב כי "הנהלת החברה ביצעה בדיקה מעמיקה, שממנה עולה שניתן לבצע צמצום לא מבוטל בהיקף כוח העבודה, וכך לאפשר חיסכון והתייעלות. ביצוע הצמצומים נדרש גם כדי לשמר את איתנותה ויציבותה של החברה גם לעתיד, במציאות שבה חלים שינויים משמעותיים ביותר המשליכים על החברה, לרבות תמורות בשוק האשלג העולמי".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, העריך אתמול שמועצת העובדים תנחה את העובדים שקיבלו זימון שלא להופיע לפגישת השימוע. "עובדי כיל מנהלים מאבק קיבוצי ולא פרטי", אמר בביוף. "אלפי עובדים נאבקים כבר שבועות ארוכים נגד ההחלטה החד־צדדית של הנהלת כיל לבצע פיטורים. למה שעובדים שקיבלו זימונים לשימוע יתייצבו להליך? רק בגלל שההנהלה רוצה בכך? נכון, הנהלת החברה מנסה להראות מי חזק יותר, מי גיבור יותר, מי השליט ומי הנשלט. היא מגלה נחישות ברצונה לפטר עובדים, אבל אנחנו נחושים יותר. אנו לא במשחק ילדים. אנו ערוכים גם לשביתות שיימשכו חצי שנה במפעלים. נראה למי יש כוח עמידה גדול יותר". בביוף הוסיף כי ההסתדרות וועדי העובדים במפעלי כיל השונים אינם מתנגדים להתייעלות, "אבל בשל הרגישות התעסוקתית הקשה והסכנה שעובדי כיל יופקרו לגורלם, יש לאפשר להגיע להבנות גם בלי פיטורי עובדים".

אתמול הפגינו בערד מאות עובדים של כיל ושל עיריית ערד נגד הפיטורים בכיל. היום תמשיך ההסתדרות בפעולות המחאה ותקיים הפגנת עובדים במרכז באר שבע נגד הפיטורים, בהשתתפות חניכי תנועת דרור ישראל, עובדי כיל ועובדי עיריית באר שבע. פעילות העירייה תשותק למשך שלוש שעות, פרט למערכת החינוך, שתפעל כרגיל.

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) תקפה אתמול את הנהלת כיל, שהודיעה כי "לא תרד על הברכיים" לנוכח הפגנות העובדים נגד הפיטורים. "מנכ"ל כיל בורגס מרוויח 1.7 מיליון שקל בחודש, אבל לא, הוא לא יירד על הברכיים! יש לו עקרונות. 139 עובדים שזה מטה לחמם, זה מה שמפריע לו", כתבה יחימוביץ'. "כיל הרוויחה בחמש השנים האחרונות 18 מיליארד שקל, אבל לא, היא לא תרד על הברכיים. הנהלת החברה גאה במלחמתה להמשיך ולהתעשר, ולעזאזל העובדים. ג'ורג' אורוול מתהפך בקברו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker