בכירים בכיל: "רוצים שנרד על הברכיים, זה לא יקרה"

מאות מעובדי מפעלי ים המלח, תרכובות ברום ועובדי עיריית ערד יפגינו היום בעיר נגד תוכניות הפיטורים של כיל ■ כיל: "נחושים בעמדתנו"

חיים ביאור

מאות עובדים של מפעלי ים המלח, תרכובות ברום וכן עובדי עיריית ערד ומפעלים אחרים צפויים לקיים היום הפגנה במרכז ערד נגד חברת כימיקלים לישראל (כיל), בטענה שתוכניות ההתייעלות שגיבשה למפעליה יגרמו להעמקת האבטלה באזור, שגם כך אינו משופע במקומות עבודה. שירותי עיריית ערד יושבתו היום לגמרי לשלוש שעות אך מערכת החינוך תפעל כרגיל. המפגינים אף מתכוונים לשתק את התנועה בכביש 31 - הציר המרכזי באזור.

מבין ששת המפעלים של כיל בדרום, מפעל אחד - תרכובות ברום - מושבת באופן מלא כבר שלושה שבועות. עובדיו מוחים על הליך הפיטורים של 139 מהם - 17% מכלל המועסקים במפעל. להסתדרות יש אמנם קרן שביתה שתפקידה לסייע כספית לעובדים הנוקטים שביתה שאושרה על ידה, ואולם עדיין לא ברור אם עובדי תרכובות ברום יקבלו סיוע מכספי קרן זו.

במפעלי ים המלח, מפעל הדגל של כיל, נפתחה שביתה בסוף השבוע שעבר, אך היא אינה מוחלטת. לפי החלטה של בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע מיום חמישי, שהתקבלה בעקבות בקשה לצו מניעה שהגישה הנהלת כיל, עובדי מפעלי ים המלח חייבים להמשיך להפעיל את מתקן הברום, המספק חומר גלם למפעל אחד של הקבוצה - מפעל המגנזיום. שביתה מתקיימת גם במשרדי כיל בבאר שבע, וביתר מפעלי הקבוצה העבודה נמשכת כרגיל.

הפגנת עובדי כיל

אתמול קיימה ההסתדרות הפגנה שבה השתתפו מאות עובדים בדימונה, במסגרתה שובשה הפעילות בעיר, משרדי העירייה נסגרו לכשלוש שעות וכמה רחובות בעיר נחסמו. גם כביש באר שבע־אילת נחסם לסירוגין. יוסי הובר, יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב המרכזי, טען כי הנהלת כיל מתכוונת לפטר בשנה הקרובה כ–1,000 עובדים, שהם קרוב לחמישית מכלל המועסקים בה. "החלטנו שמלבד הלחץ של העובדים תוך המפעלים, נעורר את המודעות בקרב תושבי הדרום למצב החברתי הקשה שיוצרת המדיניות הזו של כיל. כל יום נקיים הפגנות בעיר אחרת ונזדהה עם הנמצאים ברשימות המפוטרים. ההנהלה מגלה קשיחות ואינה מוכנה להגיע עמנו לפתרונות".

מקור בהסתדרות אמר כי היו"ר אבי ניסנקורן נפגש באחרונה עם מנכ"ל כיל, סטפן בורגס, ושוחח גם עם יו"ר החברה ניר גלעד בניסיון למנוע את הפיטורים המתוכננים ולהגיע להסכמות, אך לשווא. לדבריו, "הנהלת כיל לא מוכנה לשמוע על דבר שאינו פיטורים בתרכובות ברום. היא רוצה לפטר עובדים גם במפעלי ים המלח, אבל שם מכתבי הזימון לשימוע עוד לא יצאו".

מקורות בכיל אמרו בתגובה כי "הנהלה אחראית חייבת לנקוט צעדי התייעלות הכוללים פיטורים, בעיקר כשמדובר במפעל כמו תרכובות ברום, שהפסיד 1.4 מיליארד שקל מאז 2007. לכל עובד שיעזוב אנו מציעים חבילת פרישה הוגנת". לדברי אותם מקורות, ההסתדרות והוועדים מנסים לגייס פוליטיקאים כדי שאלה יכריחו את החברה לבטל את מכתבי הזימון לשימוע למועמדים לפיטורים. "הם רוצים שנרד על הברכיים, אבל זה לא יקרה. הם אכן הצליחו להעלות על סדר היום את נושא הפיטורים בכיל, אבל אנחנו נחושים. זה משחק של התשה עד שתגיע הבשלות לקראת הסכם", אמרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker