מחריף המשבר בכיל: מפעלי ים המלח הצטרפו לשביתה

השביתה במפעלי ים המלח משתקת באופן כמעט מלא מפעל נוסף של כיל בנגב, מפעל המגנזיום ■ כיל: ניסנקורן פועל ממניע פוליטי

חיים ביאור

בעוד עובדים ממפעל הברום בנאות חובב, מקבוצת כימיקלים לישראל (כיל) שובתים כבר שבועיים וחצי וגרמו לשיתוק המפעל, היום החלו בשביתה עובדי החברה החשובה ביותר בכיל: מפעלי ים המלח. זו אחת הפעמים הנדירות שמתקיימת שביתה מלאה במפעלי ים המלח, שהייצור בהם אמור לפעול 365 יום בשנה וכל הפסקה בו גורמת נזק משמעותי לחברה.

לדברי יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, מועצת העובדים החליטה על השביתה, לאחר שנועדה עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, וזאת כדי למחות על הכוונה של הנהלת כיל לפטר 134 עובדים. "כלו כל הקיצין, ואנו מוכנים להלחם בכל מחיר בדרישות ההנהלה", אמר לנקרי. "בזכות עובדיה, כיל מצליחה ומרוויחה, וכוונת ההנהלה לפגוע בעובדים ולבצע פיטורים היא אבסורדית וכוחנית ובעיקר מיותרת".

הפגנה של עובדי כילצילום: אייל טואג

לדברי לנקרי, סיבה אחרת לשביתה היא הזדהות עם עובדי מפעל הברום, השובתים במחאה על ההליכים שכבר החלו, לפיטורי 139 עובדים. "אנו ערבים זה לזה ולא ניתן יד לפיטורי אף עובד", הוא אמר. ועד העובדים במפעל הברום, בראשות אבנר בן סניור, הורה ל-140 עובדים שזומנו לשימוע, שלא להתייצב אליו, אך עובד אחד שלא נשמע להוראת הוועד ושלח את רעייתו לפגישת השימוע, הצליח לשכנע את ההנהלה שלא לפטרו.

השביתה במפעלי ים המלח משתקת באופן כמעט מלא מפעל נוסף של כיל בנגב, מפעל המגנזיום, שעבודתו תלויה בחומר הגלם שמסופק לו ממפעלי ים המלח. בכיל מעריכים שאם עצירת האספקה תימשך 3 ימים, מפעל המגנזיום יושבת לחלוטין.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

הנהלת כיל גינתה את "השביתה חסרת האחריות והמסוכנת של עובדי מפעלי ים המלח". גורמים בכיל טוענים כי סיבות פוליטיות מניעות את יו"ר ההסתדרות ניסנקורן בהחרפת העיצומים והשביתות במפעלי כיל בדרום. "ניסנקורן רוצה לעשות שירות למפלגת העבודה באמצעות כך שהוא כופה על יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח לקיים שביתה".

לדברי הגורמים בכיל, אין סיבה אמיתית לשביתה במפעלי ים המלח, מכיוון שאיש מעובדים בחברה לא זומן לשימוע ובמשא ומתן שהתקיים אף הסתמנה הסכמה כי תבוצע פרישת עובדים מרצון, בתנאים משופרים, במקום פיטורים כפויים. עוד הם מסרו שכיל תעתור לבית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע בבקשה שיורה לעובדי מפעלי ים המלח להימנע מפגיעה במפעל המגנזיום.

מסמך של הנהלת כיל מצביע על תנאים מיטיבים במיוחד המוצעים לעובדים במפעלי ים המלח. בני 55 ומעלה שיפרשו מרצונם מהנהלת כיל: מענק פרישה בסך כ-300 אלף שקל בממוצע (המענק מצטמצם ככל שגילו של העובד מבוגר יותר) וכן משכורת חודשית של 19 אלף שקל עד גיל 67, מועד שבו הפורש יתחיל לקבל פנסיה.

דובר ההסתדרות אמר בתגובה להאשמות בדבר מניעים פוליטיים לשביתה: "טייקונים  שמפטרים עובדים, שלא ימציאו אמתלות כאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker