בעקבות העלאת שכר המינימום: יוגדלו קצבאות לנכים המעסיקים מטפל סיעודי

הגדלת סכום הקצבה נועדה לאפשר לנכים להתמודד עם עליית ההוצאה הכרוכה בהעסקת עובד סיעודי ■ הקצבה תעמוד על 5,040 שקל, לעומת 2,922 שקל עד היום

חיים ביאור

על אף פגרת הכנסת, ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (א') את העלאת הקצבאות לזכאים לשירותי רפואה מיוחדים (שר"מ), זאת בעקבות החוק להעלאת שכר המינימום במשק.

במהלך ההכנה להצבעה על חוק שכר המינימום סיכמו יו"ר ההסתדרות עו"ד אבי ניסנקורן, ויו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ח"כ חיים כץ (הליכוד), בהסכמת משרד האוצר, כי 100 מיליון שקל יתווספו לבסיס התקציב החל מ-2015 לטובת פיצוי למקבלי שר"מ. הסיבה לכך היא, כאמור, עדכון שכר המינימום שיתרחש באפריל הקרוב.

ההקצאה נועדה לאפשר לנכים להתמודד עם עליית ההוצאה הכרוכה בהעסקת עובד סיעודי. לשם גיבוש ההמלצות להעלאת הגימלה הוקם צוות רב-מקצועי, שכלל את נציגי משרדי הרווחה, האוצר, המשפטים וכן את נציגי הביטוח הלאומי וההסתדרות. בצוות הושגו הסכמת להעלאת הקצבה לנכים מקבלי הר"מ ולילדים בדרגת הנכות הגבוהה ביותר, כאשר לקבוצות הקשות ביותר - ההעלאה תהיה גבוהה יותר.

אזרחים הזקוקים להשגחה קבועה למניעת סכנת חיים וחולים מונשמים יקבלו העלאה של 1,483 שקל ועד 2,118 שקל, כך שקצבת הנכים ומונשמים תעמוד על 7,344 שקל (במקום 5,861 שקל עד כה), בעוד שקצבת הזקוקים להשגחה תהיה 5,040 שקל (לעומת 2,922 שקל עד כה).

"אחרי שהבאנו להעלאה הדרגתית של שכר המינימום בישראל, מהלך שישנה את מציאות חייהן של 700 אלף משפחות – קידמנו פתרון גם עבור האנשים החיים עם מוגבלות קשה", אמר ניסנקורן. "המלצות הצוות משקפות צדק חברתי ומקדמות מיצוי זכויות בקרב הנכים הקשים ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker