האם אורט הרמלין תחזיר לסטודנטים את כספם?

מנכ"ל אורט ישראל עושה כל שיכולתו כדי למנוע את עזיבת הסטודנטים של אורט הרמלין, על אף שמחציתם כבר נרשמו למוסדות אחרים לסמסטר הבא

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

תלמידי אורט הרמלין מוטרדים מאוד בימים האחרונים: מצד אחד הודיעה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) על סגירת המכללה הלא־מתוקצבת כבר בסוף הסמסטר הנוכחי. מצד שני, תלויה ועומדת העתירה שהגישה המכללה לבג"ץ ואשר תתברר רק ב-4 במארס.

חלק גדול מ–300 הסטודנטים כבר נרשמו לאחת מארבעת המוסדות שהציעה המל"ג כרשת ביטחון (אורט בראודה, אוניברסיטת אריאל, המרכז האקדמי רופין ומכללת אפקה), אך חלקם גם השתתפו בשבוע עבר בשיחה עם צבי פלג, מנכ"ל אורט ישראל, שבה הפציר פלג בסטודנטים לא לעזוב.

יצוין כי רוב תקציבה של אורט ישראל מגיע ממשרד החינוך, כלומר מכספי ציבור. הסתמכותה של אורט הרמלין על אורט ישראל, כמו גם חולשתה האקדמית, גרמו למל"ג להחליט על סגירתה הסופית של המכללה. אך כעת לא ברור אם הסכום ששילמו הסטודנטים מראש למכללת אורט הרמלין אכן יוחזר להם עם סגירת המכללה. לדברי סטודנטים, נמסר להם כי רק אם יודיעו על עזיבת המכללה מרצונם ויחתמו על בקשת עזיבה יקבלו את הסכום ששילמו עבור הסמסטר הבא. במידה ולא יעשו זאת - יישאר הכסף בקופת המכללה.

צבי פלג, מנכ"ל אורט ישראלצילום: נמרוד גליקמן

מאורט הרמלין נמסר בתגובה כי "סטודנטים שיחלו את לימודי סמסטר ב' ויבקשו להפסיקם מיוזמתם עד ל–8 במארס יקבלו החזר על סמסטר ב' (ו–ג', אם לומד בלימודי ערב). סטודנטים שימשיכו מעבר לתאריך זה - אנו מקווים שהדברים יסתדרו על הצד הטוב ביותר עבור המכללה. ואולם אם תיאלץ המכללה להפסיק פעילות בסמסטר, יוחזר לסטודנטים שכר הלימוד של סמסטר ב' (ו–ג', אם לומדים בלימודי ערב)". צבי פלג, מנכ"ל אורט, הוסיף: "באם תופסק פעילות המכללה, לאורט זהו כישלון של פרויקט אחד מתוך מאה שהיא מובילה וגם על כך אנו מצטערים. למדינה זהו כשלון בהנגשת אוכלוסיות רבות ללימודי הנדסה. כאשר הועלה נושא החזר שכר לימוד עבור סמסטר שני שהוגבל עד ל–20 בפברואר, הודעתי שכל סטודנט שיבקש החזר עד 15 במארס - יקבל".

במקביל, מחריף סכסוך העבודה בין עובדי המכללה האקדמית אורט בראודה לרשת אורט ישראל. מאז הקמת המכללה האקדמית, התקיים עירוב משאבים בין המכללה לבין המכללה הטכנולוגית להנדסאים של אורט ישראל, שחולקות קמפוס בכרמיאל. באחרונה דרשה המל"ג כי רשת אורט ישראל, ששלטה באורט בראודה, תחדל מלשלוט במוסדות המנהלים שלה. מרגע שהוצבה דרישה זו, החלה רשת אורט ישראל לדרוש כי עשרות עובדים של המכללה האקדמית יעברו לפיקוחה. מתוך 150 עובדים, שכולם מוגנים בהסכם קיבוצי, סוכם על מעבר של 20 עובדים בתנאי שתנאי ההסכם הקיבוצי ימשיכו לחול גם עליהם.

לטענת ועד העובדים, רשת אורט ישראל הודיעה בשבוע שעבר כי היא מוותרת על עובדים אלה וכי תקלוט חדשים במקומם. לפי ראש הוועד, יצחק רמות, "רשת אורט רוצה לשלוט בתנאים של העובדים, במקום לקבל את התנאים שמכתיב ההסכם הקיבוצי. ממרחב כרמיאל בהסתדרות נמסר בתגובה: "רשת אורט מנהלת מו"מ לקליטת עובדי אורט בראודה שלא בתום לב. ההסתדרות פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להבטיח שהעובדים לא יאבדו את מקום עבודתם ושלא ייפגעו מעמדם וזכויותיהם". אמש הודיעה הנהלת אורט כי תעביר לידי הוועד רשימה של 17 עובדים שיעברו לפיקוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker